29.5.2020 | Svátek má Maxmilián, MaximDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


VZPOMÍNKA: ProlínáníŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 17, poslední: 18.11.2009 19:48, přehled diskusí

AURORA se musela kreslit ještě v 80tých letech:
Autor: 101010 Datum: 16.11.2009 20:18

Moje dcera ji namalovala jako trojstěžník plachetnici a byl z toho prů..r . Soudruh učitel to jaksi nepřežvýkal a já musel do školy na pohovor.

Re: AURORA se musela kreslit ještě v 80tých letech:
Autor: bartolomej Datum: 16.11.2009 21:33

Ja ako modelársky vzdelaný od staršieho bratranca - nakoľko mi nikto fotku Aurory neukázal - som ju začiatkom sedemdesiatych kreslil ako súčasný krížnik, t.j. nielen bez dopredu vybiehajúceho klounu, ale naopak, prova bola predsunutá pred čiaru ponoru. Za to som mal vždy zníženú známku o jeden stupeň. Keby moje učiteľky v prvej až tretej triede ZDŠ tušili, že pri kreslení som pred sebou videl imperialistický US Navy krížnik Long Beach (vtedy medzi modelármi letel), tak by sa zníženie známky z kreslenia nezastavilo ani na päťke... :)

To o fararovi:
Autor: Jindra Datum: 16.11.2009 14:55

jak jsi mu musel vzdycky podrzet si zase doma nerekl.

Tak to bylo fifty-fifty :-)

Pěkné čtení, pane profesore.:
Autor: Pamet Datum: 16.11.2009 9:39

Buďte zdráv. A děkuji.

Naše trojtřídka byla hned vedle kostela . . .:
Autor: J.G. Pašek Datum: 16.11.2009 6:38

Můj největší kamarád Franta v 1. třídě směl chodit na katechismus a já ne . . . . a tak jsem čekal hodinu na Frantu u otevřeného okna do 1. třídy a poslouchal pana katechetu vyprávět a děti zpívat pobožné písničky . . .  .  Franta mě potom ukazoval karty-obrázky, které dostával za každou správnou odpověď . .  .  Na kartě obvykle byl nějaký svatý v bílém hábitu se svatozáří, nebo Jéžíš Kristus s otevřenou košilí a bylo mu vidět srdce . . .  nebo Panenka Marie držela v náruči miminko se svatozáří . . .  Dobře si vzpomínám, jak jsem Frantovi ty karty svatých záviděl a jak jsem doma škemral, abych směl také chodit na katechismus a maminka řekla NE, že evangelíci-luteráni katolického faráře neposlouchají . . . . . . Pan katecheta dojížděl do naší Lhoty staromódním autem také coby farář sloužit v  kostele nedělní mši a občas za zvuku smuteční dechovky doprovázet nebožtíky a pozůstalé a čumily na hřbitov, kde povídal a modlil se a pozůstalé museli držet, protože chtěli furt skákat do hrobu na rakev a být za živa pochováni s nebožtíkem . . . . Když jsme začali chodit do 2. třídy, katechismus už nebyl  . . . nikdo nikomu nic nevysvětloval proč   . . . Mezi naší trojtřídkou školou a kostelem byla obrovská jabloň a Franta sbíral padavky a cpal je do výfuku pana katechety-faráře auta  jako špunty a schovali jsme se a čekali co se bude dít až začne startovat auto . . . já jsem byl pos*ra na to abych také cpal do výfuku padavky . . .  Pan katecheta auto nemohl nastartovat a klečel za autem a s klacíkem šťoural do výfuku . . . 

jsme nejspíš stejně staří,:
Autor: Kresinka Datum: 16.11.2009 6:10

prošli jsme podobnou školou, co se kdy a kde smí říkat, co ne.Já si pamatuju hrůzu v očích rodičů, když poslouchali v rádiu "přiznání" kovaných komunistů v procesech se Slánským. To je jejich konec, říkal táta, ale toho skutečného se nedočkal ani on, ani máma. Maminka měla jedinou životní touhu, na stará kolena: že bychom  sedly do rychlíku, zajely spolu do Vídně, třeba jen na kafíčko. Ani takovou maličkost nám komunisti nedopřáli, vizum jsme nedostaly.Víte, když někdo nedopřeje staré ženě ani takové maličké přání, to musí být skutečně odporný hajzl

Re: jsme nejspíš stejně staří,:
Autor: J.G. Pašek Datum: 16.11.2009 6:48

Maminka chodila v Praze do školy s dvojčatama kamarádkama . . Jedno dvojče si vlao Rýšu Haška a druhé dvojče Rudu Slánského . . . Moje rodiče s bráchou bydleli nedaleko Hašků a když se po válce Slánský s Gottvaldem vrátili z Moskvy, tak manžeku Slánského řidiřvozil bílám tatraplánem navšívit sígru, paní Haškovou  . . a někdy pozvaly maminku na kafe a bábovku a poklábosit a zavzpomínat na školu . .  Když byl ten proces se Slánským, tak to už jsem byl na světě a velice dobře si pamatuji, jak maminka byla vystrašená, co bude se mnou a s bráchou ažpro ní příjdou, že pila kafe a jedla bábovku s paní Slánskou . . . Tátovi bylo hej, ten coby zrádce  republiky v Jáchymove kopal uran . . .   

