28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

MROŽOVINY: Jedno české potýkání s komunismem (2)

Nepátral jsem, jestli od února 1948 uplynuly týdny nebo měsíce, než zaměstnance státních úřadů a dalších institucí čekalo v jejich kancelářích překvapení. Když přišli do práce, našli na psacích stolech přihlášku do KSČ.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Wodkin 18.8.2020 14:53

..... dobré články .... a mluví z nich zkušenost. .....

..... a vzpomenout si ještě dnes třeba na dobu normalizace po 1969 je zážitek. Sice se "nekráglovalo" (GH), ale kádrovalo se intenzivně. A o nějaké osvícenosti kádrů se mohlo jenom zdát.

R. Langer 16.8.2020 6:22

Bravo! Je potřeba to stále připomínat! R^

V. Čermák 15.8.2020 18:55

Souhlasím s autorem. Je to mlácení dávno vymlácené slámy. Mimochodem, Nenávist existuje od nepaměti, takže Režim ji nikoho nenaučil. V současnosti je Nenávisti po celém světě více...;-DRv;-D

J. Kanioková 15.8.2020 17:16

Děkuji autorovi za skvělý článek, za dost podrobný popis té hnusné doby. Za připomenutí akce „77 000 do výroby“, byl to děs ! Od té doby můj otec přestal vzdorovat alkoholu a všechno šlo do háje..

R. Polášek 15.8.2020 14:24

Koukám, autor je jeden z těch doživotně zakyslých antikomunistíků.

V dnešní době zvlášť směšné, když komunistů jsou už dávno mimo hru a pomalu vymírají. To, že se o ně opírá Babiš, protože jako u jedněch z mála se u nich nepovedl antibabišistický výplach mozků a Babiš, který vyhrál volby, se o ně výměnou za komunistické ústupky mohl opřít, je jen přechodná věc.

A směšné je to proto, protože komunistickou totalitu jsme sice o sametu vyprovodili na východ, ale v současné době se už formuje a projevuje nová budoucí totalita, zelenorudá bruselská. A v jejím zájmu je dobu socialistickou co nejvíc očernit, aby si široká masa lidí, hlavně ti, co komunismus nezažili nebo zažili jen málo nevšimli, že osekávání svobody a postupné utahování šroubů, totéž, co komunisti dělali po roce 1945, už zase začalo. Že svobodné území je stále a postupně čím dál více osekáváno a stále se zmenšuje.

Všelijací zelení, piráti, aktivisté sluníčkoví, multikulturní, proimigrační , antifáčtí atd na tom pilně pracují. :-(

V. Čermák 15.8.2020 19:02

R^R^R^

R. Langer 16.8.2020 6:25

RvRvRv

R. Langer 16.8.2020 6:24

Velice se pletete, komunisté jsou ve hře čím dál tím více, ale vy jenom nevidíte, že si říkají jinak. Jinak jsou stále stejní. :-P

J. Farda 15.8.2020 13:46

Komunisté jsou lidé zvláštního ražení! (syfilitik/alkoholik Klement Gottwald, "karlínský kluk") Komunisté? Co slovo, to lež, co čin, to zločin! (genpor František Fajtl, DFC, vězeň TNP Mírov). Oba výroky jsou v obdivuhodné shodě ... :-)

J. Kanioková 15.8.2020 17:18

Přesně !

J. Jurax 15.8.2020 13:20

Od věci, mimo téma, ale říkat by se to mělo furt, když i mysl tak probudilá jako Mrožova podléhá tomuto bludu, neboť píše "že sociální a zdravotní pojištění za ně žádný zaměstnavatel nezaplatí", míněno za živnostníky.

Nuže, za zaměstnance sociální a zdravotní pojištění taky žádný zaměstnavatel nezaplatí, musí si na něj vydělat. Musí si vydělat celou superhrubou mzdu a ještě něco navíc (režie, bonusy, dovolená, nemocenská etc.), aby se zaměstnavateli vyplatil, aby na něj nedoplácel. To, že z různých důvodů je odvod pojištění rozdělen na část započtenou do hrubé mzdy a část odváděnou zaměstnavatelem je jen hra s čísly. Asi aby si zaměstnanci neuvědomili, kolik vlastně na daních a pojistném odvádějí.

