19.4.2024 | Svátek má Rostislav


Diskuse k článku

LITERATURA: Vše nejlepší, pane Hercule Poirote!

Letos se dožívá významného jubilea 100 let jeden z nejslavnějších detektivů světa - malý a ješitný Belgičan, obdařený svými malými šedými buňkami, jež mu pomáhají i v těch nejzapeklitějších situacích.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
F. Houžňák 11.10.2016 12:47

Ovšem základní poučení, které nám Hercule

skrze svoji stvořitelku přináší, v článku chybí: když se chcete dozvědět, co si někdo skutečně myslí, nesmíte se ho ptát, ale musíte ho nechat mluvit. On vám to prozradí sám. Funguje to skutečně výborně. Častokrát ověřeno.

Z. Mikulášek 11.10.2016 9:14

ano

na Poirota se opakovaně dívám jedině kvůli Suchetovi, je tam prostě geniální :-)

M. Prokop 11.10.2016 9:31

Re: ano

A to si představte, že někteří lidé o něm i čtou (bez Sucheta, který je skutečně dobrý, ale s představivostí). Zajíavé je, že IMHO se filmařům ještě nepodařilo najít slečnu Marple odpovídající knižnímu popisu.

R. Langer 11.10.2016 10:31

Re: ano

Musím se přiznat, že třeba na rozdíl od slečny Marplové mi Poirot přišel vždycky strašně nudný, a prostě jsem příběhy s ním jaksi nedokázal dočíst. To samé se mi stalo s televizním zpracováním Poirotových příběhů, ve kterých se mi zejména hlavní představitelé zdáli být naproto strašní (upřímně - Ustinov jako Belgičan?). To všechno se zázračně změnilo, když se na obrazovky dostal Poirot ztělesněný Davidem Suchetem - bylo to neuvěřitelné. Nudné a šedivé příběhy (já vím, že takové nejsou, ale tak mi do té doby prostě připadaly) se jakoby mávnutím kouzelného proutku změnily na brilantní detektivní příběhy, které spojovala postava naprosto geniálního, neodolatelného a lehce ješitného Poirota řešícího případy s maximálním nasazením, jiskrou, a patřičně suchým humorem . Ostatní postavy velice zdatně sekundují a celkově to tvoří celek, který je podle mě skutečnou poctou díla Agathy Christie, a které teď s nadšením sleduji. To jenom tak osobně k Davidu Suchetovi. :-)

M. Prokop 11.10.2016 10:51

Re: ano

Jo, Suchet je velmi dobrý.

Já stejně dávám přednost četbě, už jen z toho důvodu, že znaje knižní originál, vidím, co vše filmaři občas "doprasí".

R. Langer 11.10.2016 11:06

Re: ano

Já jsem od Agathy Christe přečetl všechno, kromě toho Poirota. Toho jsem prostě nedal.

V. Vaclavik 11.10.2016 12:07

Re: ano

To u me jsou detektivky s Poirotem vubec to nejlepsi z dila A. Ch. a z pohledu i jinych autoru asi vubec ty nejlepsi, ani Sherlock Holmes se Poirotovi nevyrovna - mluvime samozrejme o knihach, nikoli o filmech.

Z hlediska filmu to u me D. Suchet jako predstavitel Poirota taky vyhrava, ale naprosto bych nezatratil P. Ustinova a jeho Hastingse. A jak jsou ty televizni serie vesmes mala umelecka dila , tak ty vecerni filmy (nebo jak se te kategorii filmu rika) jsou vesmes velka umelecka dila. Na mysl me prichazi napriklad 'Treti Divka', nebo ty dve filmove variace Smrt na Nilu s tim uzasnym hudebnim doprovodem.

Filmova, televizni zpracovani prinasi navic, oproti kniznim predloham, rekl bych vice humoru, coz je velke plus. V tom ohledu je moc dobra francouzska serie Petits Meurtres En Famille, volneji zpracovane detektivky A. Ch.

