28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

MEDICÍNA: Sehnat lékaře je kumšt

Populistické výkřiky o jakýchsi nevolnických úpisech absolventů medicíny nutně narazí na evropskou legislativu o volném pohybu pracovních sil, nehledě na to, proč by toto mělo postihnout jen mladé lékaře a ne třeba inženýry nebo právníky.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. Šimon 9.12.2022 22:05

👍👍👍

J. Pospíšil 9.12.2022 20:18

S autorem se shoduji. Ovšem jak řešit tuto zapeklitou situaci ? Místo lékaře si najděte svého agitátora. Těch je víc než dost. Možná se vám uleví :-P

V. Loula 9.12.2022 18:30

Ale nebrečte. Sice nejsou lékaři, ale celoročně je dostatek banánů.

J. Kuchtíček 9.12.2022 14:09

Protože mohu srovnávat různé druhy studií, tak si myslím, že absolvent lékařské fakulty, který ví, co ho to studium stálo nervů a zjistil, co dalšího studia před ním leží, kdy je veřejné tajemství nedodržování Zákoníku práce, přičemž reálně mu hrozí trestní odpovědnost, si vybere to co většina v této diskusi zatracuje. Odchod do zahraničí.

Je tragikomické, když lidé k prosazení svých zájmů coby budoucí a potenciální pacienti, vidí cestu jen v represi, nařizování, nesvobodě.

Jo a k platbě za studia. Je málo všeobecně přijímaných přetrvávajících výhod oproti minulé době, jako je volná sobota, neplacení poplatků při přechodu mostu a pod. Přesunutí nákladů vzdělání (na jakýkoliv obor) z jedince na společnost, umožnilo rozšíření vzdělání do nejširších vrstev. Až se začne platit za studia, tak se propadneme ne do středověku, ale do šíleného marasmu.

H. Bečánová 9.12.2022 12:36

Na českých státních VŠ studuje zdarma více než 25 000 Slováků, cca 15 000 Rusů, Bělorusů, Ukrajinců. Čechů na Slovensku studuje cca 400. Cizinci studují hlavně na medicíně, matematicko-fyz. fakultě a na ČVUT! Čeští studenti , na které se nedostane chodí na obskurní soukromé VŠ. Podobný problém měli i Rakušáci, tam chodili na jejich státní VŠ Němci. Rakušané vydali zákon, že na jedné fakultě státní VŠ může studovat pouze 5 procent cizinců. A mají pokoj ! ČR to musí udělat také - Je třeba tu mafiánskou slovenskou loby porazit ! Pak bude dost českých lékařů, matematiků, techniků,...

K. Křivan 9.12.2022 13:46

Moudře díte, dámo ! R^

V. Braun 9.12.2022 22:48

Jen zapomínáte uvést, že řada těch studujících ze Slovenska pak zůstanepracovat v ČR. A také že studující na Slovensku odcházejí pracovat do ČR, třeba sestry ze zdravotních škol z Prešova a Popradu, kde jsem letos byl několikrát pracovně.

H. Bečánová 10.12.2022 10:30

Nezapomínám na nic - ale na naše peníze mají nárok jen naši studenti, a ne cizinci (i když třeba tady pak zůstanou - je jich daleko méně než kolik jich zde vystuduje) ! Je třeba s tím něco dělat - vadí to a poškozuje české studenty. Přístup k některým odborů vzdělání je jim odepřen !!!!!

A ta migrace sester - to je něco jiného, divím se, že to sem pletete. Sestry vystudovali za peníze svého státu a pak dojíždějí za prací. To dělají i české sestry (zvl. do Německa a Rakouska).

O. M. 10.12.2022 12:58

Zahraniční studenti si studium vždycky platili, čímž byli vítaným zdrojem financí pro fakulty. Ono se to změnilo?

F. Navrátil 9.12.2022 12:17

Souhlasím. Mám osobní zkušenosti se zubařem i reumatologem. Sehnat lékaře je kumšt. V ordinacích. Zato v politice a v médiích je jich od rána do večera jak na...drobeno.

J. Hajský 9.12.2022 12:13

Kdy byl dostatek lékařů? Kdy každý pátý ihned po promoci neodešel do zahraničí? Když byly na hranicích dráty a pohraničníci s ostrými.

Bylo by to řešení rychlé a efektivní. Ale kdo, kromě v minulosti zastydlých stalinistů by to dnes chtěl takto řešit? Nehledě na to, že to je nehumání a v EU neuskutečnitelné.

Ale je tu určitý odezdikezdismus. Dříve umístěnky a nesvoboda, dnes bezbřehá svoboda a nedostatek lékařů. Někde se po roce 1989 udělala chyba. Je možné ji v dohledné době odstranit? Určitě hůře než celoročně zajistit v obchodech banány.

