28.3.2024 | Svátek má Soňa


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
O. M. 9.9.2022 22:30

Schází vám v tom indexu travní a bylinná vegetace rostoucí ze spár v chodníku.

J. Jurax 9.9.2022 21:57

No jo no, je před volbami a naše městečko druhdy okresní je najednou rozkopáno, objížďka na objížďce a najednou se buduje furt.

Na druhé straně lepší teď než nikdy, zbudované zůstane a bude sloužit.

F. Zrcek 9.9.2022 17:07

Zdá se mi to dostatečně chytré, aby to ofiko neprošlo. Ale je to dobrá myšlenka, aby se podle ní dalo neofiko volit.

R^

R. Tichý 9.9.2022 16:50

Rozumny clanek.

J. Jirka 9.9.2022 12:13

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-video-pri-slavnostnim-strihani-pasky-spadla-v-kongu-lavka-i-s-politiky-213613

J. Ptáček 9.9.2022 10:49

Moje X je samozřejmě nejlepší (pro mě), Tondovo Y snesu s jistým sebezapřením ještě taky, ale to ruské "Z" ani omylem.

J. Anděl 9.9.2022 10:09

Myšlenka mě zaujala, neb mi připomněla krásné časy bezstarostného mládí :-).

V rámci náhradní civilní služby (to byla ta místo vojny, než vojnu zrušili) jsem osobně vykonával projekt jedné radnice, prochodil s kolegou napůl všechny ulice dané městské čtvrti a hodnotil, jak jsou uklizené resp. špinavé resp. pokakané.

Od té doby zhruba sleduju, jak se to vyvíjí, a i když to ještě není zdaleka perfektní, riziko šlápnutí do šrapnelu uprostřed chodníku se oproti době před třiceti lety minimalizovalo (na rozdíl od trávníčků mezi chodníkem a silnicí, přes které člověk chodívá k autu).

Uvedené by ještě šlo teoreticky (teoreticky, prakticky by to asi bylo složité) spojit se službami poštovních doručovatelů - ti také každý den obejdou celý svůj rajón vchod po vchodu. To jsem taky v rámci téže civilní služby chvíli vykonával.

P. Pospisil 9.9.2022 10:08

No a on si tenhle "index" neskládá každý volič v hlavě tak nějak podvědomě? Teď, když na radnici šéfuje Franta je to o třídu horší, než když tam před 4 lety seděl Lojza?

P. Diviš 9.9.2022 8:23

"Doplnili byste jej o něco dalšího?"

Jistěže. O i͇n͇d͇e͇x͇ ͇b͇u͇z͇e͇r͇a͇c͇e͇. Jak moc se městští čunitelé starají o to, co mi dovolí a zakáží.

D. Polanský 9.9.2022 7:48

Doporučuji se podívat také na strukturu zaměstnanců stavebních oborů. Často tam pracují lidé s humanitním či ekonomickým vzděláním. Jak mohou kontrolovat něco, čemu vůbec nerozumí?

L. Harvánek 9.9.2022 9:43

Mají předepsané vysokoškolské vzdělání. Kdežto takový obyčejný stavbyvedoucí na malé stavbě ví o provádění staveb úplně všechno, jenže taková stavební průmyslovka je méně než bakalářský titul z gendrových studií či politologie.

Z. Lapil 9.9.2022 12:19

Zrovna teď se tu vztekám nad idiotem stavbyvedoucím. Jsem ochoten pochopit, že jedna řada základových patek haly je o metr níž, než má být, zatímco druhá je o půl metru výš, takže se tam nevejdou kotevní bloky pro ocelové sloupy, ale může mi někdo vysvětlit, proč ty patky vejškově lítaj o desítky centimetrů?

L. Harvánek 9.9.2022 18:16

Černá ovce se najde všude.

Z. Lapil 9.9.2022 7:24

Vidím dva problémy. Oba se jmenuji dotace.

1/ Naše pidiobec si vždycky pujcovala stroj na čištění krajnic že sousedního města, za nějakou úplatu. Teď tam mají nový, dotovaný, a ten nesmějí půjčovat.

2/ snad veškeré místní úpravy se dělají z dotací. Uvědomte si, jak jednoho dne VŠUDE začaly růst vozíčkáře nájezdy na chodníky. Jindy takové ty ostrůvky pro ochranu chodců.

