25.6.2021 | Svátek má Ivan


RODINA A PŘÁTELÉ: Zlatá padesátá - Praní prádla

13.1.2006

Pokračování mého seriálu vzpomínek na dětská léta, celý seriál je zde. Nechápu, že jsem ještě nepsal o tomto tématu, asi proto, že jsem toho prádla v životě moc nenapral, hlavně ne za podmínek, za kterých prala moje maminka.

Útlé dětství jsem strávil s rodiči ve vesnici Slapy, v domě na konci vsi, tak tři sta metrů od obecní pumpy, To je údaj důležitý, protože těch víc než čtvrt kilometru musel tatínek dopravovat vodu od pumpy k nám - dokud jsme neměli vodovod, jak už jsem na to tady vzpomínal.
Maminka prala v dřevěných neckách na valše. Byly to dva důmyslné nástroje. Necky měly takový tvar, aby se valcha dobře opřela o kout mezi stěnou a dnem, a valcha měla takovou výšku a tak zaoblený okraj, aby hospodyně mohla břichem přitisknout valchu k neckám. Říkám hospodyně, protože snad v dějinách valchy nikdy žádný chlap na valše nepral, nebo se snad mýlím? Prací mýdlo, to byla velká žlutá smrdutá kostka.
Vzpomínám na to praní s jistým dojetím - jak ta maminka musela doslova ručně prát prádlo - dnes je to takřka nepochopitelný úkon. Připomínám si necky a valchu, když slýchám žvásty o "zahlcení technikou" a o tom, jak nás "zotročují stroje". Rád bych takového horlitele zapřáhl k valše a neckám...
Karel Čapek napsal moc hezké fejetony o praní prádla, ale ve skutečnosti na něm nic poetického nebylo. Těžká, hnusná, ve všem všudy nepříjemná práce to byla.
Později, když jsme se přestěhovali do Prahy, to nebylo o mnoho lepší.
V domě byla prádelna - věčně vlhká místnost přístupná ze dvora. Byl tam kotel na vyváření a partaje se střídaly, kdo tam bude který den prát. Zase se ozýval ten rytmický zvuk prádla na valše, třímaného v červených rukách peroucí ženy.
Když pak přišly pračky - se šroubem ve dně anebo bubnové, to bylo v mnohém ohledu vysvobození, a to nemluvím o pračkách automatických. Bez nich si dnes už nedovedeme život představit, ale byl takový, ještě poměrně nedávno a pak zpět až do úsvitu věků!Postarejte se o svou fyzičku i během léta. Soutěžte s pečivem Fit den o hodinky GARMIN
Postarejte se o svou fyzičku i během léta. Soutěžte s pečivem Fit den o hodinky GARMIN

Načerpejte energii díky chlebům Penam Fit den, které jsou určené pro každého, kdo chce být fit. Díky vysokému obsahu vlákniny vás zasytí na delší...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.