21.10.2020 | Svátek má Brigita


BEST OF HYENA: Zmatení tlapek

20.12.2019

Jednomu aby z toho hlava stála, ať je pes nebo člověk. Teď je zrovna zima, trochu zima, kolem nuly. O víkendu prorokují oblevu. V týdnu bylo taky teplo. Takže – po procházce s pejsky, když je teplo, nastává sprchování tlapek. Teplota klesne a stačí hadr. Po víkendu, pokud se vědci nezmýlili, bude zase sprchování. A jak se v tom má pes vyznat?

Naši pejskové mají zájem na kooperaci a snaží se vyjít vstříc. Nedokážu jim ale vysvětlit ty náhlé a zásadní změny v proceduře. Přičemž ta hlavní zásada přístupu k pejskovi: je to tvor konzervativní a chce, aby bylo všechno jakkoli, ale pořád stejně.

Vánoční poučení

Měli jsme doma Eliáška. Oba naši pejskové o něho pečují a my se snažíme Eliáškovi pečovat o pejsky. Jedno i druhé se dobře daří. Den se nachýlil do večera, v čase vánočním zapálen krb a na stole v obývacím pokoji hořely čtyři adventní svíčky. Eliáškovi se to líbí. Zkoumá koš na dřevo, líbí se mu klapka na ovládání přívodu vzduchu. Pak ho napadne sáhnout si na krycí sklo krbu, spálí se a brečí.

Ljuba: Tobě svěřit dítě! To ho nemůžeš ohlídat? Pojď sem ke mně, broučku, já ti pofoukám prstíček!

Brouček se přesouvá k Ljubě. Na stole je plno zajímavých věcí, brzy zapomene na bolest. Je to dítě zvídavé. Zalíbí se mu i svíčky, a tak ho napadne sáhnout si na ohýnek svíčky, spálí se a brečí.

Ljuba: Jinak se nenaučí, že plamen pálí. Žádné řeči, jenom zkušenost je ta správná učitelka.

Což oba naši pejskové dobře vědí, ke sklu krbu nečuchají a tím méně aby strkali čenichy do plamene svíčky.

Pejsek na inspekci

Šel jsem s odpadky do popelnice a najednou koukám, máme návštěvu. Nechal jsem otevřená vrata do stání pro auta a batolil se tam pěkný bílý retrívr. Hezky jsem ho pozdravil a zval dál, ať si to tu všechno dobře prohlídne, protože naše holky jsou už nahoře v pelechu a podřimují a nějaké hlídání jim je šuma fuk. Aby je k sobě přilákal, musel by zazvonit na zvonek, to by přilítly jedna dvě.

Přilítla jeho paní a přísně ho odháněla a já ho hájil a byla to taková večerní pejsková debata. Pak odešli a já si myslím, že pejskové mají čmuchat všude, jistě všude tam, kde je otevříno.

Matení hlav

Jedno je jisté, pejskové vnímají teplotu jinak než my. Zima jim zjevně nevadí. Přitom naše dělení teploty je velmi jemné a projevuje se i v psí praxi.

Když je… dejme tomu… od plus jedna dolů, k nule a dál do mínusu, není bláto a pejskům stačí tlapy jen zběžně otřít. Od jedničky nahoru je bláto a pejskové si musí packy nechat umýt. Teplota stoupá a pak je sucho a tlapky jsou jen zaprášené a stačí je jen zběžně otřít.

Co si asi o tom myslí pes, když změny teploty neprožívá? Myslí si, že nevím co chci. Jednou hysterčím se sprchou v ruce a podruhé jen máchám hadrem.

Asi si pejskové řeknou: moudřejší ustoupí. Je to prostě blbec a neví, co chce.

Další úvahy a poznámky najdete na stránkách The HyenaTestování s Hami: Rozdáváme 80 batolecích mlék s výbornou chutí
Testování s Hami: Rozdáváme 80 batolecích mlék s výbornou chutí

Batolecí mléka Hami pro děti od ukončeného 12. a 24. měsíce obsahují potřebné živiny, jsou obohaceny o důležité vitamíny a minerální látky a...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.