28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

NĚMECKO: Protiruské sankce a Nord Stream 2

V rámci podivných sankcí proti Rusku po okupaci Krymu pokračují přípravy na plynovod Nord Stream 2, který má do Německa vést plyn z Ruska. Evropská lidová strana vyhlašuje, že ho nechce.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Pivoda 25.4.2019 21:09

Nezávislost na ruském plynu

... Nord Stream 2 podle něho není v zájmu Evropy, protože zvýší její závislost na ruském plynu. „A my potřebujeme větší nezávislost na ruském plynu,“ řekl ...

Závislost na ruském plynu defintivně sníží rozvoj alternativních energií (hlavně solární a větrná) energie, a kdekoliv v Evropské unii (zpočátku hlavně na Jihu Evropy, kde více svítí slunce než na Severu).

Nord Stream 2 je pro Německo (a také EU) jen formou zajištění, pokud by se technologický pokrok přestal rozvíjet stávajícím prudkým tempem a neumožnil by tak již brzy (měřeno v desetiletích) velkou míru energetické nezávislosti. Technologický pokrok je totiž předpověditelný s jistotou jen 86%, nikoliv 100%.

Š. Hašek 25.4.2019 21:29

Re: Nezávislost na ruském plynu

Plyn ve městech, dřevo na venkově není brzdou pokroku. Je to současnost.

Kůň také nebyl brzdou pokroku, byl součástí doby.

M. Prokop 25.4.2019 21:34

Re: Nezávislost na ruském plynu

Není to jen 85%? :-P

P. Zinga 25.4.2019 18:01

Kecy o závislosti:

když už, tak je vzájemná.

Já vím, jsou lidé, kteří by byli raději závislí na USA, i kdyby nás to něco stálo. Nás myslím ty dole.

J. Jurax 25.4.2019 14:19

No jo, eurosankce proti Rusku se nesmí dotknout zájmů Německa jakožto vůdce (německy to zní líp - führera) čtvrté říše přezdívané též EU.

V. Novák 25.4.2019 14:43

Re:

To je přece rozumný přístup.

Sankcionujícího by sankce neměly (moc) bolet. A Evropa je na plynu stále závislejší - nejen blbnucí Německo, ale i Francie nebo Británie berou ruský plyn. Ba i USA v loňské zimě kupovaly ruský plyn.

J. Jurax 25.4.2019 14:46

Jistě.

Ovšem dělá ze sankcí politickou frašku.

V. Novák 25.4.2019 15:13

Re:

A co jsou jiného?

Ani USA se se nepovedlo usankcionovat Kubu - tak co kdo zkouší na Rusko?

M. Prokop 25.4.2019 21:36

Re:

Nic proti tomu. Jde jen o to, kolik (a za kolik).

Je-li alternativa, tak si ani Rusáci nevyskakují.

B. Hamal 25.4.2019 12:03

Evropská lidová strana vyhlašuje,

že Nord Stream nechce?.To je ovšem chyba. Přece čím víc a rychleji toho plynu jím do Německa proteče, tím tychleji se ruské zásoby vyčerpají a Rusové přijdou s prosíkem. že nemají čím topit ani pohánět mezikontinentální rakety.

Š. Hašek 25.4.2019 12:49

Re: Evropská lidová strana vyhlašuje,

štrasbruselská lidová strana prohlašuje, že bude štípat v brusele dříví. Finské nebo šumavské? Případně dorazí s prosíkem k Saudům - aby bylo v zimě teplo. Hezké, akční, hlavně stále slovo Evropa!!!

To, že o tomhle rozhoduje Zdechovský se Svobodou, je zlý sen. No, nějaký Ferjenčík není také žádná výhra.

J. Jurax 25.4.2019 14:15

Ano.

Proto je taky kontraproduktivní snaha o co nejmenší spotřebu aut. Neboť čím vyšší tato bude, tím dřív se vypotřebovují zásoby arabské nafty, šejkové přijdou s prosíkem, vrátí se k velbloudům a machometáni budou v perdeli.

M. Vondráček 25.4.2019 14:44

Re: Evropská lidová strana vyhlašuje,

Zajímavá úvaha. Jen ty rakety na plyn jsou trochu mimo :-)

B. Hamal 25.4.2019 18:08

Re: Evropská lidová strana vyhlašuje,

Domníval jsem se, že se odpalují škrtnutím sirky.

V. Novák 25.4.2019 9:52

Musím vás opravit - NS2 se nepřipravuje, ale úsilovně buduje

Už jsou vybudována zařízení na obou knoncích mořského úseku a z toho je položeno přes 44% obou rour.

