18.2.2020 | Svátek má Gizela


RODINA A PŘÁTELÉ: Zlatá padesátá - Legitimace a jiné buzerace

27.1.2006

Občanské průkazy byly prý zavedeny za nacistického Protektorátu a vydržely nám dodnes. V době mého dětství byly ovšem ostřejší, asi takové, jaké budeme mít za pár let.

Samozřejmě, že jsem občanku neměl - obdivoval jsem tyhle zajímavé knížky mých rodičů. Fotografie, opatřená dvěma důkladnými cvoky (nebyla jen přilepená, byla i přicvaknutá k papíru) a ještě opatřená kulatým razítkem - pokud si vzpomínám, tehdy to bylo ještě obyčejné inkoustové razítko, nebylo plastické. Co se mi ale líbilo nejvíc byl otisk palce. Ten budeme mít v cestovním pasu, buzerace přituhuje, pod záminkou boje proti teroru nás ouřady svírají stále pevněji. Tehdy svíraly občany zatraceně pevně - naučili je to nacisté a komunisté poctivě pokračovali.

V domech byly domovní knihy. V našem domě na Žižkově jsme měli domovnici, tedy paní správcovou, ta bydlela v klasickém domovnickém bytě, ten byl přístupný rovnou z průjezdu. Místnost do níž se vstupovala fungovala trochu jako kancelář - něco dnes nemyslitelného. A zde byla umístěna domovní kniha. Když přijela návštěva a zůstala přes noc, byla povinna se do domovní knihy zapsat.
Nevím, jak se to kde praktikovalo, v našem domě zůstala tahle domovní kniha pustou formalitou. Rodičům občas přijížděly návštěvy, ale nepamatuju se, že by se někdy u domovnice zapisovaly. A kupodivu, o mnoho, mnoho let později jsem s rodinou byl v komunistickém Německu a měli jsme tam přespat na chatě jednoho známého, takto občana NDR. A ten zcela vážně mi předložil k zapsání domovní knihu a kontroloval, jestli jsem dobře zapsal čísla pasů. Inu, oni to vymysleli, oni to drželi až do konce.
Jako dítěti se mi moc líbil ten otisk palce - zajímalo mě, jak je možné, že je tak veliký. A taky mě udivovalo, kolik stránek ta legitimace má. Na to mi tatínek nedovedl odpovědět. Asi věděl, ale bylo mu hnusno o tom hovořit.TIP: Jak vybrat hračky, které jsou nejen zábavné, ale také bezpečné
TIP: Jak vybrat hračky, které jsou nejen zábavné, ale také bezpečné

Hračka musí být pro dítě bezpečná. Jestli tomu tak opravdu je, vám prozradí její obal. Nemusíte ani luštit drobná písmena, jen se naučte rozpoznávat znaky, které bezpečnost garantují.


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.