28.3.2024 | Svátek má Soňa


BEST OF HYENA: Masaharu Ogawa

19.9.2006

Masaharu Ogawa na Zbraslavi
Od úterka do neděle byla v prostorách zámku na Zbraslavi výstava bonsají, suiseki, ikebany a také kaligrafie - psal jsem o tom na Hyeně ve čtvrtek. V pátek a sobotu se konaly semináře pod vedením japonského kaligrafa Masaharu Ogawy. Mistr je u nás poměrně častým hostem - častým na to, že žije v zemi tak vzdálené. O jeho dosud posledním semináři hezky píše Čestmír Sosnovec na svém webu Bonsai Sumiko. Tam přesně popisuje, jak takový seminář probíhá a má u toho spoustu obrázků.
Já se tady zmíním o několika dojmech. Především, dojem z osobnosti pana Ogawy. Měl jsem to štěstí potkat několik významných japonských mistrů z různých oborů, byli to mistři karate a sumo. Z literatury jsem věděl o souvislosti toho všeho - od čajového obřadu přes mistrovství v zakládání zahrad až po bojová umění. Ostatně, leccos naznačuje i klasický film Karate Tiger, ve kterém je moc pěkně vykreslena figura mistra Miagiho. A ono je to všechno opravdu provázané, všechno je to podle jedněch a týchž principů: na jedné straně řád spojený s rutinou, na druhé straně spontaneita a "prázdná mysl". To po stránce řemeslné. Pak k tomu přistupuje lidská psychika, tedy ona zmíněná spontaneita, s řízenými tělesnými pochody. Nejdůležitější je dýchání, to vám řekne každý mistr bojového umění a na semináři nám to říkal mistr Ogawa o kaligrafii. A na lidském těle je ten základní uzlový bod v oblasti břicha a navenek se projevuje pohybem boků. Když mistr Ogawa psal či maloval znaky, měl jsem před očima ty mistry, které jsem potkal dříve. Je to jeden a týž druh lidí.
Kaligrafie se píše pomocí boků?
Ano, tak to je. Dnes večer zde ve Zvoli jdeme zase na cvičení taiji (tai ti). A zase se tam budeme učit dýchat tak, abychom nechali vzduch procházet nejen plícemi, ale celým tělem. V duchu si budu opakovat tahy štětce Mistra Ogawy.
Nezapomenutelný zážitek.

Další úvahy a poznámky najdete na stránkách The Hyena