V přípravě je budování systému Capacity4Gas, jehož část přetne ČR a bude transportovat plyn z NS2 na jih do Rakouska,

J. Ptáček 25.4.2019 9:48

Nerozborná družba (Freundschaft)

Že se nejlépe dohodnou spolu právě Rusové a Němci není nic nového, stačí zalistovat v historii. Těsně po válce, 13. října 1949, napsal Stalin zdravici tehdejšímu prezidentovi východního Německa Wilhelmu Pieckovi:

"Zkušenosti z minulé války ukázaly, že jsou to právě tyto dva národy, které jsou schopny zásadních akcí světového významu."

A úvahu ještě doplnila Stalinova milovaná dcera Světlana, ještě než utekla k nepříteli do USA, citací svého otce: "společně s Němci bychom bývali byli neporazitelní".

Zbytek Evropy tento postoj většinou podporuje, ale má z něj... řekněme trápení.

M. Prokop 25.4.2019 21:37

Re: Nerozborná družba (Freundschaft)

Oni se dohodli i před válkou, jinak by Hitler nemohl vůbec válčit.

K. Janyška 25.4.2019 9:00

Rusko a Německo si vždy uměly navzájem pomoci.

Až do doby, když se vždy Němci, kdo jiný, rohodl Rusko napadnout, ostatně jako každého a vždy. A to Rusko rád nemám... Dzp.

K. Salajka 25.4.2019 12:33

Re: Rusko a Německo si vždy uměly navzájem pomoci.

Přečtěte si Suvorova "Všechno bylo jinak" - je zajímavý tím, že tvrdí, že Stalin připravoval útok na západ a donutil Hitlera zaútočit jako první. Protože Stalin uvolnil hranice k útoku, měl útok Němců takový úspěch.

V. Novák 25.4.2019 12:43

Re: Rusko a Německo si vždy uměly navzájem pomoci.

Rezun žvaní, protože vytěžen už byl a něčím se živit musí.

J. Jurax 25.4.2019 14:24

Možná.

Ale fakta, jež uvádí, jsou hodna zamyšlení.

Mimoto představa mírumilovného Stalina, jenž nikdy nechtěl šířit komunismus a diktaturu proletariátu na západ a nikdy mu nepřišlo na mysl porušit jakoukoliv dohodu, tedy ani tu s Německem, se mi zdá být velice osobitá.

V. Novák 25.4.2019 14:40

Re:

Představy jsou představy a realita je realita.

Stalin především musel vědět - nejpozději od toho maléru se Zimní válkou - že RA je na huntě, že jeho čistky jí zakroutily krkem a na frak jí střihne i to Finsko s pár miliony lidí.

Kdyby se chystal na Německo, pak by v nástupních prostorech musely být soustředěny nejlepší a nejlépe vybavené divize. Což nebyly - a ostatně s vybavení RA to taky bylo vošajstlich. Třeba ty slavné T34 se skoro nevyráběly - od července do prosince jich evakuovaný(!) průmysl vyrobil víc, než kolik jich bylo vyrobeno za roky 1940 a první polovinu 1941.

Být to rok 1942 a kdyby Stalin dokázal využít čas, což nedokázal, dalo by se o přípravě útoku uvažovat. v r. 1941 Stalin dopst hrubě zakázal Žukovovi a(snad) Timošenkovi pokračovat ve vypracovávání plánu na preventivní útok.

A Rezunova "fakta"? Tvrdí třeba, že píseň "Vstavaj strana agrómnaja" nemohla být tak rychle rozšířena mezi rukující vojáky. No, to nemohla - a taky nebyla. Sovětští vojáci rukovali s touhle písní jen ve filmu Bělorusskij vokzal. Ve skutečnosti byla píseň v nemilosti, protože Stavce přišla pesimistická. 'Jaký "smertnyj boj", pro Marxe!?! S fašisty si poradíme a okamžitě je zaženeme na jejich území!' Teprve na podzim se rozhodli ji využít.

K. Salajka 25.4.2019 15:16

Re: Skutečně

je otázka, zda k přípravě na útok ze strany Sovětů byly podniknuty všechny kroky, jak se uvádí. Zdá se ale, že se skutečně mnoho techniky nacházela bezprostředně na hranicích a že byly některé zátarasy zlikvidovány.

V obecné rovině by ale bylo velice zvláštní, kdyby Sověti útok na souseda nepřipravovali - vždyť se tak chovaly všechny mocnosti celé 19. stol. a také po 1. světové válce.

Dekret o Míru měl stejnou váhu jako Dekret o půdě tedy jen toho vyschlého inkoustu a papíru.

