28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

OSOBNOST: Poslední tvář roku 1968

Počet žijících osobností spjatých s rokem 1968 se logicky snižuje. Ještě ne natolik, abychom se dostali do poměrů generace druhé světové války, kde se už zaznamenávají „poslední žijící“ – třeba parašutista či lidická žena.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Černý 1.12.2020 19:12

Moučková byla protekční dítě stalinisty. Proto se dostala do začínající televize . A že by byla u nás od roku 1957 v médiích propaganda reformního komunismu je opravdu úsměvné...Zvláště když následovala kubánská a Berlínská krize.

Podobný příběh je třeba u Šabatové. Její otec, jako student stalinista vyhazoval. po únoru 1948 studenty ze studií. A v roce 1968 se chtěl udržet u koryta a vsadil na nesprávnou kartu a po vyhození z KSČ se stal z něho Chartista. Šabatová si vzala za muže trockistu Uhla a rozjela se. Jejich povedená dcera řádi v barvách A2larm.

J. Kratochvíl 1.12.2020 19:40

Češi se dnes stydí, jak po válce ty komunisty odporovali, ale chtěli změnu . Také bychom si měli otevřeně přiznat, že ani pravicoví politici se moc nesnažili viz události r. 48. To se přece nemůžeme donekonečna vymlouvat na komunisty nebo Stalina. I Churchil prý prohlásil kam vlastně to Československo chce patřit na východ nebo na západ. Rakouští politici až do r.1955 cílevědomě nekompromisně usilovali za svou neutralitu a také jí dosáhli, my bychom v té době potřebovali druhého Masaryka, ale bohužel Jan nebyl rovný svému otci.

J. Kratochvíl 1.12.2020 19:42

Oprava: "...po válce komunisty podporovali ..."

J. Kratochvíl 1.12.2020 17:22

Je jasné, že po válce se většině národa ta kapitalistická demokracie trochu přejedla, nebyla tak ideální jak se o ní později referovalo, Přinesla dvě světové války, ekonomické krize a bídu pro celé vrstvy společnosti. nedivme se, že lidé zvolili po válce změnu - komunisty.

My jsme chtěli po r. 89 také změnu, tak jsme volili diletanta Klause a jeho chlapce, kteří přivedli naší vyspělou ekonomiku do závislosti na tentokrát západních firem a z nás se stali občany druhé kategorie. Také si můžeme říkat, že jsme si to představovali jinak.

Naštěstí byla v r.89 jiná doba než po válce tak, že nešlo o naše životy, ale "pouze" o majetky.

Přesto tvrdím, že se dějiny opět zopakovaly

J. Lancik 1.12.2020 18:30

Pan Kratochvil lze, az se mu od huby prasi! 1 sv. valku rozpoutali monarchove, lepe receno jejich generalni staby. Tu druhou svetovou dve socialisticke mocnosti. Nemecko zavedlo kapitalizmus s nahubkem, pod prisnou statni kontrolou a Sovetsky Svaz co komunisticka zeme soukrome podnikani nedovolovala. 23 srpna 1939 se ministri zahranici techto zemi s pozehnanim soudruha Hitlera a s. Stalina domluvili na rozdeleni Evropy. V zari, o mesic pozdeji, prepadenim Polska zahajili valku ktera se pozdejsim pripojenim Japonska se stala svetovou.

J. Kratochvíl 1.12.2020 19:08

Je mi líto, pane Lancíku, ale po válce v r.46 události voliči viděli situaci trochu jinak nežli vy, kdybyste se dneska rozkrájel. Chtěli změnu. Jestli 1.světovou válku podle vás rozpoutali monarchové, tak se nic nemění na věci, že 1.sv. válka připravila o život miliony lidí a zbídačení všech obyvatel zemí Evropy. A 2.světovou jednoznačně rozpoutal Hitler za podpory německého kapitálu a vy si tomu říkejte jak chcete.

Já si myslím, že voliči ten kapitalismus neměli bourat po r. 46, tak jako se neměl bourat ten socialismus v r po r. 89. To ovšem víme dnes, po bitvě je každý generál. Ale oni neodhadli komunisty, co dovedou a my jsme zase nalítli debilovi Klausovi. Jenom jak ze sebe dělá v r. 2020 disidenta, zkrátka debil.

