22.6.2021 | Svátek má Pavla


RODINA A PŘÁTELÉ: Zlatá padesátá - Vánoční svátky

30.12.2005

Máme je už za sebou, takže omluvte malou časovou nedůslednost. Psal jsem tu o vánocích už loni, o některých hračkách, které se tehdy vyráběly. Až do konce padesátých let režim dovoloval některým soukromníkům pokračovat v živnostech.

Museli to být neuvěřitelně houževnatí lidé, že se nenechali zlomit a pokračovali v práci přes všechny ty ústrky a šikany, jimž byli vystaveni. Od jednoho takového soukromníka, jmenoval se myslím Kubíček, mi rodiče koupili k jedněm vánocům elektrickou mašinku - tedy lokomotivu, pár vagónků a koleje. Byl to tenkrát podivný Štědrý den. Tatínek byl nervózní, pořád někam telefonoval a nechtěl, abych slyšel, komu a co povídá. Pak se ukázalo, o co šlo. On ten pan Kubíček tátovi slíbil, že přijde, koleje sestaví a uvede vlak do provozu. Pochopitelně to byl slib dokonale nesmyslný, on ten pan Kubíček měl asi taky svou rodinu a neměl nejmenší zájem na tom, aby trajdal někde po kunčoftech a skládal vláčky. Jenže otec z něho ten slib vymámil a pak stíhal pana Kubíčka po telefonu bez špetky lítosti.

Toto jsem samozřejmě nevěděl a jako každé dítě jsem po soumraku zvyšoval tlak, aby se už konečně začalo. Nebylo vyhnutí, začalo se, nakonec i večeře skončila a tatínek rozsvítil stromeček a pod ním byl elektrický váček. Nesložený.

Měl jsme obrovskou radost. Hned jsem se k vláčku hnal. "Nesahej na to," pravil tatínek. "Zítra přijde pan Kubíček a vláček sestaví. Zatím se na něj dívej," rozhodl.

Jenže já nenáviděl "dívání se na vláček" stejně intenzivně, jako on nenáviděl fušeřinu. Takže jsem si druhý den přivstal a zatímco rodiče ještě spali, koleje jsem sestavil a vláček mě stačil omrzet ještě dřív, než se rodiče probudili.

Později jsem se dozvěděl, že největší zákazníci pana Kubíčka byli nějací tři staří mládenci, kteří bydleli ve společné domácnosti a ti vybudovali obrovské kolejiště po celé ploše bytu a veškerý nábytek měli vyvýšený tak, aby po podlaze mohly jezdit mašinky.Ovšem. Elektrické vláčky jsou hračka pro dospělé, ne pro děti. Občas mě popadne touha si elektrický váček koupit, však se podívejte na stránku s elektrickými vláčky. Jenže to by chtělo mít vyvýšený nábytek a veškerou podlahu zavláčkovanou, a to by asi narazilo u nás doma na prudkou nevoli.Kde nejlépe nakoupit občerstvení na oslavu? Redakce testovala Ovocný Světozor
Kde nejlépe nakoupit občerstvení na oslavu? Redakce testovala Ovocný Světozor

Plánujete narozeninovou, svatební nebo dětskou oslavu a dorazí k vám desítky lidí? Nebo si chcete užít klidné rodinné oslavy v kruhu nejbližších?...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.