28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

MÉDIA: Odměny státních úředníků

Mé občasné příspěvky do NP v poslední době ustaly, protože jsem zjistil že jiní přispívatelé dokáží mé pocity vyjádřit lépe a nemám potřebu opakovat to, co řekli jiní. Je však jedno téma, které se opakuje, vždy mne spolehlivě nabudí a je jaksi mimo zájem jiných.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kanioková 14.8.2013 20:05

Souhlas s autorem

P. Schuh 14.8.2013 15:13

Autor je ovčan

Jasně ať si platí z našich daní milionové odměny, když státní podnik krachuje, ať si platí z našich odvodů super dovolené, ať si tunelují stát. Přece je ještě nebudeme kontrolovat. Vždyť jsou to jen naše daně.....

J. Kadeřábek 14.8.2013 16:30

Je to o něčem úplně jiném.

Když Vám sdělím fakt, že před prodejem plynárenství bral český ředitel plat kolem 200 000 kč a nyní německý bere více než milon, ale EURO a to všechno si zaplatíte v ceně plynu (a můžete děkovat Zemanovi, který plynárenství prodal). tak je to ze stejného soudku. Jen to v TV neuvídíte a neuslyšíte.

B. Graf 14.8.2013 14:32

Vše veřejné musí být naprosto transparentní...

...jinak se z toho svrabu nikdy nevyhrabeme. Takže se z něj nikdy nevyhrabeme. :-)

R. Brzák 14.8.2013 14:09

nesouhlasím s autorem

v jeho představě o tom, že státní zaměstnanec - což je zaměstnanec daňového poplatníka - má právo utajovat výši své mzdy před svým zaměstnavatelem - kterým není jeho nadřízený, ani ministr resortu, nýbrž jsem jím já.

Co se týče výše mzdy - pokud bude stát prosperovat a státní firma vykazovat zisk - bez započtení dotací od státu, jak je nemilým zvykem - nechť má ministr či ředitel takovéto firmy své vysoké odměny. V opačném případě je třeba zohlednit výši propadu hospodaření se státním majetkem v patřičném propadu mzdy takovéhoto nezdárného správce státního majetku.

R. Langer 14.8.2013 13:55

Ten článek je naprostá hloupost.

Pletete si koše s baňama. Jakou si uzavřete smlouvu se soukromým zaměstnavatelem je pouze a jenom vaše věc. Zaměstnavatel si vás a váš plat jistě dobře ohlídá. Pokud jste ale zaměstnanec placený z veřejných peněz, tedy z daní, je zcela logické, že zodpovědný daňový poplatník má zájem na tom, aby zjistil, jak je s jeho penězi nakládáno. Nikdo vás přece NENUTÍ, abyste v té státní správě pracoval, a pokud se vám takové podmínky nelíbí, můžete si přece uzavřít pracovní smlouvu s libovolným soukromníkem za podmínek, které vám budou vyhovovat. Účty všech státní zaměstnanců by naopak měly být ze zákona transparentní. A ano, máte pravdu, v podstatě vůbec nejde o výši těch částek, ale o princip! A ten princip nemá se závistí lautr nic společného! Nevidím jediný důvod, proč státního zaměstnance v tomto směru nějak ochraňovat, právě naopak. "Chudému" úředníkovi přece naprosto není co závidět, tvrdí to všichni svorně jeden jako druhý, tak co! :-P

J. Kadeřábek 14.8.2013 16:32

Pak by ovšem platy všech státních zaměstnanců

měly viset na internetu a ne účelově vytahovat jen Pepu nebo Frantu.

R. Hroza 14.8.2013 11:16

co s tím?

závist, případně třídní nenávist k "těm lidem" je bohužel, nejlepší a také nejsnadnější nástroj jak manipulovat stádo. Třída jsou dnes "ti všichni ostatní" co berou více než já. A masy jsou prototo ochotné jít kamkoliv. Zvolit Babiše i jít na barikády. Ale popřád, jsme to jenom my. My sami. Co s tím?

R. Langer 14.8.2013 14:47

Re: co s tím?

Jaká závist? Závidí snad zaměstnavatel plat svým zaměstnancům?

J. Kadeřábek 14.8.2013 16:36

To je ale moudro.

To by snad nikoho nenapadlo. Ovšem, že si závidí zaměstnanci mezi sebou a Mařka  říkala, že Jiřina dostala o pětikilo na odměnách více a proto ji nezdravíme, bylo za socíku zcela běžné. Naštěstí se to utnulo a pokud to nevynese mzdová účetní je ve firmě klid i když dva co dělají na stejném soustruhu nemají stejný plat.

J. Chaloupka 14.8.2013 9:41

To je jako by zaměstnavatel neměl právo vědět, kolik platí svému zaměstnanci.