J. Lancik 1.12.2020 20:42

Vzdyt ja nepochybuju, ze 2. sv. valku rozpoutal Hitler, jen rozhodne trvam, ze by si na to sam netoufl, na neco takoveho potreboval spojence a jediny ochotny byl Stalin. Anglani a Frantici naopak byli garantori polske suverenity a byli to oni kdo vyhlasil 3 zari valku Nemecku. Byl to vudce opozice (uvnitr konzervativni strany) W. Chrchill prohlasil v parlamentu, ze UK jalo garantor polske nezavislosti mel povinnost vyhlasir valku agresorum obema. Tedy nejen Nemecku, ale i Rusku. Polsko nebylo konec sovetskeho tazeni, o mesic pozdeji SSSR prepadl Finsko, na jare 1940 pobaltske staty a Rumunsko. Pisete, ze rozhodny odpor proti Komunizmu v Rakousku jim umoznil neutralitu,pravdu mate, jen ne kompletni. Dobre vite, ze za Stalinova zivota by se jim to nikdy nepovedlo a Chruscevovi se to hodilo. Ostatne jeste vice protikomunisticky naladeni byli Polaci a nebylo jim to nic platne. Prave nenavist vuci Polakum byla Stalinovi a Hitlerovi spolecna, Stalin jim nemohl zapomenout ponizujici porazku v roce 1920, prave ta nenavist svedla tyto dva socialisticke diktatory dohromady.

J. Černý 1.12.2020 19:22

Barone Prášile a proč USA a Británie podporovaly nástup Hitlera k moci ? Nechtěly, aby vzniklo komunistické Německo.

Těžko si mohlo Německo dělit se SSSR Evropu, když už ji velkou část ovládalo. Asi nevíte, že po roce 1921 Polsko okupovalo západní Ukrajinu a Bělorusko, daleko za Curzonovou linii. Tak si Sověti 17.zari 1939 pro ta území došli.

První kdo se přátelil s Hitlerem byl polský budce Pilsudski, který s ním zavřel v roce 1934 smlouvu a Hitler byl.pak i na jeho pohřbu čestným hostem.

J. Černý 1.12.2020 19:15

1*

J. Vágner 1.12.2020 13:20

Špatně se mi přijímá fakt, jaká spousta chytrých a morálně vysoce integrovaných osobností byla ochotná naběhnout totalitě, za kterou na konci zbyly hromady mrtvých. A doslova děsem mně naplňuje fakt, že je generace těch, co už nemají osobní zkušenost s totalitou, ochotna to zopakovat s nadšeným úsměvem znovu. Zase jediné vhodné názory. Místo rudých zákazů, zelené. Místo propagandy a lhaní ve státní TV, to samé ve veřejnoprávní. Místo státní cenzury, anonymní, firemní. A úplně nově, zase volby u kterých jen blb dopředu nevěděl jak musí dopadnout. Zase se budou, ve jménu vyšší ideologie, tentokrát klimatické utahovat opasky. A kdyby nahodou nadšený úsměv uvadal, krysaři ze současných Der Sturmer obnoví morálku procházkou po ksichtech odpudivých zemanů a babišu, někde na Národní. Klidně milionkrát. A to všechno proto, že už nám zase nestačí demokracie, zase začínáme budovat vyšší stupeň, tentokrát ne lidovou nýbrž liberální.

J. Hajský 1.12.2020 14:42

Naprostý souhlasR^

J. Sedláček 1.12.2020 13:00

ona byla echt stalinistkou, působila lidem neštěstí, i v tom TV vysílání v šedesátých letech působila jak kyselý nakřápnutý hrnec, no až pak se jí strana uhnula, tak se stala disidentkou (a že takových bylo)

M. Pivoda 1.12.2020 10:58

Cituji z Petráčkova článku:"... kdy hlasatelka (nyní se říká moderátorka zpráv) Moučková se stala tváří protiokupačního vysílání Československé televize a tím i jednou z tváří celého roku 1968. ..."

O co, stručně, šlo?

Kamila Moučková se prostě hluboce na...rala, že její úsilí o budování socialismu s lidskou tváří (ztělesněným tváří politika Dubčeka) bylo přerušeno invazí Spojeneckých vojsk. A nechtěla si nechat vymluvit, že tou dobou v Československu jedna část komunistů byla pouze jaksi nevhodně pomýlená, že pokus o korekci reálného socialismu byl předčasný.

