BEST OF HYENA: Po nás potopa
Mimochodem, pátkem ti uličníci zdražili pražskou dopravu. Ve Vídni jsem měl tramvajenku na 4 linky metra a všechny tramvaje a autobusy za 6 euro na 24 hodin, přičemž 6 euro je pro ně asi tak jako pro nás stovka. Co k tomu dodat?
Divoká plavba
„Největší dojem na ni udělá nějaká ptákovinka,“ předvídal David, když mi předával Dominiku. Chystali jsme se na divokou plavbu na raftu. Měli jsme plout z Rožmberka do Krumlova a další den z Krumlova do Zlaté Koruny. Posádka ve složení Ljuba, Dodo a já doplňovala jádro posádky, což byli Hanička a Jiří Knéblovi s Kačenkou a Matýskem.
Plavba podniknuta. Zdolali jsme peklo peřejí, projeli smrtelnými šlajsnami, silou paží překonali nekonečné pláně mrtvé vody, přečkali jsme srážky s jinými loděmi, přežili jsme klobásy i okradené mojito, nechali se bičovat vichřicemi a průtržemi mračen a bez ztráty na lidech a materiálu jsme dorazili do Zlaté Koruny.
Raft odevzdán, návrat domů bez příhod, Dominka vrácena.
“Jaký to bylo, Dominko?“ ptal se David holčičky.
“Moc hezký,“ pochvalovala si. „Postavily jsme s Kačenkou domeček pro broučky!“
Jak to viděl Jiří Knébl viz zde, na jeho webu Woleschko.
Mojito
Poprvé jsem mojito pil na Kubě a než jsem tam na tu Kubu jel, říkali mi: dej si pozor na mojito, to je zrádná potvora. Dělá se to z bílého rumu a sodovky, do toho dají mátu a třtinový cukr a limetku a dají to do vysoké sklenice a dají k tomu míchátko a ty šťoucháš do té máty a ona pustí šťávu a je to strašně dobré a ty to piješ a máš pocit, že je to limonáda, a než se naděješ, máš ji jak z praku, protože to NENÍ limonáda.
No a teď když jsme s Knéblovými a dětmi pluli na raftu po Vltavě, každou chvíli tam byla na břehu cedule, že tam někde vpředu si můžeme dát mojito. Úžasný nápad! Takže nakonec jsme přirazili u břehu na místě zvaném Branná. Je to tam moc hezké, pro děti tam udělali atrakci – všelijaká lana a trámy a mostky na chození - a taky se tam můžete najíst a... dát si mojito. Což jsme učinili.
Ošizenější mojito jsem nikdy v životě nepil a ani jsem neslyšel o tom, že by něco takového bylo možné. Po požití patnácti takových mojit bych mohl směle řídit jakékoli vozidlo a nenadýchal bych ani bžď. No a pak jsme nasedli na raft a pluli dál a zase byly cedule a zase byly stánky s mojitem a my si říkali:
Kdepak, napálit se dáme jenom jednou.
A teď to mravní poslání: co když okrádají na mojitu jenom v té Branné a všude jinde je mojito poctivé? No jo, ale jak to zjistit?
Koštovat? Ale vždyť oni za tu sodovku s mátou chtěli osmdesát korun!
Ach jo. Jaká by to byla veselá plavba, kdyby to mojito nebylo okradené.... Proč jenom jsou lidi tak chamtivé zlodějské potvory, že tak krátkozrace kradou?
Případ s holí
O víkendu jsme pracovali na zahradě. Sekal jsem trávu a vykonával další práce vyžadující větší díl fyzické než duševní námahy. Ljuba se starala o zahradní bonsaje. Marek Pišl z Bonsaicentra v Libčanech ji naučil trik s vyvazováním větví. Dělává se to drátem a on ji naučil, jak přimět větve, aby rostly tak, jak si pán bonsaje přeje, pomocí bambusových tyček a elektrikářských pásek na kabely. Takže Ljuba pracovala s bambusovými tyčkami a když jí došly, poslala mě do garáže, abych nějaké přinesl.
Odešel jsem tedy do garáže, jenže jsem tam vhodné bambusy nenašel, jen svazek kratičkých, zbytek nějaké rohože. Až v koutě jsem objevil skoro dvoumetrový bambus. Chopil jsem se pilky, abych přinesl dva metrové, ale pak jsem usoudil, že bych projevil příliš mnoho iniciativy, a jakožto starý voják vím, že se přemíra iniciativy nevyplácí.
Takže jsem donesl ten bambus i s pilkou Ljubě, ať si ho přiřízne, jak potřebuje.
No, to jsem si dal...
On to nebyl bambus. Byla to šaolinská bojová hůl z kmene čínské růže, ultravzácná součást výzbroje wu-šu bojovníka!
Jenomže v šeru garáže vypadala jako bambus.
Ještě že jsem nebyl iniciativní!
Další úvahy a poznámky najdete na stránkách The Hyena