29.3.2024 | Svátek má Taťána


Diskuse k článku

LISTOPAD 1989: Byli disidenti opravdu zbyteční?

V těchto dnech se objevují rozličné úvahy o konci totalitního režimu v roce 1989 a o tom, kdo hrál zásadní roli při jeho pohřbívání.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kanioková 19.11.2019 15:28

Nebyli zbyteční

"Možná i kvůli nim se kupříkladu v srpnu 1988 uskutečnila první masová protirežimní demonstrace se známým průběhem bití, zatýkání a další persekuce."

Na této demonstraci jsem rozbrečela jednoho mladinkého policajtíka. Vyběhli jsme z Václaváku do kterési boční uličky, a tam nechali na průchod zátarasem místo pro jedince. Stál tam jediný policajt, který nás při tom měl mlátit obuškem. Já jsem se u něj zastavila a promlouvala mu do duše, aby si uvědomil, že jsem asi jako jeho matka a že by ji měl mlátit. Ten kluk byl nešťastný, zoufalý a rozbrečel se, jeho "nadřízený" na něj řval jak v amoku.. A já procházela a jízlivě se mu smála do očí. Nikdo mě tam nepraštil..

J. Kraus 17.11.2019 21:01

V.Havel a většina disidentů chtěli zachovat socialismus, ke kapitalismu republiku dotlačil V.Klaus. Bohužel měl, a mnoho z nás, o kapitalismu romantické představy a nezaznamenali jsme, že současnému průmyslníkovi chybí i ta trocha předválečného mravního etosu. K tomu přezíravý až pohrdlivý postoj mnohých Němců a Rakušanů. Mimochodem, jediná cesta k jakés takés záchraně je obnovit duchovní rozměr lidského konání, pak i ten socialismus bude fungovat.

Už někdy začátkem roku 89 ́ byly v trafikách česky psané noviny sovětské provenience, jméno jsem zapomněl, hlavní téma byla glasnosť a perestrojka. Co tam psali, klidně by mohli říkat na Svobodné Evropě. Tu přestali někdy v téže době na některých frekvencích rušit. Technický zápisník s článkem jakéhosi Ing. Zemana mám schovaný, i další číslo, v němž byl těžce zepsut. To i jiné byly indicie, že se něco začíná hýbat a český komunista trpně přihlíží. K demonstracím trpně přihlížet nemohl, to by se mohlo rychle vyhrotit, podobně jako později v Rumunsku, kde vše proběhlo neorganisováno. Jděme dál. Jeden z tehdejších kolegů si tehdy dělal dálkově ČVUT a měl spolustudenta, zaměstnaného na ÚV KSČ. Jezdili spolu do Prahy vlakem. Ten mu už asi týden před 17.11. říkal, že všechny mladé z ÚV nahnali do archivů a kotelny a vše se likviduje a pálí. Dále. Ptali se K.Gotta, jestli se nebál objevit se na balkonu Melantrichu. Odpověděl ve smyslu, že věděl jak to je, protože byl nějaký čas předtím pozván do Moskvy do Kremlu, s ním i další včetně nějakých generálů, zřejmě ti, které Moskva vytipovala jako osoby schopné ovlivnit vývoj. V pondělí 20.11. se šlo z Václaváku (lidi stáli na chodnících a přihlíželi) na Křižovnické náměstí, byl v tom adrenalin. Od úterka jsem si na plném Václaváku připadal už trochu trapně, ale na výrazy obličejů okolo se nedá zapomenout. A vše nějak pomalu a nenápadně promarněno, republika rozchvácena. Český Vašek si vyšel na led s pány ze Západu. Čeká ho rekonvalescence, na západní pány jejich osud teprve dolehne.

J. Vintr 17.11.2019 22:14

Všechno, co se dělo kolem roku 1989, bylo pečlivě připravené divadlo. S pár sty nebo tisíci aktivních herců, kteří v různé míře věděli o co jde, a s milony statistů, kteří si mysleli, že je to doopravdy. Vyšlo to tak dokonale, že dodnes drtivá většina lidí nepochopila, že byli jen účastníky tohoto představení.

