19.4.2024 | Svátek má Rostislav


BEST OF HYENA: Gde Proboha Su?

22.6.2007

Ještě k těm mapám
Několik čtenářů mi dalo najevo že jsou dotčeni tím, že zde píšu o mapě z Googlu, zatímco my máme taky svoje kvalitní mapy, např. mapy Seznamu nebo Atlasu. Ano, obě jsou vynikající - když si zadáte adresu Zvole, Zadní 470, ukáže se vám barák, ve kterém s Ljubou bydlíme - podle libosti kartograficky i fotograficky. Přičemž ta fotografie na Seznamuje v tomto případě lepší, podrobnější a novější - náš domek je už po přestavbě a před barákem stojí moje limousina. Takže věřte, nejsem hlásná trouba Googlu, i když jsem velký googlofil: na googlovské mapě se mi líbí možnost udělat si svoji mapu s mými značkami a fotkami. Mapa Seznamu to do jisté míry umí taky (pod položkou Další funkce vpravo nahoře), ale Google to má přece jen vymakanější.

Jo, a jeden čtenář mi poslal vysvětlení, co je to GPS, co za zkratka znamená. Je to:
Gde Proboha Su?
Pomocí Gde Proboha Su, připevněné na motorce, jsem byl v sobotu v Budějovicích a našel jsme ty Budějovice na to tata... Tam jsem jel kolem Tábora, zpátky jsem jel přes Písek a objevil tu monstrózní stavbu dálniční křižovatky u Nové Hospody. Dálniční křižovatky v místech, kde se podle aktuálních představ nikdy žádné dálnice nebudou stavět. Gde Proboha Su? No přece v Česku.

Vypůjčeno aneb Citace
Onehdy jsem uvažoval o tom, jaké slovo se vymyslí pro nový systém komunikace s počítačem, kdy je možno dotyky plochy i více lidmi ovlivňovat jeho chod. Zatím se tomu anglicky říká "surface computing", tedy " povrchové počítačování". Napsal jsem: "O co hůř by se nám žilo, kdyby nebylo geniálního vizionáře Steva Jobse, který obohatil svět počítačů o myš. Nejde jen o samotné zařízení, jde o slovo "myš". Jobs ho možná nevymyslel (ani samo zařízení nevymyslel, jenom pochopil jeho význam a to asi bylo důležitější než vynález sám), ale prosadil slovo. "

Ozval se Jiří Zlatuška, děkan Fakulty informatiky Masarykovy univerzity, aby mé tvrzení uvedl na pravou míru. Cituji jeho text beze změny a děkuji mu za všechny čtenáře. Podotýkám, že Jobsovi se "otcovství myšli" obecně přisuzuje a nejsem tedy jediný, kdo nezná paměti dcery Douglase C. Englebarta:

Slovo "myš" nevymyslel, ani neprosadil Steve Jobs, jak uvádí Ondřej Neff v Posledním slově 18. června ("Hledá se správné slovo), nýbrž neidentifikovaný člen týmu vynálezce myši Douglase C. Englebarta v Augmentation Research Center (shodou okolností v té době financovaného vojenskou agenturou základního vědeckého výzkumu ARPA, takže se podobně jako u internetu jedná o vedlejší produkt šoku Američanů po vypuštění sovětského Sputniku). Uvádí to Englebartova dcera v jeho životopisném přehledu, viz http://www.bootstrap.org/chronicle/chronicle.html#2O. Toto slovo se pro polohovací zařízení vžilo dlouho před tím, než myš Steve Jobs použil pro počítač Apple, který toto zařízení, nikoli ovšem slovo "myš" samo, zpopularizoval v kontextu osobních počítačů. První veřejná ukázka práce s myší ovšem proběhla již na konferenci v roce 1968 a myš byla součástí počítače Xerox Star již roku 1981, zatímco Apple ji použil až v počítači Lisa v roce 1983. Englebart svou myš popsal v patentové přihlášce s datem 21. června 1967, což může být pro počítačové fanoušky dobrá příležitost otevřít v tyto dny láhev šampaňského a oslavit čtyřicáté narozeniny tohoto populárního hlodavce.

Takže - bingo! Je to čtyřicet let od patentu myši a ještě jednou děkuji Jiřímu Zlatuškovi, že nás na to upozornil.

Další úvahy a poznámky najdete na stránkách The Hyena