28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

MROŽOVINY: Jedno české potýkání s komunismem (5)

Události, které později zahraniční novináři nazvali Pražské jaro, měly dvě předehry. Tou první byl IV. sjezd spisovatelů v červnu 1967, tou druhou 31. října téhož roku demonstrace studentů ze strahovských kolejí.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Pivoda 18.10.2020 19:33

Wikipedie: Komunismus (z latinského communis = „společný“) je politická ideologie požadující společné vlastnictví a odmítající třídní rozdíly mezi lidmi. Její zastánci se nazývají komunisté.

T. Pudil 21.10.2020 21:42

Ano, ale to je jen teorie. V praxi jsou komuniste lide, kteri se chopi moci ve statu, stat kompletne ovladaji a s obcanu si udelaji sluzebniky bez naroku na cokoliv. Tito lide se povazuji za dulezitejsi, nez jsou obycejni lide a za opravnene ostatnim narizovat to, co je pro ne a jejich pozice nejvyhodnejsi. Beznuy clovek je pro ne bezcenny, hodici se jen pro pouziti, neco jako naradi a take s nim tim zpusobem nakladaji. Dali by se nazvat tzv. novodobou slechtou, ale to bychom slechte mozna trochu ublizili. Za 28 let ztracenych v komunismu jsem poznal jen jednoho opravdoveho komunistu, ktery teto teorii veril. Zbytek byli do jednoho podvodnici, kteri ze stareho systemu jen meli uzitek. Chapu, ze v dnesnim systemu je take spousta lidi, kteri se jej bez ohledu snazi vyuzit pro svuj uzitek. Nicmene nemaji moznost uvalit na bezneho obcana stejny diktat i pres to, ze se nekteri snazi. Mozna se o dnesni situaci mylim, v Cechach jiz dlouho neziji, ale casto svou rodnou zem navstevuji a proto mam takovy nazor.

M. Pivoda 22.10.2020 10:40

Nejsme ve sporu, pokud jde o obsah sdělení diskutujícím T. Pudilem.

Jde mi o terminologii. Wikikipedie má určitě mnoho nedostatků, ale je přesto autoritativnějším informačním zdrojem (ohledně názvů), než zde diskutující T. Pudil. Moje zkušenost pro ilustraci: Jeden řemeslník zásadně označoval křížový šroubovák jako modrý šroubovák, protože ten křížový šroubovák měl modrou rukojeť.

Socialismus přišel historicky brzy, takže ten "nepřirozený" stav společnosti bylo nutno držet násilím. Kritizujeme tedy oprávněně styl řízení a chování lidí (a politických stran), nikoliv ideologii komunismu.

V USA jsem třikrát navštívil komunitu lidí Amish, jejichž chování se blíží kýženému socialismu. Nejsem ale ani Amish, ani socialista, ani komunista. Jsem individualista. takže se mezi tyto lidi příliš nehodím.

V. Kučer 18.10.2020 9:59

V šedesátých letech došlo k výměně generací uvnitř KSČ. Ti kteří poslali na smrt Miladu Horákovou odešli přirozeným způsobem nebo se navzájem pozabíjeli a na jejich místa nastoupili reformátoři kteří si uvědomovali naše zaostávání za západem a tudíž nutnost reforem směrem k tržní ekonomice. O demontáž socialismu ještě nešlo, "znárodńování" probíhalo i v západní Evropě i když jsme pro ně působili jako odstrašující příklad. Pokud by nás Sověti neokupovali asi by zde vzniknul národní komunismus jugoslávského typu ale i to by byl úspěch. Jugoslávie v té době prosperovala, byl tam volnější režim a my jsme jim záviděli.

M. Pivoda 17.10.2020 20:14

Do roku 1968 jsem potkal jen málo komunistů z osobního politického přesvědčení. Ano, skutečně takoví lidé existovali - zejména ti, kteří osobně pamatovali 2. světovou válku a velkou ekonomickou krizi. Více bylo ale už tehdy členů strany KSČ spíše jen ze strachu, nikoliv z přesvědčení. Potírání náboženství rovněž zabránilo mnohým lidem do strany KSČ vstoupit. V tomto směru byl účelový kubánský komunista Fidel Castro chytřejší a prozřetelnější.