Podstatné je ale to, že opravdu došlo k velkým změnám a že je to dnes mnohem lepší, než to bylo předtím. Jen aby to vydrželo, protože to vypadá, že zase začíná přituhovat

J. Kanioková 19.11.2019 15:32

Hmm, konspirátor..

M. Pivoda 17.11.2019 12:43

MUDr. Vodvářka sděluje, mimo svůj profesní obor, zajímavý postřeh: "... Pamětníci vědí, že právě mnozí disidenti byli ti, kteří dosáhli klidného vyřešení napjaté situace. Pokud by se v té době nikdo podobný nenašel, byli bychom možná svědky jakéhosi přerodu v soft socialismus, v jehož čele by stanuli „osvícení“ jedinci typu Františka Čuby či jemu podobných progresívních budovatelů lepších zítřků typu dnešní Číny."

Toto téma by stálo za hlubší, nestranné zvážení, zejména v době, kdy Miloš Zeman, bývalý komunista, dnes jako prezident ČR, obrací oči české montovny právě k technologickému zázraku, Číně . (Technologickému zázraku na hliněných nohách).

Existovala před 30. lety slibná vývojová alternativa i pro Srdce Evropy?

V. Mokrý 17.11.2019 13:30

Tak za Čuby by se rozhodně neprodávala česká voda zahraničním majitelům, v zemědělství bychom byli stále soběstační v základních potravinách, neskončila by POLDI Kladno a mnoho dalších podniků, plavební kanál Dunaj - Odra, by byl již dávno v provozu. Platilo by se za práci, ne za kecání.

M. Pivoda 17.11.2019 13:52

Já jsem se s Čubou nikdy nesetkal, ale rozhovor s jeho bývalým ekonomickým náměstkem jsem vnímal velmi pozitivně ve věcné rovině. Zajímám se spíše o pokročilé technologie, nikoliv o zemědělství.

Díky tomu, že na VUT Brno se po listopadu 1989 vrátil Chartista a současně doc. marxismu Karel Kříž, došlo k instalaci Alexandra Čestnějšího do funkce ředitele našeho ústavu a ten zlomyslně zabil veškerý slibný technologický pokrok. Toto je souvislost mého technologického zájmu s českými disidenty. I kdybychom ale v technologickém směru bývali byli pokračovali, nejsem si jist, zda bych dokázal přemluvit (bankovního úředníka) Klause k podpoře technologických inovací.

Nebyl jsem nikdy komunista, ale dnes je zajímavé pozorovat a posuzovat technologický pokrok Číny při aplikaci jejich stylu řízení ekonomiky a technologického pokroku. Zajímavost: Největší čínský podnikatel, Jack Ma, ředitel internetové firmy Alibaba, je také současně aktivním komunistou (a na rozdíl od Babiše si dnes nesype popel na hlavu).

V. Čermák 17.11.2019 16:40

No, to jsou věci. A zatím by si za svůj Výkon měla sypat Papel na hlavu spíš Opozice;-O

V. Petr 17.11.2019 15:39

Bohužel, máte pravdu!

ALE u některých postižených normalizací jsem zaznamenal tento postoj: "My jsme byli 20 let perzekvovaní a teď si to musíme vynahradit...

V. Čermák 17.11.2019 16:25

R^R^

V. Petr 17.11.2019 12:40

Jinak. "Teď už to můžu říci, my jsme proti raketám Pershing II neměli obranu" (c) M. Gorbačov

R. 1980 byl SSSR rozlezlý všude po světě a zbrojení šlo nejen na úkor spotřeby, ale i investic a obnovy strojního parku. Jakmile Reagan začal zbrojit, bylo jasné, že SSSR mu nemůže z ekonomických důvodů stačit. Byla tu alternativa Stalinova "socialismu v jedné zemi," tentokrát v celém východním bloku, anebo perestrojka!

Š. Hašek 17.11.2019 9:51

Začínám se obávat, že "starodisidenti 1986" budou zastíněni "novými hrdinnými, neohroženě občanskými disidenty 2019".

Novodisidenti mají hrdinu Svěráka. Podzemního, tajného, utiskovaného, herce husákismu. Byl vláčen po věznicích, ze kterých řídil podzemní divadlo a natáčení svých filmů/her. Také Geislerovou, které za listopadu byly třináct a přesně si pamatuje, jak za Husáka neměla ani vajíčko, maminka stála fronty a hodně plakala hlady ..... Jednou větou - "nežila a nedýchala".

