29.3.2024 | Svátek má Taťána


Diskuse k článku

PENÍZE: Kauza dluhy

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
510 870824 6.12.2007 19:07

paweł

toia koteczk mui

510 870824 6.12.2007 19:05

wiola

czesc misu co porapiasz koteczku

R 18.6.2007 16:47

dlužník v sociální síti

Za Rakouska Uherska nebo ještě za první republiky kdo nesplatil půjčku nebo hypotéku, vydražili mu majetek a skončil i s dětmi jako žebrák v obecním chudobinci.   Za socialismu, ať někdo pilně šetřil nebo pilně utrácel, nakonec skončili na prakticky stejném dost vysokém důchodu. A ještě do nedávné doby bylo možné poměrně komfortně dlouhodobě žít  na sociálních dávkách. Půjčky jsou nyní proto mnoha lidmi brány jako positivní loterie. Splatím půjčku a hypotéku - v pořádku. Nesplatím, budu mít dluhy, propustí mě kvůli tomu z práce, taky se nic neděje, v  pohodě na sociálních dávkách nebo důchodu přežiju.  Problém je v tom, že nyní to v sociálních dávkách přituhuje a starobní důchod taky nebude to, co dřív. Pomalu se to blíží době, kdy takový dlužník přijde o všechen majetek, stane se automaticky bezdomovcem a bude na tom ještě hůř než za Rakouska Uherska, protože tehdy měly obce povinnost provozovat chudobince pro své chudé, to dneska není.

P.P. 18.6.2007 15:36

selský rozum

Ono bohužel ten selský rozum, který byl tak hezky předveden v článku nám dnes tak úplně nefunguje. Od prohlášení potištěného papíru za peníze někdy za Marie Terezie, poté za Francouzské revoluce a poté mnohokráte až k naší slavné komunistické měnové reformě platilo, že stát se zadlužoval a když byl na dně tak sebral lidem úspory. Prostě natiskl inflační peníze nebo potiskl papír jiným motivem a ten starý motiv prohlásil za bezcenný a bylo to. To, že lidé místo aby šetřili a pak se o své úspory nechali státem okrást tak se raději zadlužujou sami a jsou na jedné lodi se státem a na inflaci  mohou jenom vydělat (pokud mají úrok zafixován) je prostě jenom racionální chování. Vždyť jak dopadli ti pilní, pracovití a šetrní lidé, kteří jsou dáváni v článku za vzor? Nejdříve jim vše sebral Hitler a pokud jim něco zbylo tak Gottwald. Pokud dnes někdo bude šetřit, tak nešetří pro sebe a svou rodinu ale pro Paroubka či někoho jiného, kdo bude potřebovat brát až České dluhy a dluhová služba přerostou míru. Nakonec víme, co nás čeká. Není to tak dávno, co jsme viděli Argentinský precedens. Peníze ztratili cenu a kdo měl dolary v bance tak tomu je stát prostě sebral respektive je nuceně vyměnil za znehodnocenou argentinskou měnu ve fantasticky nevýhodném kurzu. Nemovitosti nejsou řešením, ty se dají snadno a hodně zdanit, kdo ví jak to vypadá v Anglii ví o čem píši.

Drakobijce 18.6.2007 15:27

Myslim, ze k soudu nedojde na vyroky neuslysime. A proc?

protoze to pro pravniky neni zadny kseft. Takovy klient smrdi korunou a chce, aby mu odpuslili dluhy. To znamena, ze pokud neno vysoudi - je to jen zamaznuti dluhu, zadne penize navic (snad krome poplatku). Takze zadny velky business. Duvo proc to u tabakovych vyrobku bylo jinak je v tom, ze tam na tom mohli pravnici fakt vydelat tezky balik. V tomhle pripdae si to nejak nedovedu predstavit.

Sumo 18.6.2007 11:47

Imperativ doby

Do dluhů nás ovšem nenutí jen reklama, ale i samotný stát. V 70. letech když někdo stavěl bydlel v rámci úspor na stavbě co nejdřív to šlo. Proto někteří spolužáci občas přišli do školy s umně vyvedeným koblížkem malty na rameni, učitelka ho oprášila a jelo se dál. Dnes učitelka takového žáka nahlásí ředitelce a obě si zvou rodiče do školy a důležitě to řeší a reálně vyhrožují sociálkou (stalo se ). A pak se nestarejte.

Jenda 18.6.2007 12:50

Re: Imperativ doby

No ale samozrejme. Co kdyby nahodou ten zak obcas na te stavbe pomahal a tim byl vykoristovan? Je treba zabranit jakekoli detske praci!