Po roce 1968 členové z KSČ z přesvědčení se stali jen místní kuriozitou. Ano, i takového člověka jsem potkal po roku 1989 - a měli jsme spolu zajímavou diskuzi. Ze strany KSČ se tehdy nutně stala taková účelová mafie. Do strany KSČ se také dostávali jedinci i přes povinnou korupci, takže to členství bylo morálně svaleno už od samotného počátku.

Tím ale zde vůbec netvrdím, že ostatní občané byli okamžitě pro tzv. český kapitalismus. Ano, občané chtěli něco funkčnějšího, ale také spravedlivějšího. Hodně jim vadilo technologické zaostávání socialismu se Západem. Například prodejní katalogy z Německa se půjčovaly jako velmi cenná literatura.

Nejzajímavějším případem byli vyškrtnutí z KSČ (z různých důvodů, nejen politických!), kteří po roce 1968 obnovali zrušenou organizaci SČSP, a přitom se jim zpět do strany KSČ vrátit nepodařilo - tedy do listopadu 1989. Takže po listopadu 1989 žádali o odškodnění a rehabilitaci. Ha Ha. Ha. O tom ale čeští historici zatím psát nemohou. Historie musí počkat.

V. Kučer 18.10.2020 10:09

Do KSČ se po roku 69 vstupovalo z pragmatických důvodů, kariéra, dostat děti na školu nebo tam vstoupili dříve a báli se vystoupit. I mistr ve fabrice musel být ve straně. V podniku kde jsem pracoval se tím komunisté ani netajili. Ti kovaní byli všeobecně opovrhováni.

M. Pivoda 18.10.2020 11:55

Poučení pro mladou generaci z naší historie by mohlo být možná formulováno následovně: Aby se lidé nepokoušeli (i v budoucnosti) o realizaci příliš dlouhodobých projektů. Tzn. neplánovat projekty, jejichž realizace radikálně zasahuje do další generace lidí.

Proč? Ta další, mladší generace, totiž, může mít už již jiný hodnotový systém, který té další generaci nedovolí původní dlouhodobý projekt (minulé lidské generace) zrealizovat.

Minulé úsilí o dosažení budoucí "komunistické" společnosti mělo možná i ušlechtilý základ (nejen mstu za prokazatelné křivdy kapitalismu), ale další generace lidí o ten projekt již neměla zájem. Navíc, dnes již víme, že bez zásahu do lidské genetické informace, nelze lidi zbavit vrozené soutěživosti (což vylučuje jen a jen lásku a komunistickou spolupráci). Technologicky ten cílený zásah do genetiky bude možná již v dohledné době proveditelný, ale je příliš riskantní na domyšlení všech možných budoucích důsledků.

Vychcané Pepíky je ale třeba stíhat v jakékoliv generaci. Jinak nic pořádného nelze vytvořit.

A. Nový 18.10.2020 12:17

Vychcané Pepíky je ale třeba stíhat v jakékoliv generaci. Napsal vychcaný Pepík, agent StB "Akát".;-D

M. Pivoda 18.10.2020 13:28

To jsou právě ta negativa demokracie, která zaručuje neozmezenou svobodu slova. Komukoliv kdekoliv.

U soudu by A. Novému (na jeho oblíbené téma o agentovi Agátovi) snadno zavřeli hubu. Jenže A. Nový dnes žádný další argument už nemá, takže se musí vracet velmi velmi hluboko do minulosti, bez znalosti tehdejšího kontextu.

Zajímavé by určitě bylo znát pravou identitu diskutujícího A. Nového. Zřejmě zde pod pseudonymem vystupuje na NP jako vychcaný typický český Pepík. Ale to je právě ta daň, kterou platíme za svobodu slova. Takže se s tím nedá nic dělat.

M. Pivoda 18.10.2020 13:33

Spekuluji, že zde mohl ožít Karel Šebesta, který se dříve zde v diskuzi na NP skrýval jako Milan Prokop. Tomu také dlouhodobě učaroval název "agent Agát".

