25.5.2020 | Svátek má Viola


Řazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 14, poslední: 29.3. 2020 18:54, přehled diskusí

J. Vosicky 29.3.2020 18:54

Takhle neomezeny alkohol pro vsechny jsem zazil pouze na jedinem letu. Bylo to kdyz let mel par hodin zpozdeni a kapitan to chtel nejak pasazerum vynahradit. Rozhodne to neni pravidlo.

J. Jedlička 29.3.2020 13:39

Na popisovanou událost bych se díval zcela jinak. Líčíte chování nešťastných jedinců, kteří využili tehdy legální možnost, jak se podívat do daleké ciziny, kterou by z vlastního příjmu nikdy nenavštívili, kteří překousli i velmi nedůstojné okolnosti takové akce. Bezplatné popíjení podřadného alkoholu v plastových skleničkách na palubě letadla je spíše k politování než k závisti. Opravdu, ale opravdu v takovém případě nejde o chování zbohatlíků, ale naprostých zoufalců. U jiných profesních skupin (soudci, úředníci) se finančně zajišťuje jejich "nezávislost", u lékařů se na to jaksi zapomnělo.

R. Polášek 29.3.2020 10:13

Pěkná vzpomínka na pozůstatek socialismu na začátku kapitalistické doby, urvat všechno, co je zadarmo, bez ohledu na to, co to potom bude stát.

Ať už ty vzorky zdarma, které doktoři od dealerů tehdy dostávali a na jejichž základě potom pacošům ty léky, už placené (státem nebo pacientem) hromadně předepisovali stejně jako to tehdy pití zdarma na palubě letadla.

Někde doma mám knihu napsanou českou lékařkou, co po 98 emigrovala do USA, v New Yorku udělala tamní doktorské zkoušky a potom zbytek kariéry dělala něco jako místního obvoďáka v jižních státech USA. Už tehdy v 70 letech tam po lékařích jezdili dealeři farmaceutických firem, rozdávali zdarma vzorky svých léků a těm, kteří jich potom předepisovali nejvíc, dávali za odměny zájezdy, do Las Vegas, do Mexika. Označované jako lékařské konference, i s nějakým školením, takže si spousty těch nákladů mohli američtí lékaři odepisovat z daní.

Mimochodem, ta lékařka s manželem se podle mých informací měla na důchod usídlit v Itálii, dnes, pokud jsou naživu, by jim mělo být mezi 90 - 100 lety.

R. Polášek 29.3.2020 10:15

Oprava: po 68 roce a ruské okupaci, ne po 98 roce.

M. Pivoda 28.3.2020 20:32

Teno článek hodnotím jako zatím nejlepší zde na NP zveřejněný od pana Moce z Austrálie.

Rozeslal jsem kopii článku svým známým s nadpisem: Jak rychle vystřízlivět!

Gratuluji!!!

J. Pospíšil 28.3.2020 17:27

Škoda, že autor neměl možnost zjistit , kde byli tito lékaři vychování, na které klinice.

Neznám lékaře, který by neuměl pasivní angličtinu, kterou potřebuje minimálně ke studiu odborné literatury. To zřejmě nebyla noblesa!

J. Jurax 28.3.2020 22:52

Ale houby, uvažujte hlavou - v článku psáno v letech devadesátých. No a tehdy lékaři, aby byli v pozici opravňující k předepisování pilulek v takovém množství, aby si vysloužili takový zájezd, vesměs studovali tak na přelomu šedesátých a sedmdesátých či na začátku osmdesátých; uměli hodně rusky, protože ruštinu se učili nejdýl. Druhý cizí jazyk - ne nutně angličtinu - se učili tak 3 a 4 roky na gymplu a dva roky odbornou na medicíně. K odborným článkům v angličtině se moc nedostali, leda tak na klinikách. Ono dost oborné literatury se nám stávalo přes ruštinu, v sojuzu dost překládali západní odbornou literaturu a knížky byly za pakatel. Kdežto anglicky psané knihy i odborné časopisy byly za devizy a ukrutně drahé. Běžný obvoďák se k nim moc nedostal.

Takže zapomněli - v článku není řečeno, co to vlastně bylo za doktory, myslím odborností. No a taky pasivní angličtina a schopnost se anglicky domluvit nejsou totéž - moje vlastní zkušenost z oněch let. A to jsem byl programátor, kde manuály etc. byly začasté anglicky a vyšší programovací jazyky jsou taky anglicky.

Mimochodem, můj obvoďák z oněch let, výborný doktor, neuměl anglicky ani ťuk. Zato uměl slušně německy; kdysi na to nějak přišla řeč.

No a taky uvažte básnickou licenci autorovu. Koneckonců tam píše, že anglicky neuměli jeho sousedi na sedadlech.

R. Polášek 29.3.2020 9:54

Ono hlavně za socialismu nebylo odkud tu anglickou literaturu získat. Pokud člověk neměl přístup do nějaké odborné supervelké knihovny v Praze nebo možná v Brně. Nebo možná do knihovny v nějakém velkém výrobním koncernu vyrábějícím hodně zboží dle západní dokumentace ( čti dle ukradených západních patentů), třeba tehdejší Tesla. Sám jako soukromník si to objednat nemohl a přes organizaci by na ni jednak přivolal pozornost STB a jednak za pár knih či výtisků časopisu totálně zruinoval rozpočet menší firmy či organizace.

V angličtině byly dostupné pouze učebnice, pár totálně nepolitických a neodborných knih obvykle levicových autorů a potom ještě snad knihy z období první republiky z půzůstalostí nebo v antikvariátech.

R. Polášek 29.3.2020 9:58

Doktoři byli nejspíš obyčejní obvoďáci, kteří ani při studiu angličtinu téměř neměli a v praxi se s angličtinou vůbec nesetkali. Nebo všeobecní lékaři z malých regionálních nemocnic, kde to bylo totéž.

Z větších a velkých nemocnic a podobně by byli za předepisování léků od dealera zodpovědní spíš primáři nebo nějací vedoucí lékárníci či hospodáři nemocnic.

J. Černý 28.3.2020 14:48

I to jsou naši felčaři.

J. Kraus 28.3.2020 9:55

Pěkný kamínek do mosaiky, díky za něj. Manželka jednoho mého bývalého kolegy byla zdravotní sestrou. Stala se zástupkyní nějaké farmaceutické společnosti, vlastně terénní dealerkou, měla na starosti dva okresy ve středních Čechách. Pravidelné luxusní pracovní obědy s lékaři, peněz mraky, ale vše prý legální. Záleželo pochopitelně na tom, kolik zboží lékaři objednají. Podle toho jednou nebo dvakrát do roka letěla s kolegyněmi na týdenní školení do Dubaje, Thajska a podobně. Uměla to s chlapy, za doktorkami prý chodil mladistvý dealer.

P. Lorenc 28.3.2020 7:48

I doktoři jsou v podstatě NORMÁLNÍ lidi ; -)

(I když to o sobě často neví : -)

Pane Moci, děkuji za vše, co nám píšete a držím vám palce!

J. Pleva 28.3.2020 11:12

Pokud pod NORMÁLNÍ rozumíme "zkorumpovaní a bez morálky", tak ano. Takoví si ale neměli volit lékařské řemeslo. A teď si představte, že takové poměry jsou i na úřadech, totiž úředníci, kteří jsou podplacení nebo mají jiné ohledy než na naše zdraví. Chyba je v systému, a v tom socialistickém je osobní zodpovědnost obzvláště nepřítomná.

J. Černý 28.3.2020 14:49

Ale i že největší lempl se považuje za Boha. Třeba doktor Engel.