26.10.2020 | Svátek má Erik


RODINA A PŘÁTELÉ: Jak je to s Mimozemšťany

12.1.2006

Literární workshop, který jsme vyhlásili v měsíčníku Ikarie,se úspěšně rozvíjí. Na webu už je dvaatřicet příspěvků a další přicházejí každý den!

Jako scifistu mě zajímá a přiznám, že poněkud překvapuje, kam se ten workshop sune. Čekal jsem, že budou přispívat fanoušsci sci-fi a že většina příspěvků bude v duchu Star Treku anebo Hvězdných válek. Zatím z těch skoro třiceti autorů (někteří poslali víc příspěvků) ani jeden nepojal kontakt jako space operu v tom smyslu, že kosmické lodi někam doletí a kosmonauti něco najdou a nastane kontakt. Převládá přesvědčení, že pokud by nějaký kontakt byl možný, tak na bázi něčeho úplně jiného než je to, co známe nebo dokonce co tušíme dnes. Což je ostatně i můj názor. Už Clarke předpokládal přechod lidstva do nějakého jiného stavu oproštěného od hmoty - a nemyslel to nijak nábožensky nebo mysticky.

Samozřejmě, že tu jsou i skeptické příspěvky, které předpokládají, že je kontakt principiálně nemožný. Za závažný pokládám například (a nejen ten!) příspěvek Josefa Kočího o tom, že "okna kontaktu" jsou příliš úzká i za předpokladu, že je ve vesmíru civilizací jak naseto. Každá má počátek a konec a je nepravděpodobné až na hranici nemožnosti, že by se ve vhodném čase setkaly - že by naproti sobě otevřely svoje "okna kontaktu".
Leda že by to bylo všechno úplně jinak...Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.