16.4.2024 | Svátek má Irena


Diskuse k článku

NĚMECKO: Ženské kvóty ponižují ženy

Německá vláda schválila návrh zákona, podle kterého musí mít veřejně obchodovatelné společnosti ve svém představenstvu alespoň jednu ženu. Prý jim tím chce usnadnit jmenování do vedoucích funkcí. Máločím je však mohla ponížit víc.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Urban 17.1.2021 16:26

Zda se, ze to vseobecne blbnuti nikdo neutne a bude se sirit jako mor. Kam az to dojde? Na co vse prijdou jeste "kvoty"? Na urcity pocet heterosexualnich partneru budu mit stanoven i pocet homosexualnich (zoofilnich, pedofilnich aj.) partneru? Na pocty, pohlavi a orientaci deti, ktere zplodim (budu je smet mit s zenou nebo na mne diky kvotam vyjde neco jineho?)? Praci si budu vybirat ne podle kvalifikace a svehu zajmu, ale podle "kvot" na dany obor, region, sex. orientaci?

J. Jurax 17.1.2021 11:28

„Už mnoho let sledujeme, že dobrovolně se mnoho změn nedělá a že pokrok je velmi pomalý.“

No jo, Němci kdysi zavedli - ve jménu urychlení pokroku samozřejmě - kvóty na židy ve státní správě či profesních komorách; žádoucí procento bylo nula. Tehdy holt byly jiné představy o pokroku. Dnes jsme už s kvótami jinde ...

Ono nikdo nesmí být diskriminován mj. na základě rasy, náboženství, pohlaví a sexuální orientace. Toť psáno a ctěno všude v civilizovaných zemích. Otázkou je, zda však smí být pozitivně diskriminován, neboť kvóty nejsou než pozitivní diskriminace. Smí být někdo preferován na základě rasy, náboženství, pohlaví a sexuální orientace?

Nebo jinak - negativní diskriminace je trestná, pozitivní se nařizuje zákonem. Zajímavé ...

J. Pavlik 17.1.2021 19:50

JAKAKOLIV diskriminace je trestna. Znamenko nehraje roli. Ono je totiz to znamenko relativni, zalezi jenom na uhlu pohledu. Pokud se ja jako chlap budu hlasit nekam, kde misto me vemou zenu JENOM PROTO, ZE JE TO ZENA, jsem diskriminovan.

V kazdem pripade pojem sexualni diskriminace mi rozhodne neni novy. Chodil jsem na elektrotechnickou prumyslovku. V ramci boju proti proletarismu a rovna prava vsem, tam s nami bylo v prvaku asi 40% holek. Sice se nam to libilo, ale nemusim zduraznovat, ze jsem se tam dostal s odrenyma usima a na jiny obor, nez jsem se hlasil, kdezto ony se tam dostaly uplne zadarmo. Samozrejme dobra polovina z nich se nedostala k maturite a nemyslim si, ze by jedina z tech, co odmaturovaly, zustala v oboru.

J. Jurax 17.1.2021 20:03

No, jak patrno, přes všechna vznosná slova vetknutá do ústav a listin lidských práv každá diskriminace trestná není, ba některá je považována za žádoucí až natolik, že se i uzákoní. Ve jménu obecného dobrá a lepšího příští, jak jinak.

J. Novák 17.1.2021 7:14

Německým vládám byl odjakživa respekt k právům kohokoli evidentně úplně cizí.

H. Rybnická 16.1.2021 19:20

Paní autorko, pokud občan začne kritizovat, měl by to dělat na základě faktů, zvláště když se jedná o cizí zemi. Především by měl člověk Vaší kvalifikace operovat s fakty a ne z předpoklady. „.Předpokládáte“ že, v Německu nejsou členky představenstva žádným výjimečným jevem. Jsou, paní autorko. Kdybyste se podívala do alespoň jedné statistiky zjistila byste, že v Německu je 10 procent celkově zaměstnaných mužů v řídících funkcích, ale jen 4 procenta žen. V představenstvech 200 největších německých firem je právě 10 procent žen, ve stejné kategorii je 60 firem ve kterých v představenstvu není ani jedna žena. A to, paní autorko, po desetiletí. Tedy asi „předpokládáte“ že v Německu jsou ženské signifikantně hloupější než chlapi, že ano?

Samozřejmě že tento úkaz má svou příčinu. Ani se moc nedivím šéfovi, který se zdráhá, pokud má na vybranou pro obsazení vyšší pozice mezi ženou a mužem stejné kvalifikace, přijmout muže. U obou musí počítat s delší dobou nabírání zkušeností a důkladného zpracování do funkce – ovšem s tím rizikem, že mu ženská po více méně krátké době odejde z důvodů založení rodiny, mateřství a péči o děti. Nebo že její produktivita z těchto důvodů trpí, kdežto chlap se svým pracovním povinnostem bude věnovat intenzivněji, přece má doma manželku, která se již postará. A pokud by opravdu chtěl odejít z důvodů pracovní kariéry, je vždycky možné, jej zdržet zvýšením platu nebo vyhlídkou na povýšení.

