28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

MROŽOVINY: Jedno české potýkání s komunismem (1)

To, že členové současné KSČM zlehčují a popírají zločiny komunistického režimu, od nich očekáváme jako obtěžování od komárů a klíšťat, neboť ani tato havěť si neumí počínat jinak.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kraus 9.8.2020 15:42

Přesné, skvělé. Pan president Beneš, jediný vidoucí mezi slepci. Podle rodinných vzpomínek byli lidé v ČSR po válce hodně doleva. Západ v roce ́38 ostudně selhal, zbyl SSSR. Naši východní vojáci viděli jak to v Rusku vypadá a věřili, že český lid je mnohem vyspělejší a že nemůže na falešné asijské manýry naletět. Ještě po desetiletích nemohli pochopit to náhlé zhloupnutí lidí, které dobře znali. Jeden příbuzný prošel v letech 39-40 sovětskou internací, po roce ́45 tady jeho vzpomínkám nikdo nevěřil. Podobně "východňárům", kteří se vrátili se Svobodou. Ti už o svých zážitcích raději mlčeli. Socialismus přišel, odešel. Kdybychom ho nezažili, byli bychom dnes naivní a zpitomělí jako Němci nebo Rakušáci, s nadšením si lehající na pohřební prkno. Jako silná ochranná injekce dosud působí a doufejme, že než účinek vyprchá, něco se stane.

P. Milan 9.8.2020 17:43

Beneš se považoval za neomylného. Mýlil se.

R. Polášek 9.8.2020 15:30

Klasický komunismus už je mrtvý a klasičtí starokomunisté už jsou na okraji dění a už jsou marginální a neškodní. Není důvod jim věnovat nějakou pozornost. jen se tím dělá dobře všelijakým antikomunistickým zakyslíkům, co uvázli a zůstali v socialistické totalitní době.

Ale velký pozor je třeba dávat na novodobé komunisty, na zelené a případně ještě na piráty. Pokud se jim ponechá volný prostor, tak jsou schopni tady socialismus a totalitu navrátit. Dokonce ještě ve vyšší vývojové podobě dané možnostmi soudobé techniky.

P. Milan 9.8.2020 17:46

Na komunisty se musí dávat bacha vždy a všude. Na neokomunisty Zelené, Piráty i další také.

Antikomunistické zakyslíky vidí hlavně komouši.

M. Pivoda 9.8.2020 19:20

Agent Milan Prokop byl pověřen, aby na Neviditelném psovi dohlížel a preventivně diskreditoval.

T. Zlesa 9.8.2020 13:54

Je zajímavé, jak se může tolik inteligentních dědků pohádat pod článkem jiného dědka o věcech, které nikdo z nich nezažil a dověděl se o nich až později, skoro ve stáří. V dětství jim o tom bolševik nic pravdivého něřekl. A teď, když něco načetli, každý trochu jinak a něco jiného, jsou schopni se tu servat o dějiny státu. Ba i Evropy. No sranda veliká...:-)

P. Milan 9.8.2020 15:14

Ty věci nás bohužel stále ovlivňují. A komouši jsou už považováni za normální stranu (což IMHo nejsou, nebyli a nikdy nebudou).

A mnozí něco z toho (zřejmě na rozdíl od vás) i zažili.

Nic moc sranda.

T. Zlesa 9.8.2020 15:49

Článek končí únorem 1948, pochybuji, že je tu někdo, kdo tehdy žil a věděl o co jde. Proto mi připadá legrační si navzájem vysvětlovat jak to bylo a proč, když stačí otevřít wikipedii a přečíst si tam např. o tom únoru 48 nebo Benešovi, od hochů, co se tím zabývají. Články jsou odzdrojovány, včetně informací o sporných činech tehdejších politiků.

Určitě to bude objektivnější než slátanina na NP.

P. Milan 9.8.2020 17:48

Pokud vám stačí jeden zdroj, vaše věc.

Já dávám přednost více zdrojům, více pohledům, zvláště u něčeho, co má mnoho aspektů.

T. Zlesa 9.8.2020 18:53

Článek autora Novotného není zdroj, je to slátanina. Na wikipedii jsou zdroje pod každým článkem. U např. Beneše jsou jich tam uvedeny desítky. Historie není sranda, když se to má sdělovat lidem.

Vykladač historie p. Novotný si dal dohromady nějaké události a zde to šíří do světa jako svědectví. Připomíná mi to jednoho taky pseudohistorika Krystlíka. Toho si vygooglujte, stojí to za to.