R. Brzák 25.4.2019 16:07

Re:

přesto ale měli Rusové od počátku války lepší tanky, než Němci. Jen je neuměli dobře využívat (a postupem času kvalitu Němci doháněli). Ruské KV bylo v podstatě neprůstřelné, T34 i v malých počtech byl zjevení a děs pro německé tankové odborníky. Co bylo na začátku války rozhodující, byla iniciativa a zkušenost wermachtu. Ruská armáda byla přezbrojována, bez velení (které Stalin vyvraždil) a bez bojových zkušeností, navíc do poslední chvíle měli Rusové pokyn neprovokovat protivníka (a nereagovat na evidentní nástupy armád). Němci měli navíc taktiku bleskové války - kterou SSSR přežilo jen díky hloubce území.

R. Brzák 25.4.2019 16:40

Re: Rusko a Německo si vždy uměly navzájem pomoci.

Mimochodem, to, že Stalin i Hitler měli stejný cíl - toho druhého zničit - je zcela jasné a logické a nezastírané. Jen Stalin prokaučoval začátek války. Hitlera Satlin donutil tím, že evidentně v té době byl Sovětský svaz ve zbrojním "drajvu" - ze dvou diktatur jedna prostě měla větší zdroje. Hitler měl oprávněný strach ze Sovětů. Nakonec můžeme být možná rádi, že Hitler útočil první. Protože tak se spojencem západu stal Stalin - a Hitler tím, jak snížil populaci sovětů, omezil jejich dobyvačné choutky. Taky se mohlo stát, že by se spojencem západu stal Hitler /v obraně proti útočícím sovětům) - a celá Evropa by pak mohl skončit (až na výjimku Britů) jako nacistický superstát...

V. Novák 25.4.2019 18:50

Re: Rusko a Německo si vždy uměly navzájem pomoci.

Psal jse, že kdyby se psal rok 1942 a Stalin dokázal využít čas - jak k vyzbrojení armády, tak na výcvik nových velitelů - tak by se o útoku na Německo dalo uvažovat.

Ale Stalin dokázal získat čas i prostor - a čas nevyužít a prostor "využít" kontraproduktivně. Kdyby aspoň nechal opevnění původní hranice, když už nedokázal opevnit tu novou s Německem - to by mohl zamotat hlavu i Guderianovi a zastavit Němce mohli někde u Smolenska a ne na předměstí Moskvy.

V 41. roce musel Stalin jen doufat, že Němci nic nepodniknou. Podnikli...

J. Lepka 25.4.2019 8:57

Poslední dobou se mi stále zřetelněji jeví

postup zelených MAŠÍBLů a německé Energiewende, tak úplnou náhodou nahrávající ruskému plynu (ten přece nevypouští ten fuj CO2) jako zatím nejvýraznější akce ruského diverzního postupu proti hospodářské samostatnosti Evropy a zároveň největšího zneužití "užitečných idiotů" v dějinách.

Š. Hašek 25.4.2019 10:44

Re: Poslední dobou se mi stále zřetelněji jeví

Příteli,

ze závislosti na ruském plynu se můžete zbláznit.

Ze závislosti na arabské ropě jste štěstím bez sebe.

Doufám, že topíte doma dřevem a chodíte pešky. Z toho Ruska už zde mnohým jebe. Mně nikoliv. Vypadá to na hezký maglajs v hlavě, takový pirátsko langšádlovský.

A bacha na tu Čínu!

J. Jurax 25.4.2019 14:34

No, pragmaticky vzato je to tak, že vlastníky arabské ropy by bylo možno v případě nouze silou ukáznit. Rusko ne, je to atomová velmoc.

A sekundárně - ruský plyn má dostupnou, osvědčenou a v neposlední řadě i ekologickou atomovou alternativu. Kdežto arabská nafta tak dobrou alternativu bohužel zatím nemá. Elektroauta jí dosud nejsou a ještě dlouho nebudou, pro námořní i leteckou dopravu je nafta, resp. paliva z ní, též takměř nenahraditelná.

R. Vacek 25.4.2019 3:15

Co může být lepšího jako prevence války

než důkladná hospodářská provázanost zemí. Co může být lepšího jako prevence hromadné migrace, než prosperující stát a spokojení občané.

Spolupráce s Ruskem toto obé naplňuje. Izolacionismus je nahražen vzájemnou spoluprací, kdy suroviny proudí jedním směrem a hotové výrobky směrem druhým. Bohatnoucí rusové nemají zájem opouštět zemi a utíkat na západ (na rozdíl od Ukrajiny).