Jen jsem zvědav, až budou volit předsedu, jestli je neutřou dvacetiletí studenti demokratklimagender! Jinak vypravěči pohádek nám starším o listopadu a opravdové demokracii. Demokracii za peníze rodičů.

Zkráceno a zjednodušeno.

J. Rechnovský 16.11.2019 18:38

Bez disidentů by se bolševismus zhroutil stejně. O tom žádná. Jejich nejdůležitější role však spočívala v udržování naděje a jisté morální a etické úrovně ve společnosti za normalizace. Teprve po roce 89 vyšlo najevo, jak zničená byla Česká společnost. A nebylo to jen válcováním nacisty a komunisty. Nakonec to můžeme pozorovat dodnes. Tato společnost se mění k lepšímu jen velmi pomalu.

Disidenti mají také obrovskou zásluhu na nekrvavé formě revoluce. Rumunský scénař se stále jasněji rýsoval od demonstrace k demonstraci...

Jinak co se týče Klause, jeho role byla převážně škodlivá. Liberálně - ekonomický teoretik se v praxi změnil na státně-kapitalistického národovce...:-/

J. Vintr 16.11.2019 19:04

Bolševismus by se nezhroutil, kdyby si to nepřála Moskva. S disdenty to nemělo nic společného. Tedy kromě toho, že si mezi nimi bolševici vypěstovali své nástupce.

P. Grigar 17.11.2019 10:16

..rumunský scénář?! A čo takého si predstavujete pod takýmto pojmom?

J. Rechnovský 17.11.2019 18:05

Zadejte si do Google "Rumunsko 1989" soudruhu majore.;-)

P. Grigar 17.11.2019 18:50

.. nikdy jsem nebyl členem žádné dobrovolné organizace, ve které se členové oslovovali soudruhu. A major také ne. Zkuste něco jiného..;-D

Š. Hašek 17.11.2019 10:22

Nevím jak Vám (na fotografii vypadáte dosti mladě) ...... ale ve mně velikou naději komunisté jara 1968 (viz členové Charty 77) moc velkou naději nevzbuzovali.

Naději vzbuzovala čím dál tím větší křeč hospodářství a blbismus ústředního výboru (KSČ). Čili občanské sledování života.

A pokud je řeč o tom ústředním výboru KSČ, ještě poněkud horší se (tedy mně) dnes zdá blbismus ústředního výboru štrasbrusele ........ Vy ale Kabrhelovou nepamatujete, vy sledujete Jourovou a Merkelovou.

V. Petr 17.11.2019 10:52

Naději vzbuzoval především R. Reagan! Jinak máte pravdu!

V. Braun 17.11.2019 16:48

Koukám, že vás již asi zasáhla pokročilá skleróza, asi jste zapomněl jak to pod vedením ústředního výboru KSČ skutečně vypadalo.

J. Rechnovský 17.11.2019 17:59

V eknomické rovině ve mně vzbuzovala větší naději ODS. Proto jsem jí v r. 92 volil. Pak už nikdy, ale cítím za to nelichotivou odpovědnost.

"blbismus ústředního výboru štrasbrusele"? Dobrý! ;-D Nicméně vůbec jste nepochopil jak EU funguje. Jak typické pro hurá národovce...;-)

Š. Hašek 17.11.2019 10:33

Co se týče Klause a jeho "převážně škodlivé roli" .....

Já si pamatuji zástupy mudroslavů, kteří by byli schopni udělat reformy za kvartál. Bez rozpadu finančního (důchodového, daňového, zdravotnického, ...) systému. Ani korunu by nedali jedinému podniku, kterému se na dvoře se hromadili výrobky, které rozpadající se RVHP nechtěla, nezaplatila by!!!!

Všechno čekalo na to, aby ti, jejichž role "by byla kladná" ty peníze dali ze svého. Mein lieber Gott!!!

Chlapče mladý, závěrem se Vás optám. Kolik Vám bylo let v roce 1989? A přemýšlejte o tom, že "kvůli Klausovi" se třeba výplaty důchodů, platy učitelům, platy do nemocnic, ........ neopozdily ani o den!!!!! Vono totiž to funguje "on line" a kecama se finanční system neudrží.