V. Kučer 9.8.2020 10:08

Finsko a Rakousko měli také patřit do sovětského bloku ale komunisté tam volby nevyhráli. U nás měli velkou podporu obyvatel kterou postupně ztráceli s tím jak rostla životní úroveň na západě. Až do roku 68 to bylo "náše ďélo" jak pravil Brežněv před invazí. Ale pořád jsme na tom byli lépe než např. Lotyši nebo Litevci kde měla skoro každá rodina nějakého příbuzného na Sibiři.

J. Hrdlička 9.8.2020 10:37

Volby nevyhráli komunisti ani v Maďarsku nebo v Polsku a nebylo to nic platné. Rakousko bylo obsazeno zhruba půl napůl a po vzájemné dohodě neutralizováno. Finsko muselo svoji zahraniční politiku podřídit SSSR.

V. Kučer 9.8.2020 14:16

Maďarsko byl poražený stát a polskou opozici zlikvidovali Němci a Sověti ještě za války. I v Jugoslávii byla zřízena v roce 1946 komunistická vláda, bohužel u nás se nenašel žádný Tito. Se Sovětským svazem na věčné časy jsme byli více méně dobrovolně až do roku 1968.

J. Hrdlička 9.8.2020 15:00

I Finsko a Rakousko byly poražené státy. Které, na rozdíl od nás, neměly důvod k nějaké vděčnosti za osvobození.

R. Polášek 9.8.2020 15:32

Finsko nebyl poražený stát, protože se včas od Hitlera odpoutali.

J. Hrdlička 9.8.2020 15:46

Musel přijmout sovětské podmínky včetně opětovné ztráty území a zavázat se, že vlastními silami vyžene německé jednotky.

V. Kučer 9.8.2020 21:41

Finové měli štěstí že jim velel carský generál Mannerheim. V Rakousku povolili Sověti demokratické volby protože očekávali že je vyhrají komunisté ale ti získali pouze kolem 5 % hlasů. Rakousko se tak nezařadilo do východního bloku.

P. Milan 9.8.2020 15:16

Poměry jako v Rakousku nebo ve Finsku bych do roku 1989 bral. U nás to bylo, převážně vinou komoušských voličů z roku 1946, podstatně horší.

K. Křivan 9.8.2020 9:51

Rudá armáda nepřišla Československo osvobodit, ale přeměnit německý protektorát na sovětský.

P. Zinga 9.8.2020 9:46

Nemůžu si pomoci, ale : většina národa se s komunisty smířila a věřila (doufala), že přijde komunismus, to jest blahobyt. Kdyby se dostavil, skoro nikdo by klíči necinkal. nešlo svobodu, ale o banány.

Ale: je to dnes lepší? Co nám chystají lepšoidé?

P. Milan 9.8.2020 15:17

Vy budete asi nějaký mladší ročník, že?

P. Jánský 9.8.2020 6:43

tenhle článek mě naštval.. pod rouškou osobního svědectví je tady konstrukce historie podle Novotného.. člověče kde je to osobní svědectví? ..

P. Milan 8.8.2020 21:38

"a přesto Britové a Američané ustoupili Stalinovu vydírání a nechali mu obě země napospas."

Otázka je, co měli, kromě drobností, jako dojít do Berlína i do Prahy (oboje bylo z vojenského hlediska dost snadné a politicky hlavně ze strany USA odfláknuté), dělat. Pokračovat ve válce rovnou dál na východ a zatlačit sověty zpět do sovětystánu nebylo reálné.

Takže dalo se jedině doufat, že nebýt ostudného výsledku polosvobodných voleb v roce 1946, mohli jsme uhrát něco jako Rakousko nebo Finsko. Jak by to dopadlo, těžko říci. Polákům se to nepodařilo ač se tak ostudně neprojevili.

F. Žůrek 8.8.2020 18:12

Děkuji autoru za výborný rozbor situace. Je tomu tak. Po smrti TGM byl Edvard Beneš osamocen. Oporu mohl snad mít pouze u kněze Jan Šrámka, ale to v naší "švejkovské" společnosti Benešovi asi mnoho nepomohlo.