R. Polášek 9.12.2022 11:35

Jednoduché řešení, zavést na vysoké školy školné, prospěchová stipndia a na školné zavést půjčky.

Tím se získá jednoduchý nástroj, který za prvé zkvalitní vysokoškolská studia, protože vysoké školy už nebudou muset "plést z ovna bič" nebo dělat kvalitní absolventy z masy studentů s nedostatečným IQ, protože ti s nízkým IQ zjistí, že po vysoké škole si nevydělají na umoření půjček. A raději půjdou na nějakou střední školu a potom do praxe. Tím na studenta vysoké školy vyjde víc peněz a to umožní zkvalitnit vysokoškolská studia.

Splácení půjčky po absolvování studia potom umožní absolventy našich vysokých škol udržet v republice nebo je dokonce nasměrovat do příslušných regionů, protože na ně bude páka v podobě splácení půjčky za školné. Které ti, co tady zůstanou a kteří budou pracovat v oboru, který vystudovali, budou moct více či méně umořovat odpisy ze zákaladů daně z příjmů. Ti, co odejdou z republiky, toto moct nebudou a budou muset splácet celé školné včetně komerčních úroků.

J. Rybník 9.12.2022 11:49

Umím si představit, že v nějakém regionu s potávkou by uměli následně za toho studenta, nyní již jejich lékaře, tyto splátky školného hradit. Když to region takto nabídne třeba na 3 roky, nezrujnujeje to a budou mít minimálně tak dlouho doktora v místě.

R. Polášek 9.12.2022 11:57

Přesně tak.

I. Novák 9.12.2022 14:08

Problém je ale v tom, že absolvent medicíny se plnohodnotným samostatně pracujícím lékařem stane teprve za tři až pět let.

L. Kuča 9.12.2022 15:35

Samostatně pracujícím ano. Plnohodnotným a zkušeným tak za 20 let po ukončení LF. Tedy pokud si udržuje kontrolní zpětnou vazbu interevence - úspěšnost a 'trénuje'. Pokud ne, tak nikdy. Alespoň takto to vypadá ve stomatologii, v níž se tak nějak orientuji. Ale předpokládám, že jinde je to obdoba.

I. Lyčka 9.12.2022 17:39

Jenže když odejde za hranice a najde dobré místo, tak možná tu půjčku uhradí mnohem dříve nez když zůstane u nás.

K. Baziková 9.12.2022 11:15

O nevolnictví lékařů, tak kýženém mnohými nýmandy, psát nebudu.

Co se dětského lékařství týče, kdysi jsme měli Fakultu dětského lékařství University Karlovy. Absolvovala jsem ji před čtyřiceti lety. Celých šest let studia jsme se učili nejen o dospělých, ale v každém předmětu i podrobněji o dětech. Poslední dva roky studia jsme byli téměř pořád u lůžka. Z pediatrie jsme dělali státnici. Po promoci jsme byli naprosto schopni po tříleté praxi složit atestaci a pracovat samostatně.

Po r. 1989 se začalo prosazovat, že co bylo dřív, bylo všechno špatně. Fakultu dětského lékařství zrušili, místo ní je 2.LF, a jak jsem slyšela, fakulta nic moc. Z pediatrie se dělá jen malá zkouška, žádná státnice.

Já se teda nedivím, že pediatrie (i ostatní medicínské obory a české zdravotnictví obecně) jdou do kopru.

T. Vodvářka 9.12.2022 11:26

Milá paní kolegyně, rozměr mého blogu nedovolil psát o těchto věcech, které zmiňujete Vy i někteří diskutéři. Tak třeba dvoustupňový systém atestací v oboru byl ojedinělý a efektivní (i když II. stupeň byl za bolševiků rezervován jen pro kádry). Z dodnes nejasných důvodů byl zrušen a nahrazen pouze jednou atestatcí v oboru. Já jsem tu druhou ještě stihl v roce 1993 a i přes "ztracený" rok (žádný volný čas, žádná dovolená), toho dodnes nelituji.

K. Baziková 10.12.2022 9:27

Myslím si, že by to lidi měli vědět, tohle a ještě spoustu dalších věcí, aby svůj hněv zacílili tam, kam patří.

T. Vodvářka 10.12.2022 11:34

Jak je možno vyčíst z diskuse, i přes objasnění problému to některým nikdy nebude stačit.

P. Kubáč 9.12.2022 10:57

Měli jsme relativně racionální a úsporný systém "péče o zdraví lidu" po komunistech. Místo abychom tento systém kultivovali - tak jsme jej částečně z ideologické blbosti a částečně z chamtivosti - rozvrátili - a nyní - doktoři vyprodukovaní ještě tímto systémem odcházejí do penze a nový systém není schopen přirozenou obnovu zajistit.

