9.2.2023 | Svátek má Apolena


BEST OF HYENA: Zaštěkej

2.5.2022

Je to divné, ale popřít se to nedá – Nora ochotněji čůrá než Gari. V půl deváté – někdy později – velím: Pytlíci, jdeme čůrat! Na ten povel se Nora spustí ze svého křesílka a jde k domovním dveřím. Volám na Gari: „Jdeme čůrat“.
Gari nic.
Opakuju: „Garinko, čůrat jdeme!“
Gari nic.
Obrátím se tedy na Noru: „Zaštěkej.“
Nora zaštěká, Gari přiběhne a obě jdou čůrat.

Provinilec

Jdeme po našem obvyklém okruhu, jdeme po cestě, Nora a Gari klušou přede mnou. Najednou Gari koukne stranou, udělá hup, vrátí se na cestu a něco nese. Znám ji jako své boty. Znám ji líp než své boty, mám v botníku i takové, kterým musím vykat, jak je málo znám. Gari ale mám prokouknutou. Z celého jejího postoje, z toho, jak jde, jaký má náklon krku, z toho všeho poznám, že nese něco tajemného, nechtěného, zakázaného. Kdyby nesla klacek, držela by hlavu jinak. Navíc, pro klacek by neudělala hup.

Přísně křiknu. Gari!
Zazní to jak prásknutí bičem.
Gari to pustí a běží dál, ťapity ťap, už má hlavu vzhůru a je si vědoma, že se jí nad temenem vznáší svatozář.
Dojdu k té věci, kterou pustila z tlamy. Je to časem a mravenci vybělená čelist nějakého zvířete. Něco jako čelist osličí, jíž Samson pobil Filištíny, ale v menším vydání.

Westík nazeleno

Michal má pejska westíka, to je ten „white“ z dvojice „black and white“. Dnes z dvojice vypadl. Michal sekal trávu a jeho westík se v čerstvých odřezcích vyválel. Hana Hegerová, když jí v Černé Jessie chytí policajt, poručí mu black and white. Jak by se zachoval, kdyby mu poručila black and green?
Nejspíš by z toho měl splín.

Problém s čmeldou

Nora dovede být velmi razantní k pejskům, kteří si před ní lehnou na záda a odhalí bříško. Jinak je opatrná, psy obchází a blíží se k nim zezadu. Odpoledne jsem přišel domů a našel jsem ji v předsíni. Důvod byl prostý. V obýváku vedle jejího křesílka ležel na zádech čmelda a neuměl se obrátit na záda.

Bylo nutno podniknout několik opatření. Především jsem vypustil Noru z domu. Poté opatrně čmeldu nabral a vynesl ven a položil na kytičku a s omluvami a přáním všeho dobrého jsem se vzdálil.

Následovala nejtěžší fáze procesu: přesvědčit Noru, že dům patří do čmeldafree zone a je tudíž možno se vrátit do křesílka snít o tom, jak jednou přepere toho největšího a nejkousavějšího psa.

Další úvahy a poznámky najdete na stránkách The Hyena