22.6.2021 | Svátek má Pavla


RODINA A PŘÁTELÉ: Jak je to s Mimozemšťany

12.1.2006

Literární workshop, který jsme vyhlásili v měsíčníku Ikarie,se úspěšně rozvíjí. Na webu už je dvaatřicet příspěvků a další přicházejí každý den!

Jako scifistu mě zajímá a přiznám, že poněkud překvapuje, kam se ten workshop sune. Čekal jsem, že budou přispívat fanoušsci sci-fi a že většina příspěvků bude v duchu Star Treku anebo Hvězdných válek. Zatím z těch skoro třiceti autorů (někteří poslali víc příspěvků) ani jeden nepojal kontakt jako space operu v tom smyslu, že kosmické lodi někam doletí a kosmonauti něco najdou a nastane kontakt. Převládá přesvědčení, že pokud by nějaký kontakt byl možný, tak na bázi něčeho úplně jiného než je to, co známe nebo dokonce co tušíme dnes. Což je ostatně i můj názor. Už Clarke předpokládal přechod lidstva do nějakého jiného stavu oproštěného od hmoty - a nemyslel to nijak nábožensky nebo mysticky.

Samozřejmě, že tu jsou i skeptické příspěvky, které předpokládají, že je kontakt principiálně nemožný. Za závažný pokládám například (a nejen ten!) příspěvek Josefa Kočího o tom, že "okna kontaktu" jsou příliš úzká i za předpokladu, že je ve vesmíru civilizací jak naseto. Každá má počátek a konec a je nepravděpodobné až na hranici nemožnosti, že by se ve vhodném čase setkaly - že by naproti sobě otevřely svoje "okna kontaktu".
Leda že by to bylo všechno úplně jinak...Kde nejlépe nakoupit občerstvení na oslavu? Redakce testovala Ovocný Světozor
Kde nejlépe nakoupit občerstvení na oslavu? Redakce testovala Ovocný Světozor

Plánujete narozeninovou, svatební nebo dětskou oslavu a dorazí k vám desítky lidí? Nebo si chcete užít klidné rodinné oslavy v kruhu nejbližších?...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.