Úplně absurdní priklad: dotace na zlepšení bezpečnosti chodců - turistů, mj. tedy opravy a budování chodníků. Ve výsledku zasedala regionální komise, která rozhodovala, který chodník ve které obci potřebuje vylepšit; dotace samozřejmě není nekonečná. To už snad není ani k pláči, natož k smíchu.

R. Langer 9.9.2022 7:25

Technická - kdo kontroluje to půjčování, a jaké jsou za to sankce a od koho? ;-)

P. Diviš 9.9.2022 8:24

Asi by to šlo "ochcat", mezi dvěma známými. U obce je to riziko, udavačů je dost a proč by úředník riskoval ...

Z. Lapil 9.9.2022 8:56

Počítám, že politická opozice. Sankcí je přinejmenším vrácení dotací.

A taky my jako obec si rozhodně nedovolíme jít proti předpisům. Není každý Babiš, aby vyhrával volby ve stavu sprostého podezřelého.

J. Kárník 9.9.2022 11:04

Jestli je to tak, jak si pamatuji, pak na nákup z dotace musí příjemce doplatit určité procento ..třeba 30...dáno poskytovatelem dotace. Kdyby během doby udržitelnosti projektu měla obec z pronájmu stroje příjem, bude muset tento příjem přiznat a vrátit poskytovateli dotace.

Jinými slovy, i kdyby jste za stroj platili, obec za něj nic nedostane.

Až doba udržitelnosti projektu uplyne, pak se budete moci normálně domluvit na pronájmu.

Dotace jsou neskutečně drahý a omezující systém.

Bylo by fajn, kdyby jsme se vrátili k rozpočtovému systému obcí, život by byl jednodušší. Ale to by na každém patníku nemohlo být napsáno "Dotováno z EU".

Z. Lapil 9.9.2022 12:07

Jednak drahé a omezující, a jednak mají tu vlastnost, že "se" všude najednou začnou stavět přechody. Spravovat chodníky. Teď "se" všude najednou sázej aleje (a nová výsadba mizerně udržuje - jednak na to nejsou dotaci a jednak lidi, páč je toho moc). Když "se" všude najednou stavěly sluneční elektrárny, trávil známý svou pracovní dobu docela dlouho tím, že zákazníkům vysvětloval, že příštích povícero dní v ČR nebude jediná realizace, protože loď s panely s Číny ještě nedorazila, takže v Evropě není ke koupi jeden jediný panel. Nekecám.

Nevím, jak je to s rekonstrukcemi tratí teď, ale před několika lety nejezdila snad jediná lokálka, protože kde se vzalo tu se vzalo evropských 50 000 000 000,- Kč na opravu železnic a muselo "se" to honem utratit.

Pak jsou ty dotované záležitosti drahé skrz převis poptávky, ani nemusejí zlotřilí dodavatelé napalovat ceny, "protože ze státního se dobře platí".

Ať mi ještě někdo něco vypráví o výhodách řízeného hospodářství ;-O.

L. Písařík 9.9.2022 7:18

Připojím hodnocení pouličního osvětlení. Když sednete večer v Praze do autobusu a přijedete do Bena, uvidíte ten rozdíl - Praha září, kdežto v Brně to vypadá jako 14 dní po válce.

M. Kanda 9.9.2022 8:53

Ano. Praha zbytečně plýtvá. Také jsem si toho všimnul.

J. Anděl 9.9.2022 10:11

No, třeba teď přestane.

F. Svoboda 9.9.2022 10:13

R^R^, přestože jsem původně Brňák !!!

P. Hák 9.9.2022 7:00

Je to hezké intelektové cvičení a samozřejmě že by takový index šel udělat. Autor má pravdu i v tom, že kvalita veřejných cest souvisí s kvalitou místní zprávy. Dokonce i ta "nespravedlnost, když někdo zdědí po minulé správě špatné chodníky" je velmi snadno řešitelná - za zlepšení by mohly být nějaké body.

Jen nevím, pro koho to je. Pro občany? Ti vědí, jak se vedení města stará, dokážou to i porovnávat s jinými městy. Snad jen ve těch opravdu velkých ne, nevím, do Prahy, Brna, Ostravy nekecám.

Druhou otázku zmínil sám autor. V některých městech je všude zámková dlažba, chodníkový index by vyšel skvěle, ale to ostatní nestojí za nic.

Další háčky jsou zmíněny v diskuzi - pan Strakoš, pan Hatina.