V. Němec 9.12.2022 11:14

R^!

[>-]

K. Křivan 9.12.2022 10:06

Chtělo by to zpoplatnit vysokoškolské studium. Každé, ne jenom lékaři. Poplatky by musely krýt náklady, a platily by se až po ukončení studia. Odpracovaly by se.

R. Polášek 9.12.2022 11:54

Přesně tak R^

L. Kuča 9.12.2022 16:00

Ano, tak by si mnozí rozmysleli prodlužování si mládí plácáním se mezi různými 'budižknietzschemu' obory. Nemuselo by se platit všechno. Ona by stačila třetina výdajů a při těch nákladech by si hodně lidí sakra rozmyslelo, jestli to vyhodí z okna za zbytečnost. Řemesla nechť jsou hrazena státem. A měl by být ukončena ten stupidní tlak na 'knowledge society', kde musí mít každý blb vejšku a místo toho propagovat 'skill society' a akcentovat užitečnost každého pracovníka který skutečně něco umí. Stát potřebuje astrofyziků co by se dalo na prstech jedné ruky spočítat a to by měli být výhradně opravdoví nadšenci s hlubokými znalostmi a schopností jejich "síťování". Naproti tomu kvalitního klempíře/pokrývače potřebuje každá větší vesnice.

J. Rechnovský 9.12.2022 10:05

Tak a teď si pane Vodvářko dovolím doplnit co jste, jistě z vrozené skromnosti, opoměl zmínit.

Personální deficit zdravotníků je především výsledkem dlouholetého "snažení" vás samotných lékařů a vašeho lobbistického spolku ČLK (Česká lékařská komora). Znamená totiž luxusní platy a pracovní podmínky pro většinu z vás. Brblání nás chcípáků pak vždy odpálkujete srdceryvným proslovem o sebeobětování v podfinancovaném a byrokratickém systému zdravotnictví. Už však nedodáváte, že byste jej za nic neměnili. Ono se v tom bordelu totiž dá skvěle fixlovat a brát provize, že?

Takže. Deficit zdravotníků je lehce řešitelný systémovou reformou zdravotnictví a zvýšením kapacit ve školách. V krátkodobém horizontu pak jejich dovozem ze zahraničí. Jenže tohle nebezpečí znáte lehce jej zvládnete, že? Ostatně jako vždy...:-/

T. Vodvářka 9.12.2022 10:49

A/ Opravdu nevím, jak by ČLK mohla ovlivnit počty lékařů v praxi. Pro Vaši informaci, počty přijatých mediků jsou v gesci Ministerstva školství. ČLK na to nemá absolutně žádný vliv.

B/ Pokud jste zaregistroval, nedávno řada lékařů v akci pořádané Lékařským odborovým klubem chtěla odejít z postředí, které Vy nazýváte luxusními platy a pracovními podmínkami. Pokud by tomu tak bylo, byli by proti sobě. ČLK volá řadu let po změně systému, avšak všechny vlády jsou hluché. Stačí si najít usnesení sjezdů ČLK.

C/ Je škoda, že nejste ministrem zdravotnictví, abyste "lehce vyřešil" reformu zdravotnictví, na které si vylámala řada lidí zuby a kterou svým přístupem zašmikl expremiér Jiří Paroubek poukazem na 30,- Kč za návštěvu. Názor lidí na tentoi problém se odrazil v krajských volbách, kde ČSSD výrazně zvítězilo, i když tento problém s volbami do krajů vůbec nesouvisel. Jak byste chtěl dělat onu reformu, když je český pacient rozmazlený a s každou banalitou ihned běží pokud možno za nejlepším specialistou v okolí? A ten ho nemůže odmítnout, na to je zákon.

D/ Dovoz ze zahraničí je momentálně řešená otázka. Vy byste si jistě nechal otevřít hlavu třeba lékařem z Nigérie či Mali, že? ČLK trvá na tom, aby lékaři, kteří chtějí u nás pracovat, prošli atestací v českém jazyce a v oboru, v němž chtějí pracovat. Nedělá to pro sebe, ale bezpečí českých pacientů.

E/ Jaké provize máte na mysli? Vy si opravdu myslíte, že lékaři dostávají nějaké peníze od farmafirem za preskripci? Zkuste si o tom něco zjistit, nežř plácnete podobnou pitomost.

P. Kubáč 9.12.2022 11:00

Což takhle kdyby Lékařská komora regulovala počty ambulantních lékařů a nedovolila boom zbytečných ambulancí ve velkých městech - jak činí Lékařská komora v Německu ?

T. Vodvářka 9.12.2022 11:28

Jistě, byl by to krok správným směrem. Zjistěte si prosím, pravomoci České lékařské komory. Uvedená možnost v nich není uvedena, naopak, ČLK je má i proti okolním zemím výrazně omezené.