Zkráceno, zjednodušeno!

J. Kanioková 17.11.2019 13:11

Přesně ! R^R^R^R^

J. Rechnovský 17.11.2019 17:16

V r.89 mi bylo 19. Podpora špatných, nebo amatérsky řízených firem od moudrých státních ouředníků, vytvořil silné korupční prostředí a skončil 800 miliardovou sekerou v bankách. Na konci 90. let to bylo šílených 65% HDP!!! Výsledek této "České cesty"? Většinou jen oddálení definitivního krachu zombie firem a rozprodej jejich majetku po částech. Tedy přesně to, proti čemu stát je chránil. Daleko horším problém se však ukázaly být collateral damages. Ztráta motivace společnosti pro reformy a vznik mafií..

Váš pohled je typický pro Klausův fanklub. Pravicová rétorika a levicově-nacionalistické myšlení...

J. Kanioková 17.11.2019 18:54

Ha, ha..... takže vlastenec podle vás = levičák.. Fuj !

Bolí paranoia ?

Š. Hašek 17.11.2019 19:07

Dopadlo to dle mého očekávání, Vážený pane Rechnovský.

"Klausův fanklub, levicově-nacionalistické myšlení, pokud vláda (Klaus) čekala - špatně, pokud konala - ještě víc špatně. Asi fotka nesedí, tenhle slovník mají zejména pamětníci. Pamětníci, kterým sice nic Klaus neukradl ...... ale zároveň nedodal pečené holuby do huby.

Je vidět, že "máte hodně načteno". A určitě byste reformu hospodářskou zvládl bez chyby a za půl roku. Co za půl roku, za týden! Víte, takových je jako much. Stejně jako řidičů v hospodských debatách, kteří tvrdí že nikdo neumí řídit - jen oni sami.

J. Rechnovský 17.11.2019 20:52

Víte pane Hašku, zkuste upustit emoce a zapojit trochu kritické myšlení.

Klausova idea transformace vč. kupónovky byla myslím originální, respektovaná a správná. Naopak dost špatné bylo provedení. To bylo nakonec kritizováno už tenkrát. Tým tehdejších privatizátorů jako Ježek, Tříska, Dlouhý, Kočárník, Dyba byli totální teoretici. Vč. Klause. Nikdy v životě nevystavili fakturu, natož aby řídili firmu v tržním prostředí. Navíc s gustem odmítali zapojovat na klíčová místa lidi ze zahraničí, kteří měli takových zkušeností na rozdávání.Přeci "Česká cesta"...

No a výsledek se dotavil takový...no prostě klasicky Český...:-/

R. Tichý 16.11.2019 18:00

Myslim, ze nejdulezitejsi z clanku je prvni veta posledniho odstavce-nedelejme z disidentu svetce.

Jsou zajimave postrehy disidentu neprazskych, nedejbože venkovskych-ti opravdu "žrali trávu", narozdil od disidentu prazskych, podporovanych zapadem. Dalsi velky rozdil je mezi disidenty z intelektualnim pozadim a disidenty pracujicimi manualne.

P. Grigar 17.11.2019 8:29

..tak nějak se příliš nemluví o tom, že existoval i jiný disent, ne jenom poražení frakční komunisté a levičáci.

Petici Podněty katolíků k řešení situace věřících občanů, podepsalo 501 590(pět set jeden tisíc pět set devět) osob. Jedním z iniciátorů byl Augustin Navrátil, venkovan z Lutopecen na Kroměřížsku a jeho rodina opravdu "žrala trávu". Až do oficiálního ukončení v r. 1992 podepsalo prohlášení Charty 77 celkem 1900(jeden tisíc devět set) osob.

Finanční podpora disentu ze Západu neprobíhala plošně, ale výběrově, peníze např. Nadace Charty 77(RNDr.Janouch) rozdělovalo několik osob dle vlastního uvážení a přesného zúčtování se Janouch nedočkal dodnes. I k tomuto tématu existují zajímavé vzpomínky "venkovských disidentů".

Š. Hašek 17.11.2019 10:24

Přesné!!! R^