J. Strakoš 9.9.2022 6:07

Každý systém se chová podle toho, jak je měřen. Takže index chodníků by musel být vyhlášen na konci funkčního období a musel by být pokaždé o něčem jiném - tu o chodníku, tu o škole, tu o školce, tu o svozu odpadu apod.

Jinak by kterýkoliv politik typu Babiš přišel a napůjčoval finance na opravu, chodníky by byly zlaté, město zadlužené a firma na opravu chodníku ve svěřeneckém fondu politika.

P. Hatina 9.9.2022 2:50

To se obávám že i tak jednoduchý případ může být složitější než se zdá. Jen tak pár bodů.

1) Jak asi předpokládám tak se do toho započítávají jen rozbité chodníky (viz příklady), nikoliv chodníky rozkopané (protože se tam několik měsíců něco pokládá, vedle se opravuje silnice, opravuje se dům,atd...) popř chodníky uzavřené, popř, když někde chodníky vůbec nejsou??

2) Tohle kritérium (jako i řada dalších) by asi mělo smysl jen v malých obcích, kde za všechno zodpovídá starosta, resp. kde se všechno rozhoduje na schůzi obecní rady. I ty chodníky, jeden po druhém, nebo jak. Ovšem stačí trochu větší město, kde se správa města rozpadá na jednotlivé odbory, a už vůbec není jasné, kdo za co zodpovídá, pan primátor nebo vedoucí, ředitel toho odboru?

3 Ono ostatně obec, město zase řídí koalice takže zase není tak úplně jasné, která strana nese zodpovědnost právě za chodníky, nebo jiná za kulturu, veřejnou dopravu, zaměstnanost, proslulost, atd?

4) Ostatně jak i v závěru uvedeno, spousta aktivit v obcích je závislé na dotacích. Dostanou dotace, mohou opravovat ve velkém chodníky, nebo stavět čističku. Bez toho ne. Ale dokonce až je dostanou. což je až někdy v průběhu roku,..

5) Velice zajímavá je zmínka v článku o tom že " Příjemným vedlejším efektem by byla de-facto databáze kvality práce firem, které takové zakázky dostávají." - Jenomže to by přece v tom indexu nebylo. Nebo snad ano? Zcela určitě ne, protože to by vedlo k ohromným právním sporům a žalobám od těch firem..

Čili ani tak jednoduchý index by příliš nic nevyřešil, A je otázka zda je nutné vymýšlet "now for something completely different! ", nebo hledat zkušenosti v zemích kde mají tu demokracii řádově mnohem déle než my. některé i v řádu staletí. Ono je možné že nic tak snadno spočítatelného a objektivního neexistuje,.a že od toho aby lidem radila které strany jsou "dobré a špatné" jsou tu naše drahá média ;-D

J. Pokoutný 9.9.2022 7:32

A jak, kujva, dělali v době, kdy princip dotací nebyl ani vynalezen? Je to zvláštní, ale šlo to!

P. Hatina 9.9.2022 9:08

Princip dotací fungoval vždycky, o dotaci šlo požádat i císaře pána ;-D

Ale je fakt že jí málokdo dostal, a bez nich to bylo někdy kruté.

Taky se stávalo za Velké krize třicátých let, se prostě všichni v obci dohodli, rozprodali pole aby měli na lístky a celá ves se odstěhovala do Ameriky..

Z. Lapil 9.9.2022 10:26

Princip dotací je možná starší, než to slovo samo. Viz kláštery, viz Chotkova silnice, Hlávkovy koleje... Viz taky Baťovy domky ve Zlíně (na zahrádkách se nesměla pěstovat zelenina, je "květiny pro krásu") nebo Rotschildovy/Kupelwieserovy Vítkovice https://forbes.cz/rothschildovy-vitkovice-jak-bankovni-dynastie-ovlivnila-podobu-oceloveho-mesta/. Tam se na zahrádkách zelenina pěstovat směla.

Rozdíl byl v tom, že každý dotoval to, co považoval za správné (i ty železnice začínaly jako soukromé podniky). To, co nebylo vynalezeno, je systém "Pan A usoudí, co pan B potřebuje a přikáže pánovi C, aby mu to pořídil za peníze pána D".

J. Jurax 9.9.2022 22:05

Baťovy domky ve Zlíně - jenže on je Baťa nedotoval, on do nich investoval, patrily firmě, pronajímal je a investice se mu vracela přímo i nepřímo vracela.