18.8.2022 | Svátek má Helena


Diskuse k článku

VZPOMÍNKA: Překladatel

V Josefodole se o něm mluvilo jako o překladateli. Proslýchalo se, že za války fungoval přímo na Pražském hradě, překládal z němčiny do češtiny a naopak. Říkejme mu proto Překladatel. Já si ho pamatuji jako úhledného staršího pana hostinského s knírkem, jehož paní báječně vařila.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Jirka 1.2.2014 14:07

Proč já Vám pane Vlk,

stále nemohu uvěřit těm pohádkám o hodné české holubičce a zlém německém vlku :-)

Já si nedělám ani nejmenší iluze o Německu za 2. svět. války, ale když mi někdo nějaký příběh vykládá takto jednostranně, tak mám nějak problém ho přijmout... Nejsem sice tak starý jako Vy, ale myslím, že nic (a tedy ani historie) není černobílá.

V. Vlk 1.2.2014 22:44

Re: Proč já Vám pane Vlk,

Ale jaképak české holubice? Já se naopak snažím vykládat věci reálně a ukazovat dokumenty z obou stran.Ale ono je to těžké. Víte třeba to, že těch "ubohých" německých horalů za války pracovali zajatci v postavení nevolníků? Dostávali jen stravu, neměli nárok na lékařské ošetření, spali ve stájích a chlívech, jen výjimečně v místnostech - jen mimořádně odvážné a slušné německé rodiny je nechali jíst u stolu- za přistižení když jedli  s rodinou majitelů se běžně udávalo gestapu /že ti Němci nejsou dost uvědomělí/  . Ze Slovanů byli připuštěni na práci u sedláků jen Bulhaři- jinak Francouzi, Italové, Holanďané atd. O tom sudetští Němci ani nešpitnou. Když některý zajatec vážně onemocněl  a nebo nebyl dost „výkonný“ , byl „vrácen“ do lágru a pak šel většinou do plynu. Po válce byly běžné přepady Čechů  , sabotáže. Počty mrtvých a zločinů jsou neporovnatelné. Jak napsal týdeník Der Spiegel Nejméně čtvrt miliónů vězňů z koncentráků povraždili Němci od ledna do začátku května 1945 při pochodech smrti. Velká část těch pochodů šla v Sudetech , téměř nikde civilní  Němci nepomohli těm lidským živým mrtvolám.

V. Vlk 1.2.2014 22:44

Re: Proč já Vám pane Vlk,

Počet zavražděných za války  Němci je cca 25 milionů lidí. Z ČSR bylo zavražděno více než 300 000 lidí. Chování Němců, a hlavně těch mladých popsal německý  týdenník Der Spiegel takto: Jeden z nejotřesnějších případů se odehrál 8. dubna 1945, když spojenci už pronikli k dolnosaskému Celle u Hannoveru. Během bombardování nádraží v Celle začal hořet i vlak se stovkami vězňů, kteří se dali na útěk. „Lovu na zebry“, jak jejich vraždění kvůli pruhovaným hadrům cynicky nazývali mladíci z Hitlerjugend, se neúčastnili jen členové nacistické strany, ale i „jinak slušní občané“.Některé postříleli už při „honu“, ostatní – šlo o více než 300 vězňů – obklíčili v lese a postupně je popravovali většinou střelou do týla, jak konstatovala britská zpráva. Kápo Hitlerjugend v Cellu měl takto sám na svědomí 20 životů.Týž scénář se opakoval 11. dubna 1945 v Lüneburgu – policisté za pomoci „loajálních občanů“ uprchlíky z vlaku pochytali a námořníci je postříleli. Podobné scény se u nás odehrávaly u Karlových Varů, u Toužili a jinde. Jak si představujete, co měli dělat Češi?  Oslavovat konec války společně s Němci „mírovou veselicí ?