28.1.2022 | Svátek má Otýlie


RODINA A PŘÁTELÉ: Zlatá padesátá - fény a vysavače

11.11.2005

O fénování vlasů jsem se zmiňoval v díle věnovaném kadeřníkovi - vzpomněl jsem si na fénování, když jsem dnes viděl reklamu na centrální vysavač. On ten kadeřník měl centrální fén. Maminka měla normální fén od firmy Fön, původu zřejmě švédského. Byl to krásný poniklovaný přístroj, s velikým elektromotorem a vrtulí. V ústí hlavně toho stroje byla vidět topná vrtule. Fénoval spolehlivě a fénoval by asi dodnes, kdyby ho někdo ukryl před mou zvídavostí. Chtěl jsem vědět, k čemu slouží takové ty šroubky na boku - a ono to udělalo hup, vyskočila pérka a spolu s nimi uhlíky a fén přestal fénovat.
Podobně skončil i vysavač zděděný po babičce. Taktéž prvorepublikánské dílo: obrovský těžký stroj na třech kolečkách, k němu připevněná tyč, z tyče visel veliký fialový pytel. Byl splihlý, jakmile se začalo luxovat, dovnitř pytle vnikal vzduch, jeho stěnami unikal a prach ulpíval uvnitř. Moc hygienické to asi nebylo, ale fungovalo to - zase do doby, než jsem udržel šroubovák v ruce.
Z první republiky přežívaly i další hygienické potřeby. Například gumové ohřívací láhve. Byly ploché, s kovovým hrdlem, do něho se šroubovala těsnící zátka. Nepamatuju se, že by to někdo používal, taky nikdo nepoužíval masážní gumový válec s maličkými přísavkami. Byly to nepotřebné luxusní předměty minulé doby, připomínka dávno mrtvé solidnosti. Skončily jako hračka nezbedníků a dnes je občas vidíte ve výkladních skříních kadeřnických salónů jako rekvizitu. Onehdy jsem si prohlížel takový fén, jaký jsme měli doma.
Zřejmě přežil v rodině, kde neměli kluka. Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.