V. Vaclavik 11.10.2016 12:29

Re: ano

Ty myslim bezely u nas pod nazvem Rodinne vrazdy. Francouzi vubec maji vyborna i jina zpracovani tech detektivek se slecnou Marplovou.

Posledni film ze serie s D. Suchetem, ve kterem Poirot umre, me nejdriv prisel dost depresivni (ty realie stareho veku, vcetne postavy Hastingse, Hugha Frasera), ale je to vyborna umelecka tecka za celou serii.

F. Houžňák 11.10.2016 12:58

Sherlock je jiný, podle mě je to (taky) tím,

že je z viktoriánské doby, tedy ze světa, který neznáme (pošta chodila dvakrát nebo třikrát denně, atd.), zatímco Poirot je už víceméně současný. I když v prvních příbězích je to taky kouzelné, třeba slovo "charabanc" pro autobus a podobně.

V. Vaclavik 11.10.2016 16:44

Re: Sherlock je jiný, podle mě je to (taky) tím,

Nemyslim ze jde o nejakou dobovost, aspon u me ne, ale o princip detektivni metody charakter osoby detektiva, jak se s ni ctenar, ci divak identifikuje, popripade jak ji obdivuje.

Poirot zrcadli usporadani sveho intelektu, sveho vnitra, vnejsi peclivosti o svou vizaz a o sve okoli (neopomene upravit vse, co visi nakrivo, vse polozene, co je 'spatne' orientovane... jeho mysleni je stejne usporadane, jako jeho byt, jeho obleceni. A v tom spociva jeho sila detekce, jeho sedych bunek. Vsimne si vseho, co neni na svem miste, co harmonicky nezapada do celku, do lidskeho chovani. Poirot integruje, cili pekne cesky zaclenuje, poznatky do jednoho celku, kteryzto musi byt harmonicky, coz je to same, jako pravdivy, tedy odpovidajici pravde.

Sherlock Holmes je vsimavy, zaznamena vsechny detaily a to i kvantitativne a jeho metodou detekce je logicka dedukce ze shromazdenych faktu.

Poirotova metoda je me blizsi, protoze ji sam pouzivam v tereticke fyzice a protoze je to ta nejhlubsi, tedy nejzakladnejsi metoda, jakou my lide poznavame svet - integraci, vse do sebe musi zapadat, jen tak vime, ze mame pravdu (ovsem musime mit pravdive premisy). A abychom mohli studovat svet, musime mit nejdrive vsechny zakladni poznatky o nem v hlave peclive usporadane, a obvykle kdo to ma v hlave usporadane, ma rad i usporadane sve okoli. Ovsem pani Christeova to prehnala, kdyz Poirot usporadava kuchynske nadobi podle velikosti, protoze dle meho nazoru jde o desintegraci, pokud podsalky dame na spodni policky a vetsi kusy, jako salky, na horni, ci panve povesime dle velikosti... protoze spravne maji byt pohromade dle svych vlastnosti, jako teflonove, ocelove, a salky a podsalky maji byt pospolu na jedne polici... to proste pani Agatha dle meho nazoru prepiskla.

Detektivky se slecnou Marplovou jsem cetl za hluboke totality ve velice dobrych ceskych prekladech, pozdeji v emigraci v Anglictine a jsem majitelem asi vsech anglickych paperbacku detektivek A. Ch. z padesatych, sedesatych let, nakoupenyc

V. Vaclavik 11.10.2016 16:54

Re: Sherlock je jiný, podle mě je to (taky) tím,

... nakoupenych po antikvariatech. Rovnez mam vetsinu dila v audio knihach, k poslechu. Vetsinu filmu mam v archivu na pocitacovych diskach, ale jak uz to byva, vetsinou se divam jen kdyz bezi aktualne v televizi.