Jura Jurax 18.6.2007 11:07

Mimo podnikání

 půjčka - jakákoliv - smí být na zajištění bydlení. Jedině tam je omluvitelná v plném rozsahu. V omezeném rozsahu pak se dá pochopit při koupi pračky - veřejné prádelny v praxi neexistují - a ledničky, neboť potřeba těchto přístrojů - ač jsou relativně levné - může být akutní, a pak auta, je-li potřebné k obživě, neboť jsou místa, kde veřejná doprava stojí za vyližkapsu či v potřebnou dobu není vůbec nebo je příliš nákladná a do práce se jeden nějak dostat musí (bycikl či v zimě běžky nejsou obecně akceptovatelným řešením - ostatně pořízení obého není z nejlevnějších).

Půjčku na jídlo při současné rozvinuté sociální síti neuvažuji - ostatně málokdo je tak nemajetný, aby nemaje co do úst nemohl něco prodat nebo zastavit, než přistane v sociální síti.

Půjčka na cokoliv jiného (co by nesouviselo s profesí a obživou) je známkou neukázněného hlupce a slabocha. Mírněji se to prostě nedá říct.

gapa 18.6.2007 14:37

Re: Mimo podnikání

Každý máme jen tz své skušennosti samec který má práci za pruměrný plat toje asi20.00tisíc jiné starosti nemá než pracovní tak muže mít auto mobil kancelářskou techniku a jiné skoro zatarmo, protože to odepíše nebo odepsal z daní ne limuže být chytrý až na pudu pak mu zustává celí plat  pro svoje potřeby pokavad nemá rodinu,,nic méně každý začátek je těžký8-o

www racek 18.6.2007 16:31

Re: Mimo podnikání

no, když tohle čtu ... ono právníkovi asi stačí k obživě stůl, kancelář, telefon a vizitky, ale fabrika už potřebuje pozemky, stroje dělníky, zásoby a navíc musí dávat na úvěr ...

no a stát bez dluhů by taky mohl být stát bez silnic, dálnic, vojska a policajtů , soudců a veřejné spríávy. takové státy byly ... před 6000 lety a pak ty bolševické takhle začínaly. 500 tisíc do výroby ... a skončilo to nárůstem správy nebývalým. též přechod do kapitalismu znymenal mocný nárůst státní správy... a taky těch dluhů.

oni totiž komouši dluhy neměli ... akorát nám nechali zpustošené baráky a oraniště místo silnic.

Mejla 18.6.2007 7:12

Bohužel, bez půjčky na bydlení to jde jen stěží. Stali jsme se hračkou v rukou lichvářů.

Za první republiky se rozvoj menších firem i život jednotlivců nechal slušně podpořit službami kampeliček a záložen. Ty však naši geniální salónní ekonomové rozkradli anebo zlikvidovali, protože bylo nutné uvolnit pole několika málo vybraným bolševickým korporacím, které nás donucujícími prostředky přiměly platit i za fiktivní služby.

BOMBON 18.6.2007 1:23

premyslivy pravnik

by zjistil, ze logickou pouckou pri nalezani prava (proto jde o tzv. nalezaci rizeni) musi byt: "nikdo nemuze argumentovat vlastni demenci".

a pro premysliveho autora dodavam, ze ony klasicke speky z usa (kocka v mikrovlnce, kafe z mekace v kline apod) jsou pouze dusledkem porotnich soudu. tedy - ze nerozhodoval premyslivy pravnik, ale tlupa dementu,

Stanislav 18.6.2007 1:38

Re: premyslivy pravnik

He he, to se nám to ale hezky zacyklilo, argumentovat vlastní demencí lze jen před dementní porotou ... :-)

Ale teď otázka zní -- jak argumetovat před dementním samosoudcem, resp. porotou? Tady asi platí stará poučka: Lid má takovou vládu (parlament, soudy, ...), jaké si zaslouží ...

?? 18.6.2007 4:22

Re: Re: premyslivy pravnik

Co se vzrušujete ? Jedna soudkyně mne poučila, když jsem se hlasitě divil jejímu rozsudku, že  k soudu se chodí  pro rozsudek a ne pro spravedlnost. A málem jsem dostal ještě 5.000,- kč pokuty za pohrdání soudem......    

Vasekpasek 18.6.2007 1:03

Tenhle článek je bohužel až příliš pravdivý

Mno když vidím kolem sebe ty sociální rodiny, jak jsou zadlužený až po uši a doma jim patří snad jenom koberec, chce se mi brečet. Co se půjček týče, ještě rozumím, když si někdo půjčí na bydlení. Ale mobil na leasing bych si teda fakt v životě nevzal. Ale lidi jsou nezodpovědný (žijem přece jenom jednou né) a nenasytný.

Mimochodem, proti drahým dovoleným, spoustě dárků a tropickýmu ovoci obecně nic nenamítám. Když na to ti lidé mají (tzn. dokáží na to vydělat), je jen jejich věc, jak s penězi naloží

Cricket 18.6.2007 13:48

Re: Tenhle článek je bohužel až příliš pravdivý

Alespoň si někde tam na konci mohou říci: "alespoň jednou jsme byli v žitě";-(

gapa 18.6.2007 14:39

Re: Re: Tenhle článek je bohužel až příliš pravdivý

I já tento bonmot používám hlavně svému jedináčkovy mohl si říct byl jsem v žitěVV

Honza42 18.6.2007 0:38

Navrhuji zavést zkoušky a na základě nich rozdělit lidi na dvě skupiny.

