18.8.2022 | Svátek má Helena


Diskuse k článku

VZPOMÍNKA: Překladatel

V Josefodole se o něm mluvilo jako o překladateli. Proslýchalo se, že za války fungoval přímo na Pražském hradě, překládal z němčiny do češtiny a naopak. Říkejme mu proto Překladatel. Já si ho pamatuji jako úhledného staršího pana hostinského s knírkem, jehož paní báječně vařila.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Sulc 4.2.2014 20:44

Re: Snad by bylo dobré

Samozrejme, desetkrate vetsi a kulturnejsi narod snadno prevalcuje ten mrnavy, primitivnejsi. Vsak kralove casto povolavali do Cech zahranicni umelce a remslniky, doma nebylo temer nic. A pozdeji ti cesti umelci radeji odchazeli do Rise ci do Rakouska. O tom jste jeste neslysel?

B. Rybák 4.2.2014 14:46

Re: Snad by bylo dobré

Ubohé osobní útoky je to jediné, co při nedostatku argumentů a elementární slušnosti svedete. Za své trvalé, už přinejmenším od dob věrozvěstů doložené existenční problémy s germánským si podle Vás můžeme sami. Vždyť stačilo, aby jsme se jimi nechali převálcovat jako např. "Polabští Slované" kteří jim pár generací otročili, než se z nich stali Němci.

Doufám, že Vás za ztrátu Vaší cti a soudnosti platí dobře!

P. Sulc 2.2.2014 23:13

Re: Snad by bylo dobré

Tak to opravdu je !  Bohuzel, ta 'cechackovska" , pseudovlastenecka vychova ve skole, kde je indoktrinace od mladi, stale funguje. Proste Cesi jsou bud holubice ci maji andelska kridla a naproti tomu co Nemec, to ztelesneny, nekdy ale zskukleny dabel. Nepamatuju skutecne, ze by Vlk nekdy rekl o Nemcich alespon trochu neco dobreho. Pokud ale o Nemcich nepise, zda se OK.

P. Rajman 2.2.2014 22:20

Re: Snad by bylo dobré

Vlk není žádný neo, je to germenobijec a zaprdený šovinista ze staré školy, který neumí nic jiného než my a oni. Ten pavedec, kdyby mel vetší prostor by vám nakonec dokázal, že Bach, Mozart, Marx, Franz Joseph stejne jako Hitler, ale i Adenauer, Honecker nebo Merkelová nejsou nic jiného než zakuklení náckové a revanšisti a všichni, Češi, kteří nejsou stejného názoru jako on jsou jen kolaboranti. A tohohle magora má Aston za kamaráda. Opravdu povedená dvojka.Jediné co je omlouvá, je že vetšinu života strávili za železnou oponou, kde nebyl prostor na to, aby své fantasmagorie mohli konfrontovat s realitou.

P. Rajman 2.2.2014 20:39

Poválečná doba byl teror

pro všechny Nemce. Odsunuté, neodsunuté bezpartijní s členstvím v NSDAP u soc. dem., komunistů. Zákony vůči českým Nemcům byly idiotsky bezohledné a v jistém smeru takové zůstávají. Pohraničí se i díky tomu stalo kořistí politických kreatur rozlezlých prakticky ve všech zde význameji angažovaných politických stranách.

P. Sulc 2.2.2014 1:05

Re: Snad by bylo dobré

Timhle zpusobem se da rozslapnou cokoliv, ze. Nazi, neonazi, ultrapravicovy, neofasi, atd. Jen ne ultralevy ci neokomi. Vsak vy uz se vyznate.

V. Vlk 1.2.2014 22:44

Re: Proč já Vám pane Vlk,

Počet zavražděných za války  Němci je cca 25 milionů lidí. Z ČSR bylo zavražděno více než 300 000 lidí. Chování Němců, a hlavně těch mladých popsal německý  týdenník Der Spiegel takto: Jeden z nejotřesnějších případů se odehrál 8. dubna 1945, když spojenci už pronikli k dolnosaskému Celle u Hannoveru. Během bombardování nádraží v Celle začal hořet i vlak se stovkami vězňů, kteří se dali na útěk. „Lovu na zebry“, jak jejich vraždění kvůli pruhovaným hadrům cynicky nazývali mladíci z Hitlerjugend, se neúčastnili jen členové nacistické strany, ale i „jinak slušní občané“.Některé postříleli už při „honu“, ostatní – šlo o více než 300 vězňů – obklíčili v lese a postupně je popravovali většinou střelou do týla, jak konstatovala britská zpráva. Kápo Hitlerjugend v Cellu měl takto sám na svědomí 20 životů.Týž scénář se opakoval 11. dubna 1945 v Lüneburgu – policisté za pomoci „loajálních občanů“ uprchlíky z vlaku pochytali a námořníci je postříleli. Podobné scény se u nás odehrávaly u Karlových Varů, u Toužili a jinde. Jak si představujete, co měli dělat Češi?  Oslavovat konec války společně s Němci „mírovou veselicí ?

