28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

PENÍZE: Řídili jsme stát jako firmu až do hořkého konce firmy

Poslední dny a týdny byly ve znamení echtovního praskání cenové bubliny na finančních trzích. Padalo, co mohlo. Ceny zboží a služeb dál rostly. Recese se přibližovala.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
O. M. 1.7.2022 17:33

Souhlasím, že na inflaci zadělala ECB dlouhodobým pumpováním € do oběhu, aby měla z čeho sanovat Řecko a podržet Španělsko a Itálii, aby taky nekrachly, což by s sebou stáhlo i €. A taky tím v držela stálý růst a blahobyt ve stylu "to se nám to hoduje, když nám lidi půjčujou", a teď nás to dohání. K tomu přibyly covidové peníze, které lidi dostávali za to, že sedí doma na zadku, rozvat tržních vazeb a Putinovy hrátky s Evropou.

Článek je napsán, jak kdyby burzy měly jenom růst a za jejich pokles mohly emisní banky. Ne, není tomu tak.

V. Humble 1.7.2022 15:02

Pripravme se na vysokou nekolikaletou inflaci v Evrope. Pani Sichtarova si mozna neuvedomuje ze evropska centralni banka pujde cestou vysoke inflace v zadnem pripade ne cestou vysokych uroku. Je politicky schudnejsi a lepsi inflace ktera ozebraci kazdeho (muze se to svest na Putina a valku) nez pady a bankroty statu coz se uz okecva mnohem hur. Jen tak mimochodem USA meli v 70 letech kdyz byla krize urok pres 20% a my se ritime jeste do vetsiho pruseru. Ze by evropa dala urok pres 20 % je absolutne bez sance. Male voditko je srovnani pristupu- CR ma momentalne 7% a bojujie proti inflaci alespon trosku. Evropska centralni banka ma momentalne 0.

P. Diviš 1.7.2022 15:03

IMHO si to paní Šichtařová uvědomuje, taky to často píše.

A. Renjascu 1.7.2022 16:55

Souhlasím a také se jí za to už nějakou dobu mnozí smějí... Má pravdu si v tom, že dnes - a to dnes trvá již pár let - dělají ekonomiku, ale i politiku neumětelové...

V. Humble 1.7.2022 17:24

Ekonomove vetsinou maji pravdu. V cem se ale seknou je cas. Pani Sichtarova ma zrejme pravdu v tom jak to skonci. Co ale nevime jak dlouho to bude trvat. Muzeme mit klidne dalsich 50 let vysokou inflaci a ruzne mensi recese a stagflace nez to vsechno uplne spadne. Zatim to nevypada alespon v Evrope ze by se tomu nekdo chtel postavit celem a to znamena odsun reseni na pozdeji. A to znamena Inflaci kterou tak nejak uz mame. Ona totiz inflace je prave to nereseni problemu a fyzicky projev snahy ho odsunout na pozdeji.

E. Hlinovský 1.7.2022 15:33

Ano, schudnou všichni a nejvíc se to dotkne střední třídy, kde je jěště, co brát. Ale byla to jejich volba, oni mají vzdělání, které jim umožňuje vybrat si dobré zástupce. Dostanou, co si vybrali. Jistě, za všechno teď může Putin, nic jiného od medií nečekám.

E. Hlinovský 1.7.2022 14:20

Problém je v tom, že centrální bankéři plní politická zadání, ačkoliv podle zákona a zdravého rozumu by to dělat neměli. A to začíná už tím, že měření inflace manipulují tak, aby mohli plnit přání politiků, kteří je jmenovali.

Kdyby se při měření inflace zohleďňoval kromě dalšího i růst cen na kapitálových trzích a ceny nemovitostí, musely by centrální banky reagovat na inflaci mnohem dříve a ta by pak nebyla tak zničující, jako ta, která se právě nyní rozbíhá a jež tu s námi bude ještě půl generace.

Euro nemá žádnou budoucnost a EU se rozpadne.

E. Hlinovský 1.7.2022 13:55

Babiš svůj slib, že bude stát řídit jako firmu, splnil. Myslel samozřejmě jako jeho firmu - a ta je zadlužená až po uši a je stále subvencovaná daňovými poplatníky.

L. Žaloudek 1.7.2022 13:48

Paní Šichtařová, měla byste si v tom udělat jasno! Celá léta nás strašíte, jak ty centrální banky svým kvantitativním uvolňováním způsobí inflaci a teď, když na ni došlo, zase nebude dost peněz na půjčování?

V. Kučer 1.7.2022 12:57

Nejsem ekonom ale úroky by snad měly být vyšší než inflace.

P. Diviš 1.7.2022 13:52

Měly, ale to by byl skutečný bankrot.

V. Humble 1.7.2022 14:50

Samozrejme ze meli. Protoze skolak v druhe tride si dokaze spocitat ze pucit si milion pri uroku 5% je o sto tisic vyhodnejsi nez si ho nasetrit pri dnesni inflaci. Proto jsou take lide dnes tolik zadluzeni protoze je to super vyhodne a to samozrejme tak nastavily banky. Zadluzeni Statu je jina kapitola. Jenomze vysoke uroky uz nejdou pouzit na to je moc pozde. Spolecnost je tak predluzena ze normalni reseni by zrejme znamenaly konec civilizace :-P

J. Pallas 1.7.2022 11:51

Kéž by papaláši bruselští i naši měli aspoň VŠŽ!

