22.6.2021 | Svátek má Pavla


RODINA A PŘÁTELÉ: Workshop pro scifisty

8.12.2005

Na Miniconu v Technickém muzeu v Praze na Letné jsem v listopadu navrhl, že by se na stránkách Ikarie mohl otevřít workshop. Navrhoval jsem tam i téma, avšak po poradě s Vladem Ríšou jsme téma změnili a zde to máme: Kontakt s mimozemskou civilizací.

Workshop je v literárním světě něco jako seminář či dílna. Má svého vedoucího, to jsem tedy já. Vyhlásil jsem téma, které má i pod-název: A co mimozemšťané, snědí nás? Budu rád, když se workshopu zúčastní i čtenáři Neviditelného psa. Zřídil jsem pro ten účel i spec webovou stránku.
Jde především o to zmapovat všechny (pokud možno všechny) možnosti kontaktu. Jak bude vypadat, až nastane? Nejde o povídky, jde o konkrétní představu, o scénáře reálného děje. Už před mnoha lety jsem vyhlásil podobný workshop, ale dobře nedopadl. Lidé nepochopili smysl věci. Mysleli, že mají za povinnost mi vysvětlit, že jsme pitomec a že můj nápad je špatný. Samozřejmě, možná jsem pitomec a nápad se nemusí každému líbit, ale pak je adekvátní odezva neúčast v pochybném podniku vyhlášeném pitomcem.
Moc bych si přál, aby přístup byl konstruktuvní. Na té webové stránce naznačuji tématické okruhy:

 • Způsob kontaktu - zkuste nastínit technická řešení založené na fantastické vědě a technice: kosmické lodě - na jakém principu? telekineze a mimosmyslové vnímání - na jakém principu? jiné technické prostředky - jaké?
 • Charakteristika mimozemské civilizace - zkuste nastínit, jak by mohli mimozemšťané vypadat a jaké by mohli tvořit společenství schopné kontaktu: technická civilizace pozemského typu - jak fungující, jaké společenské a ekonomické podmínky? netechnická civilizace - jak dosáhne kontaktu? skupinové vědomí - jak fungující? Zde prosím vyloučit magii a jiné iracionální prostředky.
 • Průběh kontaktu - zde půjde o scénáře zachycující děj, tedy kontakt, seznamování, konflikt nebo soužití, zkuste argumentačně zdůvodnit: kontaktování vedoucí ke konfliktu, kontaktování vedoucí k soužití
 • Jak je téma zpracováno jinde - zkuste najít v literatuře zajímavé principy kontaktu a věcně (a stručně) je posuďte.

  Vaše nápady posílejte mně, budu je zveřejňovat zde i na naší webové workshopí stránce a ty nejlepší zveřejníme v Ikarii - workshop poběží po celý rok 2006.
 •  Neviditelný pes
  Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
  Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.