M. Pivoda 18.10.2020 15:02

Karel Šebesta (také pod pseudonymem Milan Prokop, Staronový) zatím nezdechnul na koronavirus, takže můžeme očekávat, že zde (na Neviditelném psovi) bude svinit ještě hodně dlouho.

Ano, přiznejte si: Právě takoví jsou reprezentanti české polistopadové demokracie v Česku. Stručně: Stejní parchanti jako komunisté!!! Nedělejte si o nich iluze, prosím, o jejich údajné morální čistotě.

Toto téma zde předhazuji jako další možné téma pro dnes povoleného autora "Mrože", až se jeho sepisování české historie posune za listopad 1989.

A. Nový 18.10.2020 17:44

Spekulujte dál, blboučká IU.

P. Adámek 17.10.2020 15:27

Já jsem si taky dlouho myslel, že nám Sověti zhatili šanci vybudovat socialismus s lidskou tváří. Ale postupně jsem po devětaosmdesátém došel k závěru, že je v národě víc antikomunismu, než jsem si tehdy myslel, takže by buď maximálně do dvou let ("dávám bolševikovi rok, maximálně dva") nastal obrat k dnešní pluralitní demokracii i se zavržením celé socialistické myšlenky, nebo by našemu státnímu a stranickému vedení nakonec nezbylo, než proti lidu samo tvrdě zakročit. Takže nakonec dávám Brežněvovi, Ulbrichtovi, Gomulkovi a dalším se smutkem v duši zapravdu.

O. Kurz 17.10.2020 16:03

Vám není dodnes jasné, že nějaký socialismus nebyl cílem? Jednalo se o ruské imperium a cílem bylo imperium rozšiřovat. Nic víc a nic míň.

V. Kučer 18.10.2020 10:15

Invazi prosadili sovětští generálové a to z bezpečnostních důvodů. Případný vojenský konflikt s NATO by se odehrál zde a nikoliv na jejich území. Z nás a z Bavorska by se stala měsíční krajina.

A. Jaroš 17.10.2020 11:55

Prožil jsem tu dobu před invazí v 1968 velmi intenzivně , tu dobu nadějí na změnu perzonfikovanou AD a přijde mi velmi nefér až odporné se tak vyjadřovat o zpěvačkách HV a MK za ten jejich čin, zdá se mi, že je to z pozice starého muže, co po všech bitvách minulých a současných ví jak to mělo být a co všechno bylo špatně a kdo měl tehdy co udělat , tedy že tomu AD místo kytice květu měly plivnout do tváře , to by bylo OK? z dnešního hlediska, když už všechno víme.

H. Rybnická 17.10.2020 13:42

A proč ne? Nemusely plivnout, mohly odmítnout tu "čest". Pasivní rezistence je také určitá lidská hodnota

A. Jaroš 17.10.2020 17:01

Proboha Rybnická, buď jste tu dobu od 1-8/1968 neprožila, anebo jste to už zapomněla, tenkrát jsme si AD považovali všichni,proč by ty 2 krasavice odmítnout setkání s AD?, po rocích kožených arogantních ksichtu Novotného, Jindry , Koldera aj. to byl konečně normální člověk, co dokázal jít mezi lidi na koupališté , skočit šipku do bazénu, pamětníci si vzpomenou na fotku v Mladém světě na titulce, byl to náš člověk, věřili jsme mu všchni, tedy , velká většina. To co se dělo po invazi a další osud a selhání AD je jiná věc, ale to ty 2 křepelky nemohly vědět , co bude , to jen se po letech vyrojili a vstali noví bojovníci.

J. Jurax 17.10.2020 16:34

No jo, já o AD ztratil veškeré iluze, když nás o rok později vebéci a milicionáři honili s pendrekama podle jím podepsaného pendrekového zákona.

V podstatě celé to slavné jaro 68 bylo jen rvačkou mezi dvěma bandami komunistů o moc a koryta, zaštítěnou sporem o to, jak lépe a správněji budovat socialismus, abychom dospěli ke komunismu; to předchozí tání bylo matoucí, i když dík za ně, aspoň jsme si čuchli k závanu svobody. Je fakt, že mi to došlo až o rok později, v srpnu 69.