O. Zuckerová 1.7.2022 18:06

Mají Vysokou školu NEZNALOSTI života, a to poté, co se vzdělali ve školách, z nichž byla odoperován "balast" (latina, logika, historie atd. -aby nebyli zatěžováni zbytečným "biflováním" ) a dle toho teď vypadá složení těch parlamentů.

R. Nešpůrek 1.7.2022 11:44

Proč je kapitalismus založen na dluzích (úvěrech) ? Žije na dluh ?

P. Diviš 1.7.2022 12:18

Úvěry s úroky jsou zakázány v islámském světě. Připadá vám, že je jejich ekonomika lepší?

Úvěr normálně znamenal, že ten, kdo měl peníze, ale nevěděl jak je zhodnotit, je poskytl (za úplatu) tomu, kdo je neměl, ale věděl. Fungovalo to dost spolehlivě.

Frakční bankovnictví v tom nadělalo paseku, ale to hlavní, že pokud někdo ví co dělat a potřebuje na to peníze, je prospěšné mu je (samozřejmě po posouzení, zda skutečně ví) poskytnout. Jinak totiž stagnace a riziko ovládnutí někým efektivnějším.

R. Nešpůrek 1.7.2022 12:21

Asi máte pravdu.

D. Müller 1.7.2022 12:44

Kapitalismus samostatných živnostníků nemusí být založen na dluhu. Jinak každá společnost je postavena na vlastním kapitálu. A ten dluží tomu, kdo ho do ní vložil. Takže jakákoliv společnost je z principu dlužníkem. No a když nemáte dost peněž, jdete si pro kapitál k tichým společníkům, na burzu nebo pro úvěr. Dluh jako takový je pro druhého investicí. Můžeme sice říci, že je kapitalismus založen na dluzích, ale zároveň na investicích. Jinými slovy na přeměně úspor v kapitál. Jde ve své podstatě o "odložení" soukromé spotřeby ve prospěch rozvoje ekonomiky...

V. Heidlerová 1.7.2022 11:43

Kdo to heslo hlásal a aktivně je prosazoval?

M. Hanko 1.7.2022 10:55

Naopak, za nezvládnutou ekonomickou situaci mohou dle mého ekonomové, echt vzdělané ekonomové, kteří podlehli (dodnes moderní) avšak pochybné až vyvrácené ekonomické škole, založené na Keynesiánství z první poloviny 20. století...

P. Diviš 1.7.2022 12:19

Ekonomové nerozhodují, rozhodují politici. Někdy si od ekonomů nechají poradit, ale dost zřídka.

M. Hanko 1.7.2022 10:54

Já se závěry paní Šichtářové většinou souhlasím, a to i v tomto článku, ale jak proboha přišla na ten úvod - že za to celé mohou "absolventi VŠŽ"? Kde na světě řídí jakou centrální banku (nebo jiné klíčové instituce) "absolventi vysoké školy života", wtf?!

P. Hák 1.7.2022 11:05

R^

R. Nešpůrek 1.7.2022 11:46

Ta šéfka ECB ?

Někde jsem četl, že zná banku jen ze strany bankomatu ...

M. Hanko 1.7.2022 11:58

OK, šéfka ECB není ekonomka - čemu se vlastně v EU divíme, že.

ANI TAK bych ji ale nenazval absolventkou vysoké školy života, jelikož je právnička, vystudovala právnickou fakultu Pařížské univerzity, a o takoví lidé se jako absolventi VSŽ nenazývají. A to ani nemluvím o tom, že šéfovala řadu let Mezinárodnímu měnovému fondu.

Čili, jasně, v řadě věcí je pomýlená, řídila to katastrofálně špatně, to, co udělala s vrtulníkovými penězi, je pojmenovatelné jako zločin - ale NENÍ to žádný nevzdělaný nýmand.

R. Nešpůrek 1.7.2022 12:09

To samozřejmě není.

Tak jako bych chtěl, aby mě v nemocnici ošetřoval lékař, tak bych i chtěl, aby o financích rozhodoval ekonom ...

P. Diviš 1.7.2022 12:21

Pak by ho ovšem měli občani zvolit. Protože rozhodovat mají zvolení.

E. Hlinovský 1.7.2022 14:30

Lagard je obyčejná služka politiků, na tom postavila svoji karieru. Nikdy nedělala nic jiného. Její vzdělání je nepodstatné. Totéž von der Leyen, šéfka instituce rozhodující za 500 miliónu lidí. Ta je navíc gynekoložka. Když to voličům vyhovuje, tak co.

P. Diviš 1.7.2022 12:20

Šílená Alena taky není ekonomka.

R. Nešpůrek 1.7.2022 12:24

Ani Kalousek. A co Stanjura ?