K tomu komunismu: tragédie zde začíná dosti brzy: po odchodu V. I. Lenina. Potom J. V. Stalin byl obrovský sobec, jemu šlo pouze o vlastní moc (kult osobnosti), takže celá (ne)slavná ideologie komunismu se velmi brzy skutečně zvrhla (ve stalinismus), o tom nemůže být pochyb. Pro nás tragédií bylo to, kolik lidí začalo chytračit a spolupracovalo s komunismem či přímo s komunisty a to vidíme i ještě dnes.

21. srpen 1968 byl jen další tragédií.

Takže ještě jednou dík za takový text.

Zdař Bůh!

M. Pivoda 8.8.2020 19:31

Tragédií pro Česko byl rok 1989, kdy osmašedesátníci požadovali rehabilitaci a odškodnění za to, že se jim (přes velké osobní úsilí) do listopadu 1989 nepodařilo dostat zpět do KSČ, ze které byli po roce 1968 vyškrtnuti (aby tehdy byly splněny předepsané počty údajné očisty).

V 90. letech byla pro Česko tragédií konverze na montovnu jedním českým bankovním úředníkem.

Tragédií roku 2020 je ...

F. Žůrek 8.8.2020 20:50

Pane Pivodo, komunismus u nás ještě zdaleka neskončil. Pokračuje pořád u nás mnoho bývalých soudruhů, nebudu je vůbec raději jmenovat. (Kdo neutekl z Československa, tak byl DONUCEN tančit podle soudruhů, jinak to opravdu nešlo. To poznal třeba i citovaný Jan Werich.)

M. Pivoda 8.8.2020 22:14

Komunismus je funkčně nedosažitelný bez zásahu do genetické informace člověka. Takže komunismus zde (v této zemi) nikdy nebyl. To je jen lingvistické upřesnění k reálnému socialismu.

Budoucí vývoj ale naznačuje, že se již blíží období post-kapitalismu. Nevíme, jak to nakonec dopadne, protože vzniká pouze potenciál pro změnu k lepšímu údělu lidstva na planetě Zemi. Může se to ale zvrtnout úplně jinak.

Na názoru dnešních rakváčů na budoucnost (s jejich nářky ohledně minulosti) už mnoho nezáleží, důležitý je především hodnotový systém nastupující mladé generace. Historická analogie a poučení: Následná generace členů Komunistické strany kdysi evidentně zklamala očekávání otců-zakladatelů té politické strany. Pozor: Toto je z mé strany jen konstatování - konstatování výzkumného pracovníka (nikoliv politického aktivisty). Neupírám ale důchodcům možnost se zde vypovídat.

Pozor podruhé: Budoucnost ale už fakticky nespočívá v rukou tradičních politických stran. To je ta specifická zvláštnost 21. století. Rozhodující pro budoucnost lidstva budou silné technologie - a také kdo je vlastní/bude vlastnit. Politické strany nic nevlastní a ani tomu tématu pořádně nerozumí.

P. Moravčík 9.8.2020 10:54

"Komunismus je funkčně nedosažitelný bez zásahu do genetické informace člověka" To znamená, že Židia sú genetický konštrukt? Ako viem, tak reálny komunizmus vo forme kibucov reálne existoval. Je pravda, že len v čase núdze a budovania lepších podmienok pre život, ale fungovalo to;-). Ale bola to skôr výnimka ako pravidlo. Každý živý tvor je vystavený tlaku prostredia, preto je v záujme svojho prežitia od prírody sebecký a genetická úprava by ho v geneticky neupravenej prírode odsúdila na istý zánik.

M. Pivoda 9.8.2020 15:04

Komunismus je funkčně nedosažitelný, protože lidé jsou od přírody velmi soutěživí. Více soutěží, než spolupracují.

Výjimky existují, ale jsou vyvolány silným tlakem z okolí.

Viz například americký projekt Manhattan příkladné spolupráce, aby Hitler neměl dříve atomovou bombu.

Dnes pro mladé Američany (je jich velmi vysoké %) se současný kapitalismus jeví jako příliš drsný a nespravedlivý. I z tohoto důvodu (nejen technologické vyspělosti) směřujeme k post-kapitalismu.

F. Žůrek 8.8.2020 20:50

Pane Pivodo, komunismus u nás ještě zdaleka neskončil. Pokračuje pořád u nás mnoho bývalých soudruhů, nebudu je vůbec raději jmenovat. (Kdo neutekl z Československa, tak byl DONUCEN tančit podle soudruhů, jinak to opravdu nešlo. To poznal třeba i citovaný Jan Werich.)