T. Zlesa 15.8.2020 13:39

Takhle to už bylo za bolševika. Zda i před nimi, nevím. Nějaké pokusy to nějak změnit, aby to bylo jednodušší a jasnější jsem zaznamenal. Ale proč to nešlo udělat, nevysvětlili ani Klaus ani Topolánek. Zřejmě to ovládli úředníci z ministerstva práce a soc. věcí. Musely by se předělat výpočty všeho v jejich resortu. Důchody, nemocenské, podpory... Nebo v tom je něco jiného? Psychologicky by nám to pomohlo, stali bychom se více vydělávajícími. V dnešní době počítačů je to divná věc.

J. Jurax 15.8.2020 18:58

Nemyslím, že by to moc psychologicky pomohlo, když bychom viděli, že máme vyšší mzdu, z níž ale cca 44 procent dáme státu. Takhle to mnohým nedochází.

T. Zlesa 15.8.2020 19:15

No je to pěkný podfuk na občany. Ještě větší však bylo zavedení DPH, čímž se podařilo chytře snížit důchody, aniž to mnozí zaregistrovali. Dostal jste důchod a vzápětí ho část vrátil státu v DPH. Což trvá dosud.

R. Langer 16.8.2020 6:27

Jo, takže lepší je podle vás to nevědět, ano? A když to bude 75 %, tak už vůbec ne, ano? ;-)

J. Jurax 16.8.2020 11:15

Ale no tak ... superhrubou dnes máme a kdo chce vědět, ví, kdo je blbej, říká si, že odvody placené zaměstnavatelem platí tento za něj ze svého ... :-)

V. Čermák 15.8.2020 19:00

No o poměrech před komoušema píše velmi dobře Hrabal. O pojišťování živnostníků...;-D;-D;-D

J. Matuška 15.8.2020 13:00

"...později jsem pochopil, že mám špatný třídní původ, že mě stát, v němž chodím do školy, nenávidí. A tak jsem mu oplatil stejným – začal jsem komunistický režim nenávidět taky.

A podobně režim naučil nenávisti tisíce dětí z rodin údajných „třídních nepřátel“. Pokládám to za jeden z nejobludnějších zločinů komunismu, o němž však lidé jako Michael Pullmann a historička Muriel Blaive nemají ani páru.

................................................................................................................................

Špatný třídní původ měla i moje sestra, na medicinu se nedostala. V roce 1948 mě bylo 12 let, o politiku jsem zajímal. Od listopadu 1989 U koně jsem trávil svůj volný čas na diskusním mítinku řadu měsíců/let. Tehdy při debatách jsem vyslovoval názor, že začít pronásledovat komunistické rodiny povede k tomu, že "děti" budou nenávidět nový režim. Poukazoval jsem na řádění Akčních výborů po Vítězném únoru. Mýlil jsem se?

M. Hoblík 15.8.2020 12:44

Zbytečně rozsáhlý článek! Dnes o nás úřady vědí daleko víc, než co by se našlo v kádrových materiálech za socialismu! A využívá se toho daleko víc a agresivněji, než za Husáka.

J. Jurax 15.8.2020 13:21

A z čeho tak račte soudit?

T. Zlesa 15.8.2020 13:48

O kádrových materiálech za bolševika mám taky pochybnosti. Nikdy se nic veřejně neobjevilo, co by ukazovalo na nějaký systém. Vyjma STB a jejich činnosti. Kam to zmizelo, pokud to bylo? Když noví důchodci žádají o důchod, musí mít doloženo, kde pracovali, někdy už to nedoloží, stratilo se. A to byl státní systém evidence lidí..., takže kádrové materiály? Možná ze zdejší agentů ví více.