Existují ještě další důvody, proč ženské v pracovním světě narážejí na tak zvaný „skleněný strop“ kde se prostě ve své kariéře nedostanou dále z důvodů které doložitelně neleží v osobním nasazení, kvalifikaci atp. O tom existují nesčíslné publikace světových odborníků a člověk by očekával že někdo jako Vy se tím budete seriózně zabývat, než se začnete rozhořčovat nad souvislostmi, které neznáte a to ještě v zemi, kterou asi také moc neznáte. Ale asi Vám to nedochází. Paní ministryni za to o to více.

Š. Hašek 16.1.2021 19:39

Vážená paní,

vypadá to, že nedáte pokoj, dokud se nepozná žena od muže (a naopak). V blbém Blbákově. Nastane ideálno. Hlavně sledujte ta procenta, tvořte opravné koeficienty pro vaječníky a prostatu (příklad).

Ten Blbákov zakládají Vám podobné. Ty chytřejší (i vzdělanější) se dohodnou s manželem. Prostě se orientují v životě, my muži také.

Myslím, že jste nepochopila nic z té "dvojité člověčí" dokonalosti Vesmíru a maskujete to študováním složení dozorčích rad a skleněných poklopů nad ženským životem.

J. Vrabec 16.1.2021 19:40

Vyborne kontra R^R^

R. Tesařík 17.1.2021 10:56

Co je na tom výbornýho?

P. Milan 17.1.2021 17:48

Nebetyčná pitomost.

K. Křivan 16.1.2021 19:53

Je velký podíl žen, které nemají zájem o vysoké pozice. Ty jsou spojeny s vysokým stressem, s delším pracovním nasazením během dne i týdne. Ženy nechtějí totiž večer zavolat manžela : "Miláčku, dnes zůstanu trochu déle, nečekej na mě". Budování kariery znamená pro ženu většinou rozpad rodiny a žádné děti.

K. Salajka 16.1.2021 20:17

Zajistíte doufám zastoupení mužů ve svazu žen a rovné soutěžní podmínky ve sportu. Též bych rád viděl více žen mezi kopáči. Mezi zedníky jsem viděl ženy jen v Rusku. Chcete-li rovné výplaty, zvedejte rovná břemena.

J. Hrdlička 17.1.2021 7:59

Když mluvíte o vyšší pozici, tak asi těžko předpokládat, že do ní budou přijati lidé krátce po škole, v mladém věku. Takmse přijímají lidé se zkušenostmi, kteří tím pádem už jsou starší čili rodinu už založili. Uváděný důvod obav tedy se skoro stoprocentní jistotou odpadá.

Život je otázkou priorit. Je jasné, že péče o děti zabere spoustu času. Je na partnerech , jak se dohodnou, čemu dají přednost, jak si rozdělí úlohy ve výchově a péči.

A nakonec, zkuste přestat kecat soukromým společnostem, koho a kde mají zaměstnat. Je to jejich podnikání, jejich riziko.

R. Brzák 17.1.2021 9:50

Madam, i kdyby měla paní ministryně (a Vy s ní) pravdu - jak se můžete stavět za její rozhodnutí, jestliže sama (a správně) píšete "...s tím rizikem, že mu ženská po více méně krátké době odejde z důvodů založení rodiny, mateřství..." ?

Je přeci jen a jen na majiteli (jedinému dobrému hospodáři), jak povede svou firmu a jak se bude vypořádávat s riziky jeho podnikání. To on se musí rozhodnout, zda zaměstná na konkrétní exponovanou pozici jistě kvalitní ženu a upřednostní ji před stejně kvalitním mužem. Nemůže k tomu být nucen socialistickou ministryní, i kdyby tato měla načteno krom Kapitálu celou Alexandrijskou knihovnu.

J. Kombercová 17.1.2021 10:06

Ideální rovnost nastane, až muži začnou rodit děti. :))

M. Rozbořil 17.1.2021 23:54

Když mne oplodníte, porodím.

J. Anděl 17.1.2021 11:01

Požadujete fakta a přitom nehovoříte o faktech.

Píšete 10% versus 4% - což ano, to jsou (asi, neověřoval jsem to) fakta. Ale vaše hodnocení, že tohle dokazuje, že jsou tam věci špatné, fakt není.

Je 10:4 dobře nebo špatně? To je subjektivní. Fakt je jen ta realita, ten poměr. Vaše hodnocení, ten názor, že správně je jen 10:10, je jen názor, to není fakt.

Bohužel tento nešvar je u lidí, co požadují a odkazují se na "tvrdá fakta", je tak zoufale častý. A bohužel je nevysvětlitelný. Možná se tu najde čtenář, který s tím, co píšu, bude souhlasit, ale vy to nebudete, já vím.