Je to jednoduché. Na základní škole v deváté třidě bude zaveden předmět  "Návod na použití zeměkoule". Kdo z tohoto předmětu nesloží úspěšně zkoušku, má smůlu. Dostane plechovej hrnek takové velikosti, aby nešel narazit na hlavu a k tomu plechovou lžíci takové velikosti, aby nešla polknout ani jedním koncem těla.  A odchod. Ve vybraných prodejnách si budou moci zakoupit mixovaný studený pokrm v jedlém obalu. Žádná banka, žádný auto, žádný rádio, žádná platební karta, žádný elektrický proud.

Ti co zkoušku složí, jsou svéprávní. U nich se očekává, že budou nosit boty na nohách a čepici na hlavě. V případě debilních soudních sporů typu: "dal jsem vyprat kočku do pračky a ona se srazila a nehýbe se" potom navrhuji odškodnit stěžovatele 50 ranami bičem a poté přeřadit  do skupiny jedna (plechovej hrnek......)

BOMBON 18.6.2007 1:18

Re: Navrhuji zavést zkoušky a na základě nich rozdělit lidi na dvě skupiny.

R^:-D

Stanislav 18.6.2007 1:23

Re: Navrhuji zavést zkoušky a na základě nich rozdělit lidi na dvě skupiny.

;-D ... ono to v trochu decentnější formě už funguje, ústavy pro skupinu 1 jsou ...

Když on ale problém jest, že ti, co by v roce 1950 suverénně zkouškou prošli, měli by v  nemalém procentu v roce 2000 smolíka. Asi by stálo za to pouvažovat o změně školních osnov, nic proti klasické literatuře, ale ...

cipísek 18.6.2007 13:45

Re: Navrhuji zavést zkoušky a na základě nich rozdělit lidi na dvě skupiny.

SUPER !

tris 18.6.2007 0:13

Jsme nesvéprávní

Pokud naše školství nedokáže naučit lidi, že kouření škodí zdraví a zadlužovat se není dobrý nápad, pak je problém někde jinde než v reklamě. Pokud budeme tvrdit, že lidé jsou nesvéprávní, pak to totiž můžeme tvrdit naprosto o všem.

Ono by bohatě stačilo, kdyby stát nepodporoval vznik levných peněz tiskem... Pak by ty úrokové míry byly výrazně vyšší, bylo by méně úvěrů, tím by byly např. ceny nemovitostí nižší a lidi by si nakonec nemuseli tolik půjčovat.

Mišák 18.6.2007 1:02

Re: Jsme nesvéprávní

Takže hlavně to naše školství může za kuřáctví a zadlužování lidí? Zdá se, že vy jste skutečně nesvéprávný.

Stanislav 18.6.2007 1:29

Re: Re: Jsme nesvéprávní

No a kdo jiný má připravit mladého člověka do života, když má např. doma matku samoživitelku, kuřačku a notorickou dlužnici? Proč jinak cpe stát horentní peníze do školství? Na exhibici  rudých (dříve), nebo zelených názorů (dnes)? Na to naučit se papouchovat encyklopedické znalosti? Není pak těch mladých let, kdy mozek pobere to co už nikdy v životě, škoda? Mišáku, přemýšlejte ... :-/

bruner 18.6.2007 1:25

Re: Jsme nesvéprávní

jak podporuje stát vznik levných peněz?

Stanislav 18.6.2007 1:34

Re: Re: Jsme nesvéprávní

Prostřednictvím ČNB, že jí dovoluje dávat do oběhu více peněz, než je zdrávo. Přesněji -- ono to může rozpohybovat ekonomiku, ale to jedině za předpokladu racionálních ekonomických subjektů. Tedy že budou potlačeny právě ty jevy, jako je např. neúměrné zadlužování, ať už přes tunelované podniky, jako v 90. letech, nebo přes nesplatitelné "malé úvěry" dnes ...

tris 18.6.2007 10:36

Re: Re: Jsme nesvéprávní

Tiskne.

quo 18.6.2007 16:19

Re: Re: Re: Jsme nesvéprávní

V dnesni dobe pocitacu a elektronickeho bankovnictvi to je jen otazka cisielk v databazi. Nekde jsem cetl, ze velke a dulezite transakce mezi americkymi bankami se realizuji fyzickym prevozem zlatych prutu.

tris 18.6.2007 17:15

Re: Re: Re: Re: Jsme nesvéprávní

Zlate pruty? Ale kdez, jiz od roku 1971 je to papir nebo dokonce jen cisilka v pocitaci...