Pro srovnání s událostmi roku 1989 a rokem 2020.

V roce 1989 jedna (velká) skupina účelových členů KSČ (nikoliv Komunistů) byla přesvědčena, že je třeba se už překabátit na české kapitalisty (protože český reálný socialismus nebyl konkurenceschopný), zatímco jiná, ta menší skupina Komunistů, byla přesvědčena, že třeba setrvat na původní politice vyplývající z jejich ideologie. Ta menší skupina zůstala po listopadu 1989 jako "kůl v plotě", zatímco z té druhé, větší, skupiny se vynořili kapitáni českého průmyslu, kteří pod vedením bankovního úředníka Klause změnili socialistickou ekonomiku na kapitalistickou montovnu.

V roce 2020 poručík Zifčák stále trapně čeká na nějaké státní ocenění toho, jak dne 17. listopadu 1989, v Praze na Národní třídě, hrdinně proléval svoji krev za příchod českého kapitalismu. Žijící osmašedesátník Zeman by určitě nebyl proti tomu, ale cítí, že k tomu ještě nedozrála doba. Vyčkej času, jako husa klasu!

Amen.

M. Krátký 1.12.2020 11:26

co jste si dneska šlehnul - tolik slov a myšlenka žádná R^R^R^

M. Pivoda 1.12.2020 12:58

Asi ta nejdůležitější myšlenka pro české občany (z doby minulé) je ta, že Češi sice žijí v srdci Evropy, ale tím (technologicky a ekonomicky) výkonným srdcem nejsou.

Kamila Moučková se po invazi roku 1968 ve svém přesvědčení zasekla a v tom zaseknutí už zůstala. A to je dobře, nebo špatně?

Osobní vzpomínka

Po listopadu 1989, hlavně členy KSČ zvolený osmašedesátník Alexandr Čestnější jako nový ředitel našeho výzkumného ústavu na VUT Brno, po svém zvolení požadoval vrácení stranické legitimace KSČ. Pak si to ale rozmyslel, prohlásil se za disidenta, nechal si vyplatit odškodné 300 000 Kč (zato, že se mu do listopadu 1989 nepodařilo dostat zpět do KSČ), nechal si udělit rehabilitační docenturu - a pak to začalo.

Morální opora českého národa, Charta 77, totiž z marxisty Karla Kříže před listopadem 1989 vyrobila disidenta. Karel Kříž přestal vykupovat králíčí kožky, vrátil se na VUT Brno, kde mu byla za marxismus udělena profesura - a destrukce budoucnosti začala (včetně mého aplikačního projektu české umělé inteligence).

Narazil jsem na limit české polistopadové demokracie. Ten demokratický limit (svobody projevu) je dán omezeným diskusním příspěvkem.

R. Langer 1.12.2020 13:20

Opět ty samé bláboly, ty naše malá hloupoučká UI... :-P

J. Černý 1.12.2020 19:24

Osmašedesátník Kubera se nekonec nechal otrávit Číňany ;-D;-D

M. Pivoda 1.12.2020 20:10

Kuřáka Kuberu a vztah Česka k Číně zde teď neřeším.

Pro budoucnost lidstva na planetě Zemi bude nejdůležitější 1.) hodnotový systém dnešních občanů do 30 let a 2.) technologické vybavení té, které země (nikoliv minulé ideologie, včetně českého socialismu s lidskou tváří Kamily Moučkové).

1. Hodnotový systém člověka se v průběhu života sice trochu vyvíjí, ale k radikální (statisticky významné) změně už asi nedojde. Podstatné pro budoucnost lidstva tedy bude to, že mladá generace dnes většinou nepodporuje stávající kapitalismus. Chtějí změnu. Bez ohledu na to, jak se dnes vymirající dědci budou vztekat a argumentovat svou životní zkušeností.

2. 21. století bude hlavně o technologiích. Názorný vhled do budoucích cca 10-20 let poskytuje například toto video: https://www.youtube.com/watch?v=9CO6M2HsoIA. Někdo ty kriticky důležité technologie dnes má, někdo je dnes nemá. A co může následovat pak (pokud přežijeme příštích 20 let)? Někdy příště.