J. Jurax 17.1.2021 11:05

Ano.

Taky by měly být kvóty na pilotky dopravních letadel a chirurgy. Tam je taky dosud procento žen neúnosně malé, neodpovídající procentuálnímu zastoupení žen v populaci.

Sedla byste si do letadla nebo nechala se operovat, věděla-li byste, že pilot či chirurg je ženská, jež získala svou pozici na základě nikoliv schopností a dovedností, nýbrž zákonných kvót?

J. Anděl 17.1.2021 11:13

Abyste čistými, tvrdými fakty dokázala, že je nutné ten poměr změnit, musela byste mít čistá, tvrdá fakta, která ukazují něco měřitelného u různých firem, ve kterých je různý poměr zastoupení žen. A jasně ukazující, že firmy, ve kterých se poměr žen a mužů blíží 1:1, je něčím výrazně a prokazatelně lepší. Přičemž je nutné mít pro statistiku dostatečně velký vzorek a ověřit, že ukazatel není vedlejším efektem jiného jevu. Něco takového.

Pak budete používat fakta, která nějakým způsobem podporují váš názor.

J. Anděl 17.1.2021 11:23

Osobně se ale domnívám, že kdyby to bylo tak dobré, tak to ty firmy dělají i bez kvót. Ale třeba najdete měřitelný ukazatel, který ty firmy ve své krátkozrakosti nevidí.

Nicméně musí být měřitelný. Nesmí jít o to, že vám to v srdci připadá nespravedlivé.

Pokud vám to připadá nespravedlivé, pak sice taky můžete usilovat o kvóty, ale nepůsobí věrohodně, když se odkazujete na fakta.

R. Tesařík 17.1.2021 15:45

Pěkně vyagumentovánoR^

D. Bystriansky 17.1.2021 16:44

R^

J. Pankovic 17.1.2021 11:56

Pŕestañte blàbolit, panî Rybnickà !

Obsazovat post na zàklade pohlavî je ZJEVNÀ diskriminace !!!!

Ostatne màme dost smutnych zkuśenostï s "genderove vyvàźenÿmi političkami", jejichź jedinà kvalifikace je, źe majî I mezi uśima to, Co mezi nohama. Medvedice z Lejna bohuźel nenï jedinà ;-)

M. Grundmann 16.1.2021 19:11

Bojovníkům za ženské kvóty nejde opravdu o prosazení žen ve společnosti. Jejich cílem je ve skutečnosti znehodnocení tradiční role žen a mužů ve společnosti i v rodině. Rodina již nesmí být základní jednotkou společnosti, ale pouze nějakým nepodstatným a trpěným detailem v jinak bohatém životě člověka. Je to zcela v duchu Nového zákona, který považuje život v celibátu a přetrhání všech rodinných vazeb za nejlepší způsob života. V tomto bodě křesťanství navazuje na starořeckou filozofii.

Není všeobecně známo, že se radikální levicová hnutí v 60. letech šířila v USA díky vlivu tamějších křesťanských církví. Podobná situace je i v západní Evropě.

K. Křivan 16.1.2021 17:18

Jako student taxikář jsem vozil (do specialních divadýlek) spoustu krásných žen. Byly to ženy "s pindíkem".

Takže chci vědět, jak bude zaručeno, že podle kvóty vybraná žena je pravdu žena a ne převlečený chlap ! To bude kandidátka dělat veřejný stryptýz na gynekologickém křesle ? (neb sicher je sicher) Jsou totiž i přeoperovaní chlapi, na první pohled k nerozeznání od baby.

J. David 16.1.2021 19:02

Na Káčeu gynekologa, a bude se zkoumat reziduální hymen. Zbytky pytlíku budou považovány za residuální laple a koule za zduřeřého freitra.

Z. Lapil 17.1.2021 13:18

"se cítí být". Cítím-li se být zároveň lesbičkou, ani nemusím měnit svou léty prověřenou manželku.

Je pravda, že mi to dost pokazí karmu - viz "Havlův" život ve lži.

J. Anděl 16.1.2021 15:55

Autorka má na jednu stranu pravdu.

Na druhou stranu třeba takové KSČ bylo taky celkem jedno, že jejich v zákoně ukotvená vedoucí role v ČSSR je v očích kritiků ponižovala.

Oni si totiž ti kritici museli dát sakra bacha na to, co říkají.

P. Adámek 16.1.2021 15:13

Jestliže stačí, aby se jeden člen představenstva "alespoň cítil jako žena", měl by se jeden člen obětovat a prohlásit, že se cítí být ženou. Těšil bych se na důkazní soudní spor mezi burzou a akciovkou, zda se dotyčný opravdu cítí nebo necítí jako žena.

L. Písařík 16.1.2021 16:50

A co ostatních 66 pohlaví?