V. Vlk 1.2.2014 22:44

Re: Proč já Vám pane Vlk,

Ale jaképak české holubice? Já se naopak snažím vykládat věci reálně a ukazovat dokumenty z obou stran.Ale ono je to těžké. Víte třeba to, že těch "ubohých" německých horalů za války pracovali zajatci v postavení nevolníků? Dostávali jen stravu, neměli nárok na lékařské ošetření, spali ve stájích a chlívech, jen výjimečně v místnostech - jen mimořádně odvážné a slušné německé rodiny je nechali jíst u stolu- za přistižení když jedli  s rodinou majitelů se běžně udávalo gestapu /že ti Němci nejsou dost uvědomělí/  . Ze Slovanů byli připuštěni na práci u sedláků jen Bulhaři- jinak Francouzi, Italové, Holanďané atd. O tom sudetští Němci ani nešpitnou. Když některý zajatec vážně onemocněl  a nebo nebyl dost „výkonný“ , byl „vrácen“ do lágru a pak šel většinou do plynu. Po válce byly běžné přepady Čechů  , sabotáže. Počty mrtvých a zločinů jsou neporovnatelné. Jak napsal týdeník Der Spiegel Nejméně čtvrt miliónů vězňů z koncentráků povraždili Němci od ledna do začátku května 1945 při pochodech smrti. Velká část těch pochodů šla v Sudetech , téměř nikde civilní  Němci nepomohli těm lidským živým mrtvolám.

V. Vlk 1.2.2014 22:23

Re: Někdy možná zkraje roku 1946 dostali důstojníci Letecké

Vážený pane, kdybyste měl ještě nějaké informace, moc by mne zajímaly. Václav Vlk st -poslat prosím , máte li, na redakci  na NP

V. Vlk 1.2.2014 22:18

Re: Snad by bylo dobré

Myslíte to  nacistické nakladatelství a tu šílenost? To je vám podobné.

P. Jirka 1.2.2014 14:07

Proč já Vám pane Vlk,

stále nemohu uvěřit těm pohádkám o hodné české holubičce a zlém německém vlku :-)

Já si nedělám ani nejmenší iluze o Německu za 2. svět. války, ale když mi někdo nějaký příběh vykládá takto jednostranně, tak mám nějak problém ho přijmout... Nejsem sice tak starý jako Vy, ale myslím, že nic (a tedy ani historie) není černobílá.

J. Kraus 1.2.2014 13:03

Někdy možná zkraje roku 1946 dostali důstojníci Letecké

vojenské akademie v Hradci Králové rozkaz nebo snad jen doporučení, aby se každý ujal některé opuštěné chalupy v Malé nebo Velké Úpě. Každou sobotu je tam pak vozil, i s manželkami, vojenský autobus, přes týden tam byla stálá služba, která chalupy obcházela a hlídala. Spalo se s revolverem pod polštářem. Podle vyprávění starousedlíků hodně Němců, tedy starců, žen a dětí, kteří se bez mužů, odvedených do wehrmachtu, v těch kopcích jen obtížně dokázali uživit, odešlo samo před postupující frontou. Někteří pak byli odsunuti (členové NSDAP), někteří prý zůstali, aby krajina nezpustla – kdo by do těch hor, do té chudoby, šel. V době příchodu letců tam už nebyl skoro žádný, byl odsunut i zbytek. Čeští navrátilci do Trutnova a větších míst totiž podávali zprávy o skupinách ozbrojených Němců v uniformách i bez, operujících z Krkonoš, byli i mrtví a i nálada mezi Němci civilisty prý byla naplněna potlačenou nenávistí a očekáváním rozkazu obživlého Vůdce ke konečnému zúčtování s méněcennými. Některá chalupa byla řádně vystěhovaná a uklizená, někde zůstalo ve škopku neumyté nádobí pokryté plísní – dodnes nejživější vzpomínka jedné pamětnice. Těch prvních prý bylo víc a to byly ty, ze kterých Němci odešli sami. Pro vojáky další povinnost, tahání balíků tchérpapíru na opravu střech a jiné úkoly, protože o chalupy se po odchodu hospodářů na frontu vlastně nikdo nestaral. Vše pak ukončeno postupným příchodem novousedlíků z vnitrozemí, většinou ne už hospodářů, ale třeba pensistů, kteří nechali byt dětem. Elektřina byla zavedena jen dolů k silnici (takové chalupy museli letci uvolnit a přestěhovat se výš do strání a začít znovu a byla velká úleva, když konečně byli toho všeho zbaveni), ale noviny se s nějakým zpožděním do hor dostaly, jistě i k těm Němcům. Potravinové lístky? Nebylo by je kde utratit, nebyly obchody, kraj byl odjakživa soběstačný a vojáci si vše vozili z Hradce. Jizerky jsou jiné, škoda těch několika emotivních detailů, které zajímavý článek trochu zpochybňují.

P. Sulc 1.2.2014 2:40

Re: Snad by bylo dobré

I ledacos se da cist. Treba "Mnichovska dohoda a osud sudetskych Nemcu" .  Vydal  Guidemedia 2012. Velice zajimave.

V. Vlk 1.2.2014 1:14

Snad by bylo dobré

podívat se taky do dokumentů. Zajímavé povídání se samo znehodnocuje slovy" Revoluční bandy v celých Jizerských horách drancovaly a leckde došlo i na fyzickou likvidaci Němců. Že o spořádaném odsunu jednají v červenci a srpnu 1945 mocnosti v Postupimi, o tom neměli jizerskohorští Němci ani ponětí..." Oni Jizerští Němci však byli vyháněni už nacistickými vojáky v rámci tzv. Hitlerova "Neronova rozkazu" . Také ty bláboly o "revolučních bandách" jsou z velké části nesmyslem. Na území Sudet byly ihned organizovány Národní výbory a na ty rychle dohlíželi jak vojáci Rudé armády ,tak českoslovenští úředníci poslaní z vnitrozemí. Jistě že se tam děly divoké věci i vraždy, fungoval tam také Werwolf , a blábol o lístkách -stravenkách ve stejné velikosti jako u židů (proboha proč před odsunem?!) je už skutečně jen takový sudetský folklór. Doporučuji třeba přečíst na netu Dějiny  Ustí nad Labem a pak lépe pochopíte, jak se věci měly . A nebo práci:Adrian von Arburg- „Vysídlení Němců a proměny českého pohraničí“.