Re: jsme nejspíš stejně staří,:
Autor: Wotan Datum: 16.11.2009 12:15

Komunismus jako státní celek byl Zločinný OD samého začátku! Lež, teror, vraždy a především otrocká práce-- Knihy o GULAGU by si měl přečíst povinně každý, hlavně mládež, z jakého obludného hnízda se zrodil komunismus!

Re: jsme nejspíš stejně staří,:
Autor: Hanák Datum: 16.11.2009 12:46

"Víte, když někdo nedopřeje staré ženě ani takové maličké přání, to musí být skutečně odporný hajzl"

Teda tohle vám Kresinko podepisuji. A pana Karpenka si také vždy rád přečtu.

O Auroře:
Autor: IvanP Datum: 16.11.2009 0:27

úvahy Karpenka mám rád, neopomenu je přečíst. Na náboženství v 1. a 2. třídě se pamatuju, měli jsem bezva katechetu, po létech jsem ji potkal v autobuse do Orlických hor, někde v Bruntále byla jako řádová sestra u starých lidí. Taky na malování Aurory se pamatuju, v 1956 jsem namaloval Auroru a Sputnika, jako začátek a ..., dál jsem to nedořekl, ale učitelka se usmála. No a ten (lehký) křižník Aurora, to byla loď postavená v Anglii, v době bitvy u Cušimi velmi moderní. Díky své rychlosti se jí podařilo zdrhnout a internovat se v neutrálním přístavu. Jako jedna z mála z ruských lodí tu katastrofu přežila.

Re: O Auroře:
Autor: Nikoloki Datum: 16.11.2009 2:37

A zúročil jste svoje jasnovidectví i někde jinde?  ;-) ...

Re: O Auroře:
Autor: Jura Jurax Datum: 16.11.2009 14:06

Hm ... Aurora byla postavena v Petrohradu v letech 1897–1903 jako třetí a poslední obrněný křižník třídy Pallada; patřil do ní ještě křižník Diana.

Třídění na lehké a těžké křižníky (podle ráže děl) je až plodem Washingtonské konference na sklonku roku 1921 a počátkem roku 1922. Předtím bylo názvosloví vcelku neujasněné - obvykle lehké (zvědné), nepancéřované - což Aurora nebyla, obrněné (třeba Aurora), pancéřové (třeba Scharhorst admirála von Spee nebo jím potopený Monmouth admirála Craddocka - bitva u Coronelu) a bitevní (třeba Invincible a Inflexible admirála Sturdee, přemožitele eskadry admirála von Spee u Falkland).

Re: O Auroře:
Autor: Jura Jurax Datum: 16.11.2009 14:27

Britové taky měli křižník Aurora - lehký křižník HMS Aurora třída Arethusa (postaven 1912 - tedy o generaci mladší než ruská Aurora))  se učastnil prvních výstřelů bitvy u Dogger Banku, byl vyřazen ve dvacátých letech; pak znovu HMS Aurora (též třídy Aretjusa, ovšem jiné) byl postaven v roce 1935 a po druhé světové byl prodán do Číny.

Re: O Auroře:
Autor: IvanP Datum: 16.11.2009 22:07

Juro Juraxi, s tou stavbou v Anglii jsem ujel, ale nějakou souvislost s Aurorou a Anglií mám v hlavě, snad že byla postavena podle anglického projektu nebo co, ale fakt nevím. Že termín "lehký křižník" se tehdy nepoužíval, to vím (děda sloužil na "chráněném křižníku" Kaiserin Elisabeth, vím, že lehký/těžký se tehdy nepoužívalo), ale jaksi jsem to pro NP zjednodušil. Ale dík za zájem, reakci a upřesnění. 

O Auroře:
Autor: IvanP Datum: 16.11.2009 0:18

Zvykl jsem si úvahy Karpenkovy číst. Líběj se mi. Na náboženství v 1. a druhé třídě se pamatuju, na kreslení Aurory taky. V 1956 jsem nakreslil na jedné straně papíru Auroru a na druhé Sputnik (zrovna vylítl), a učitelce jsem říkal, že to je jako začátek a ..., nedořekl jsem to, konec to bohužel nebyl, a učitelka se usmála.  Mimochodem, k té Auroře: byl to lehký křižník, postavený v Anglii. Bojoval v bitvě u Cušimy, v té době velmi moderní loď. Z bitvy posléze ustoupil, nechal se internovat v neutrálním přístavu a jako jedna z mála ruských lodí Cušimu přežil. 

Re: O Auroře:
Autor: Jirka Datum: 16.11.2009 1:04

Jen technická:Sputnik vylítl 1957.:-D

Re: O Auroře:
Autor: Juraj P. Datum: 18.11.2009 19:48

A já jsem jako mladší žák ve svatém nadšení složil v r. 1961 oslavnou básničku na Gagarina, z níž mi doma rázně doporučili odstranit můj dvojverš: "... a po návratu domů řekl též // že se v raketě cítil bezpečně jako v klubku stočený jež...".

Jinak, Avrora se kreslila již od školky; já jsem pak ten její název psal hrdě v azbuce díky naučenému slovu ABPOPA. A transkripci jména Gagarin jsem si ulehčoval mnemotechnickou "pomůckou" v podobě LALAPNH.