Z. Lapil 18.10.2020 9:22

Nefér v čem? Mně ta příhoda připadá jako skvělá ilustrace doby a evidentně je to tak míněno. Iustrace o to skvělejší, že obě dámy posléze vyslal osud (nebo vyslaly samy sebe) každou úplně jinou cestou.

Jak znám Dubčeka z 89., tak určitě při té zářil jak měsíček na hnoji a možná i slzička ukápla.

Ano, mohl jsem použít citlivější formulaci, ale na počátku 90. let mi opravdu nepřipadal jako schopný politik. A ano - vím, že od r. 1968 uplynulo skoro čtvrt století a že ho z těch pár šotů z televize znám jako starého pána schopného nanejvýš vzpomínat na staré časy.

J. Pospíšil 17.10.2020 9:53

Mnoho slov z jednoho prostředí !

M. Pivoda 17.10.2020 10:27

Ďábel spočívá v detailu, takže více slov o minulosti, určené pro dnešní čtenáře, tj. české důchoce, nemůže uškodit.

Já jsem se v té době zajímal o technologii, nikoliv politiku. Nicméně byl jsem realista. Uvědomoval jsem si, že pokud už do Československa Rusové jednou vstoupili, tak že brzy určitě neodejdou. A určitě neodejdou kvůli tomu, že na českých uklicích budou rozrušení Češi něco vyřvávat.

Českým osmašedesátníkům ta událost vstupu vojsk (a její politické dopady) naprosto pokřivila, tu jejich už i tak křivou páteř.

M. Pivoda 17.10.2020 9:34

Nejprve cituji z článku: "... v paměti mně utkvěl pouze příspěvek Milana Kundery, v němž si položil otázku, zda vůbec mělo národní obrození smysl, když odřízlo české literární tvůrce od rodiny světových jazyků. Jeho kacířská otázka se také dala interpretovat do verze, zda mělo české národní obrození smysl, když učinilo ze vzkříšeného národa hříčku velmocí. ..."

Kacířskou otázkou roku 2020 je, zda i listopad 1989 snad měl nějaký praktický smysl. Těším se na další pravdivé povídání o české historii od autora "Mrože", ohledně roku 1989.

Poznámka k historii: Já jsem nastupoval do podniku Královopolská strojírna Brno (jako strojní inženýr - konstruktér) až v pondělí 4. listopadu 1968. Den 1. listopadu 1968 byl totiž pátek.

A. Nový 17.10.2020 10:53

Pro kolaboranta "Akáta" určitě byl listopad 1989 katastrofa.

M. Pivoda 17.10.2020 11:25

Počkáme až na Mrožův článek o roce 1989.

A. Nový 17.10.2020 13:43

To myslíte, že vás článek o 89 z kolaborace omluví či rehabilituje?

M. Pivoda 17.10.2020 13:52

Opakuji: Počkáme až na Mrožův článek o roce 1989.

Proč? Pan "Mrož" zde dostává příležitost k české minulosti promluvit. Já ne, takže počkám až on promluví, a já pak doplním nějaké své postřehy, v rámci diskusního příspěvku.

R. Polášek 17.10.2020 12:33

To je pravda. Protože jsme se jedněch rudých zbavili o sametu 1989 a nyní zase druzí rudí se zeleným a multikulti nátěrem přicházejí z druhé strany, z Brusele.

A. Nový 17.10.2020 13:38

To nemá s rokem 1989 nic společného.

Teprve vstupem do EU v roce 2004 a následně schválením Lisabonské smlouvy vzniky ty problémy o kterých píšete.

H. Rybnická 17.10.2020 9:07

Pane autore fantastické čtení o otřesné době a otřesném osudu slušného člověka. Jen mne někdy až k zvracení zabývá otázka co se s těmi všemi zločinci, kteří stříleli nebo najížděli do lidí nebo se mstili na jiných vlastně stalo. Nebylo po nich nikdy pátráno, nebyli odsouzeni, klidně a spokojeně dožili se slušnou penzí?