Uvědomujete si tu hloupost? Přece nikdo není nucen být státním úředníkem. ALE když už tím úředníkem chce být, musí si být vědom toho, kdo ho platí a ten, kdo ho platí má právo vědět kolik mu platí a za co. Bohužel řada vysokoškolsky vzdělaných státních úředníků má znalosti na úrovni jedné cikánky, která na dotaz ohledně dávek řekla, že my, bílí bereme ty dávky vysoké a jim necháváme ty malé. Většina úředníků vůbec neví, kde se berou peníze na jejich platy. A ještě by chtěli nějakou ochranu? Naopak při vstupu do státních služeb by měli skládat slib o službě daňovým poplatníkům. Porušení této služby by mělo být důvodem k propuštění.

D. Polanský 14.8.2013 7:42

Odměny u státních úředníků jsou nesmysl.

Tam je mazda a hotovo.

J. Svoboda 14.8.2013 7:40

bene,bene

děkuji za názor a jasnou hlavu. Veřejnoprávnost a bulvárnost si dnes podávají ruce. Jsme diváky tristního konce jedné civilizace a nemáme sil tuto tragikomedii odvrátit. Stádo,které je vedeno v dobré víře individualitami, které nepochopily, že jejich intelektuální odlišnost je předurčuje k vedení,a že stádo musí zůstat vždycky stádem,jinak se urve z řetězu, se hrne bez všech pravidel a morálních a mravních imperativů ke svému konci, kde lidskoprávní ohledy budou velmi rychle zapomenuty. Jako vždycky: dobré úmysly jsou vždy dlažbou pro cestu do pekla.

J. Kanioková 14.8.2013 20:30

Ano :)))

protože tohle zveřejňování z poslední doby je naprosto účelově používáno k "nas*ání národa".  Nechť jsou určité kontrolní mechanismy, jestli se ve státních institucích plýtvá či dokonce krade, to je v pořádku.  Ale to, co se poslední dobou zjevovalo v médiích, to nebylo kvůli tomuto logickému důvodu.

H. Grúbr 14.8.2013 6:10

Á, tady zase jeden pán který ví

co je pro nás dobré, díky strejdo, ale já jsem za informace o těch zrůdách médiím vděčný.

P. Pavlovský 14.8.2013 3:33

Praxe v západních demokraciích je jiná. Nejspíš vědí proč.

J. David 14.8.2013 3:07

Že by se autor mýlil?

Pokud je státní úředník (slouha) honorován z berní občanů, má berní plátce právo znát výši příjmů těch, které si platí z berní. Co je na tom divného? Státní ouřadové (ouřadové obecně) se chovají ale ve smyslu "co je tvoje, to je moje, ale co je moje, do toho ti nic není". V soukromých firmách je to jinak, když docílí zisku, každému musí být jedno, jak vysoké platy a odměny mají jejch zaměstnanci. Asi tak.

J. Vintr 14.8.2013 2:29

Pán se hluboce mýlí

zveřejnění apanáží a "odměn" v erární sféře představuje jedinou (i když velmi málo účinnoub) brzdu zpupnosti těch, kteří rozhodují o cizích penězích. Státní zaměstnanci nejsou už placeni z peněz (současných) daňových poplatniku, ale z peněz které budou splácet naši vnuci. Platy a odměny, mnohonásobně převyšující příjem normálního pracujícího člověka (zvláště v situaci, kdy erár hospodaří trvale se stále se zvětšujícím dluhem), jsou zcela nemravné.

P. Novotný 14.8.2013 13:33

Re: Pán se hluboce mýlí

Děkuji za reakci

prvně jsem chtěl reagovat na nestoudnost článku, ale jelikož nemám čas neb dělám v soukromé sféře. Ještě jednou Vám děkuji za přesnou reakci pod kterou se také podepisuji.

R. Langer 14.8.2013 13:56

Re: Pán se hluboce mýlí

Souhlas!

J. Vozábalová 14.8.2013 2:02

Nejen odměny

Mluvíte mi z duše pane autore, čímž nechci říct, že všechny odměny státních úředníků jsou zcela zasloužené - jenže to se nedá posoudit z jejich zveřejněné výše.

Právě tak se nedá posoudit z pouhého počtu úředníků, zda je jich v daném místě, odboru či oddělení moc nebo málo. Právě ti, kteří nejvíce křičí, že je třeba úředníky vyházet, se obvykle podivují nad lhůtami vyřízení žádostí a nejraději by měli potřebné povolení zítra.

Ono by vůbec neškodilo, kdyby se více zveřejňovalo co úředníci dělají, za co mají zodpovědnost a co jim hrozí v případě selhání, než výše jejich platů a odměn.

V. Hájek 14.8.2013 8:21

Re: Nejen odměny

A proto zákon o státních úřednících spadl zase pod stůl.

P. Pavlovský 14.8.2013 8:43

Re: Nejen odměny

Ten zákon evidentně žádná strana nechce - už 20 let. Výjimkou byla K. Peake.

R. Langer 14.8.2013 14:40

Re: Nejen odměny

Kdo by ho také ze státních úředníků chtěl... :-P

V. Ondys 14.8.2013 0:36

:)))))))))))))))))))))) Jasan!

V zájmu nedotknutelného práva jedince na ochranu osobnosti a soukromí musí být jeho plat dokonale utajen i před :)))))))))))))))))))))) jeho zaměstnavatelem! Kampak na nás se selským rozumem v naší kafkárně!