J. Kanioková 15.8.2020 17:27

Nepamatujete na ty vatry, co tu pak v osmdesátém devátém plály, když policie i úřednictvo pálili své materiály ???

Na pochybnosti nedejte !!!

M. Rozbořil 16.8.2020 0:51

Měl jsem to potěšení, že jsem svoje kádrové materiály po sametce dostal "na památku". I když jsem byl nezajímavá nula, občas jsem se nestačil divit, co všechno o mně někteří spoluobčané napsali.

R. Langer 16.8.2020 6:29

Jak "nikdy se nic veřejně neobjevilo"? A to STB patřilo podle vás KOMU? 8-o

T. Zlesa 16.8.2020 11:50

Řeč je o kádrových materiálech, které o nás, vás, vedli někde někdo, VYJMA STB. O STB se ví, neměli svazky na 10 mil. lidí.

Kdo, kde vedl "kádrové materiály"? Něco jistě bylo, ale byly to skutečné kádrové materiály, ve smyslu, že Vás bolševik měl zaevidováno v nějakém systému? Nebyly to jen nějaké, vcelku bezvýznamné, papíry na osobním a mzdovém oddělení? A ty si asi posílali zaměstnavatelé při změně práce. Ale když jste odešel výpovědí a zaměstnavatel nevěděl kam jdete, co se s nimi dělo? Vyžádalo si je nové zaměstnání nebo zavolali na okresní sekretariát KSČ ať jim to pošlou nebo ať Vás schválí? Nebo to jen přesunuli do archivu před sešrotováním po předepsané době?

J. Jurax 16.8.2020 11:27

Já ne. Já své kádrové materiály ve fabrice po sametu dostal.

První materiál tam byl posudek z uličního výboru KSČ, že můžu na střední školu. Z jara 1964. Pak posudek, že není námitek, abych absolvoval plachtařský výcvik, ale od jakého vejboru si už nepamatuju a ty papíry někde mám, ale nemůžu je najít.

Až jsem se divil, jak to se mnou cestovalo přes vysokou, vojnu a zaměstnání.

H. Rybnická 15.8.2020 15:19

Pane Hoblíku, nejde o to zda úřad o Vás něco ví nebo ne. Šlo o to, že kdokoli mohl to co věděl proti Vám beztrestně použít. Jenom těch dětí s výborným školním prospěchem, kterým jakýsi někdo napsal do kádrového posudku že nepochází z politicky spolehlivé rodiny (možná jenom proto že se na venkově chodilo do kostela ) a tím jim zmařil šanci na přiměřené povolání - nechtěla bych vědět kolik jich bylo, odhaduji .tisíce. Takové články nemohou být rozsáhlé dost.

J. Kanioková 15.8.2020 17:22

Blábol !

L. Severa 15.8.2020 11:11

Ono to začalo volbami v roce 1948. Některým občanům nebylo dovoleno volit, např. pro moje rodiče. Při volbách stáli u urny dva přísně se tvářící svazáci s pohledy upřenými kamsi do dáli, napolo zborcená plenta úplně vzadu místnosti. Tak to bylo aspoň u nás. Tábory nucených prací(TNP) byly další hrozbou, vždy s výměrem, zpravidla ve smyslu „protože jste individuum štítící se práce převádíte se na dva roky do TNP.“. U mého otce pracujícího 12hodin denně bylo zdůvodnění jiné :„jelikož kujete pikle proti socialistickému zřízení“. Domnívám se, že TNP byly brněnskou záležitostí, protože otcův známý z Č. Budějovic byl ve svých padesáti létech, jako kujec proti režimu, povolán do vojenské služby. Asi to byly PTP, které jsme tehdy neznali. Převýchova u TNP bývala často spojena se zabavením části majetku. Hodinu po odvedení otce přišli pro auto.

M. Hoblík 15.8.2020 12:47

Tan příběh jsem už slyšel, ale autor byl jiný! Není na čase vymyslet si jinou story? Stejně už nikdo nevyvrátí ani tu největší lež, svědků nedostatek! A tak jsme všichni byli v odboji a u partyzánů.