28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

NĚMECKO: Neomylní

Jako ‚živá voda‘ prozurčela stojatým rybníkem německých hyperkorektních médií zpráva o nové knize s názvem „Die Selbstgerechten“ (což lze přeložit jako neomylní, dogmatičtí, nesnášenliví), jejíž autorkou je dr. Sahra Wagenknecht.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R. Langer 23.4.2021 13:12

O socialismu komouši lhali pochopitelně jako o všem jiném, za jejich vlády tady byl samozřejmě KOMUNISMUS, stejně jako byl za vlády NSDAP v Německu nacismus.

R. Langer 23.4.2021 13:13

Ha, to patří samozřejmě úplně jinam. Nicméně je to pravda.

P. Milan 23.4.2021 16:05

Není. Socialismus je třeba v Izraeli v kibucech (tam se to až blíží komunismu) nebo sem tam v severských zemích. Tomu, co bylo tady, jsme říkali sociálbordelfašismus.

Socialismus se tomu říkalo, bordel to byl a dělali to fašistickými metodami (což je nakonec taky socialismus).

R. Johnová 23.4.2021 21:56

R^

L. Písařík 24.4.2021 8:22

Socialismus je v kibucech? Nevíte, prosím, kolik % obyvatel Izraele žije v kibucech a jaká je křivka nárůstu od počátku existence Izraele?

R. Polášek 24.4.2021 8:38

Komunismus to nebyl. Komunismus byl svým způsobem třeba když husité při založení města Tábora hromadně odevzdávali své peníze a šperky, aby byly finance na stavbu Tábora a oni potom dostávali od města jíslo, co dokázali sníst a nářadí a další potřeby, aby mohli pracovat. Odhaduji, že to fungovalo tak první den nebo možná jen prvních několik hodin.

Neboli komunismus měl být, když si každý může vzít co chce a na co má chuť a obratem měl společnosti věnovat tolik úsilí a práce, co je schopen a co dokáže. Prostě jakýsi kapitalismus, ale bez vydělávání peněz, bez osobního majetku a bez vytváření a hromadění osobního a rodinného bohatství. Respektive společnost, kde každý pracuje tak usilovně jako v kapitalismu, včetně lídrů typu Gatese nebo Jobse atd, ale kde je každému to, co vydělá, každý den, hodinu či sekundu okamžitě a průběžně znárodňováno.

Prostě nerealizovatelná utopie.

J. Charvát 25.4.2021 14:55

No právě, téměř přesně jste popsal principy fungování kibuců v raném stadiu státu Izrael. Jenomže čas oponou trhnul a dnešní mladí Židé už také nevěří komunálním fantaziím, chtějí žít. A proto se ty nejschopnější kibucy již dávno transformovaly na prosperující družstva dle vzoru našich Slušovic a žijí z "přidružené výroby", často na hi-tech úrovni.