F. Houžňák 11.10.2016 16:55

Ale jo, to máte pravdu,

Sherlock je studenější a takový beze šťávy a Poirot vytváří celek, jak to píšete. Já jsem přečetl kompletního Sherlocka (znáte i ostatní Doylova díla? on byl taky pěkné číslo), prakticky kompletního Poirota a Marplovou, samozřejmě kompletního Nero Wolfa, kompletního soudce Ti, a co se tak z ostatních naskytlo. Mám kamaráda, jeho maminka byla překladatelka z francouzštiny, angličtiny, ruštiny, a měli doma ukrutné spousty detektivek (a jiných knížek), ty detektivky jsem kdysi skoro všechny přelouskal. Knížky ze čtyřicátých, padesátých let. Pěkné čtení, včetně různých reálií.

V. Vaclavik 11.10.2016 17:31

Re: Ale jo, to máte pravdu,

Nero Wolfa ani soudce Ti jsem necetl. Detektivky s Holmesem maji kouzlo v realiich te doby a ani sama postava neni marna, ale spis studenejsi, jak pisete. Filmovy 'remake' Holmese posazeny do soucasnosti, ta serie z poslednich let s hercem Benediktem Cumberbatchem je taky vyborna, rovnez ty celovecerni filmy taktez z nedavne doby nejsou marne, kazdy ma neco do sebe.

Vyborne detektivky psal S.S. Van Dine, jeho detektiv se jmenuje Philo Vance, nektere filmy jsou na youtube, info na anglicke wikipedii https://en.wikipedia.org/wiki/Philo_Vance (mozna in na ceske? Nevim.). Vychazel i u nas pred valkou, myslim ze se tu najde jen v antikvariatech a to asi pomerne vzacne. Sehnat knizni vydani neni lehke ani za morem.

V. Vaclavik 11.10.2016 17:43

Re: Ale jo, to máte pravdu,

A jeste takova perlicka - syn autora knihy o Medvidkovi Pu, A.A. Milne napsal pro sveho otce detektivku The Red House Mystery (http://www.databazeknih.cz/knihy/tajemstvi-cerveneho-domu-94631)

Ovsem nejsem si jisty, jestli tedy tu detektivku nenapsal sam autor medvidka Pu, jak uvadi cesky odkaz. Kazdopadne doporucuji, neni to az tak legrace kolem mrtvoly, jak pisi na te databazi knih, spis je to takova proslunena, pohodova detektivka.

M. Prokop 11.10.2016 18:08

Re: ano

V těch francouzských už je to místy kumšt, objevit tu Agathu.

V. Vaclavik 11.10.2016 18:56

Re: ano

to mate sice pravdu, jsou to takove filmy 'na motivy', nez 'podle predlohy', ale jsou vtipne a dobre udelane.

M. Prokop 11.10.2016 18:06

Re: ano

Možná jste měl smůlu a začal nějakou "slabší".

R. Langer 12.10.2016 15:35

Re: ano

Při tom počtu je to dost pravděpodobné.

F. Houžňák 11.10.2016 12:53

Na "detektivní" filmy podle literárních předloh

se nedá koukat. Nikdy se nepodaří vystihnout myšlenku (asi to ani dost dobře nejde), scénárista si předělává děj i pointy zpravidla tak, že všechno zajímavé, známé z knížky, zmizí, a nahradí to nějakými pitomostmi. Poirota jsem přečetl skoro kompletního (i když se vždycky něco nového najde, Agáta byla hrozně psavá), nicméně filmy jsem neviděl žádné. Zkusím toho Sucheta, když myslíte, ale moc velké naděje si nedělám.

V. Vaclavik 11.10.2016 19:13

Re: ano

Filmy ze sedesatych let s Margaretou Rutherfordovou v roli Marplove (reziser George Pollock) jsou vytecne, i kdyz treba tuto herecku asi nepovazujeme za idealni podobu Marplove.