12.8.2020 | Svátek má KláraDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


VZPOMÍNKA: Můj pradědeček a zatopený důlŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 6, poslední: 27.6.2013 23:17, přehled diskusí

Příbramské doly jsou velkou legendou. Trochu neprávem dnes opomínanou.:
Autor: P. Vandas Datum: 27.6.2013 8:46

Byly to doly s vrcholnou technikou dolování a s mimořádnými rekordy v dosažení hloubek. Například důl Vojtěch na Březových horách dosáhl hloubky 1km jako první na světě už v roce 1885. Štajgři a důlní odborníci byli ceněni v celém světě. Sám pocházím z Příbramě a od pradědů až po otce i většina  předků a příbuzných se účastnila dolování. Váš příběh o dědečkovi je krásný a zcela uvěřitelný.

Re: Příbramské doly jsou velkou legendou. Trochu neprávem dnes opomínanou.:
Autor: P. Vandas Datum: 27.6.2013 8:48

A máte pravdu ,jméno Korejs je v Příbrami a okolí časté.

Jak ta vejce v Karlově mostu.:
Autor: B. Volarik Datum: 27.6.2013 2:57

Zajímavé. Že by mastné špeky "odpuzovaly" vodu? Tedy, přinejmenším, že by prostě nenasákávaly (krásné slovo). Různé stavebniny mají různé stupně tzv. nasákavosti. Plát špeku asi bude mít nasákavost 0.00. Indiáni a jiní eskymáci se oblékají (Indiáni v zimě pokud už nenosí jen poluesterové bundy, Eskymáci pořád) do řádně promaštěných kůží a nikdy nepromoknou. V knize Odolena Zítka "Lidé a móda" jsem viděl srovnání moderní větrovky a eskymácké parky.....stejný účel vedl ke stejnému vzhledu). I kanoe a kajaky z dobře vymaštěných kůží jsou použitelné ba i na moři. Takže na tom špeku asi něco bude. Akorát by mě zajímalo, jak je to napadlo. No, ať už je to napadlo tak nebo onak, nápad se zdá býti geniálním ve své jednoduchosti.

Re: Jak ta vejce v Karlově mostu.:
Autor: V. Koreis Datum: 27.6.2013 8:08

Ta moje teorie o vajíčkách na slanině k snídni by mohla mít něco do sebe. Bohužel, žádné takovéto detaily se nezachovaly.

Re: Jak ta vejce v Karlově mostu.:
Autor: P. Vandas Datum: 27.6.2013 9:11

 Jistě si dovedu představit vepřové kůže(krupony) použít jako izolaci proti tlakové vodě, ale v provalech vody v dolech se používala především jílová ucpávka.

Re: Jak ta vejce v Karlově mostu.:
Autor: V. Koreis Datum: 27.6.2013 23:17

Nejsem žádný expert, hádám ale, že jestli se běžně používal jíl k ucpávání, asi to tak zkusili nejdřív, nejspíš už ti místní před nimi. Z nějakých důvodů to ale zřejmě nefungovalo. Škoda, že nemám o celé záležitosti víc informací, mám pouze to co jsem napsal a co se traduje v rodině už po několik generací...