15.7.2020 | Svátek má JindřichDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


VZPOMÍNKA: Kina a filmy v padesátých letechŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 123, poslední: 6.12.2006 10:51, přehled diskusí

Zorro?:
Autor: Kanuk Datum: 5.12.2006 23:21

Je tu ještě někdo, kdo pamatuje předválečné film? Krátce před válkou běžely dva filmy, jejichž hrdinou byl Zorro. Svoje znamení vytvářel bičem. Marně se snažím nalézt něco bližšího.

Re: Zorro? - dodatek:
Autor: Kanuk Datum: 5.12.2006 23:23

Nebyl to film s Tyrone Powerem (1940), ani "The bold caballero", s nevím kým.

Jinak koukam, fse f poradku, :-):
Autor: Cesilko Datum: 5.12.2006 20:28

"Klaus se ve stredu sejde s Topolankem..." jeden se vzdycky citi dobre a je mu teplo u srdicka, kdyz si precte, v tyto dny, ze pan prezident se zase "sejde" s tim ci onim... Jen chybi sdeleni na cem si pri te prilezitosti panove spolecne pochutnaji, ktery rocnik vavrineckeho popiji a tak... Ale koncim, toto byl krasny clanek a velmi jsem se tu potesil, toz cas jiti do prace, nebot jak pravi filosof, nevkrocis nikdy do stejne reky dvakrat.....Tak vam preju budto uhli nebo cokoladu vod Mikulase, podle toho, co prave vice potrebujete...Vas, Cesilko - vodnik zelenej! :-)

Dekuju fsem! za reakce na me prispefky!:-)Jasne, jasne,:
Autor: Cesilko Datum: 5.12.2006 20:20

KRUTE MORE, to byl dobrej film, a taky tady nikdo nevzpomnel na Marketu Lazarovou, videl jsem velmi, velmi!! davno a libilo se............Jinak v jednej tej verzi Vojny a miru hral Oscar Homolka, a nevim, nebyl to ten co ve filmech Pink Panther hral toho nadrizenyho policejniho komisare??? Ty Panthery mam na vido, vecer se na to podivam....P.S. Uz nekdo videl to co natocil Passer v lete v Kazachstanu????????? Melo to mit ted nekdy premieru ale ono porad nic....?

Re: Dekuju fsem! za reakce na me prispefky!:-)Jasne, jasne,:
Autor: Cesilko Datum: 5.12.2006 20:25

Jako kdyz otevrete truhlu po babicce v pameti,jeste si vzpominam na film, tusim se to jmenovalo Kukacky, vo jedny rodince v Nemecku co mela v domacnosti lva, ktery se jmenoval Cezar :-)Nu a potom ten film ve kterem ta herecka co se pozdeji zasebevrazdila zpivala ten trhak O my papa, byl prvnim klaunem maneze.... Jo a potom jeste Strasidla ve Spessartu...:-) :-) :-)

Re: Re: Dekuju fsem! za reakce na me prispefky!:-)Jasne, jasne,:
Autor: A. Kofroň, veterinární pedagog Datum: 5.12.2006 20:40

To byl myslím Cirkus a pamatuju si z něj už jenom to písničku,  Taky v té době běžel Hejtman z Kopníku .  Zmínil se někdo o Moulin Rouge? Ten samozřejmě nebyl německej, by mne zase někdo nenařkl z bramboračky.;-P

Herecká serie:
Autor: Kanuk Datum: 5.12.2006 19:21

Asociace. Harry Piel mi připomněl německé filmy, a trojici německých herců, Emil Jannings, Hans Albers a Kurd Juergens. Jako by si z oka vypadli.

Herecká serie:
Autor: Drahomíra Datum: 5.12.2006 20:05

No to snad ne?

Ale nakonec Matuška vypadá taky jako Horníčkovo dvojče.

Bondarčuk:
Autor: Kanuk Datum: 5.12.2006 19:10

Zřejmě jsem něco zazdil, to se starejm dědkům stává. Omlouvám se.

Kolma Puši:
Autor: Kanuk Datum: 5.12.2006 19:04

Rings a bell (Něco mi to připomíná). Kde jste přišel na ten nick?

Re: Kolma Puši:
Autor: Kanuk Datum: 5.12.2006 19:11

Jo. Pomalu mi dochází. Nějaká Mayovka.

Re: Re: Kolma Puši:
Autor: Kolma Puši Datum: 5.12.2006 20:14

Kolma Puši  je Indiánka, matka Old Surehanda a jeho bratra Apanačky, prvního vychoval otec jako bělocha, druhého matka jako Indiána. Je to moje oblíbená postava, protože to není ušlápnutá Indiánka, ale žena, která bojuje za svoje štěstí...

Re: Re: Re: Kolma Puši:
Autor: A. Kofroň, veterinární pedagog Datum: 5.12.2006 20:44

Že by Karl May znal termín "pushy broad"?

Kdyz tak ctu ty prispevky, tak si rikam, ze musim byt jiz hodne stary.........:
Autor: Princ V. Datum: 5.12.2006 17:24

protoze rada prispivatelu vzpomina na kina a filmy, ktere jsem zazil i ja , ale asi pozdeji nez oni. Ja zase pamatuji kino BILA LABUT ve dvore domu stejneho jmena v ulici Na Porici, kde jsem videl napr. letecky film s Harry Pielem a dale kini SIBIR, kam jsme skoro pravidelne chodili v  nedeli na kowbojky za 1.30 Kc ! Kino Ponrepu ani neuvadim, protoze to existovalo jeste po II.svet.valce. Pamatuji ale jeste kino Kapitol,Hollywood, kino Broadway-MGM, pozdeji Sevastopol a nyni musikalove divadlo ! To bylo kin ! A vsechna mela co promitat ! Pamatuji se na film Na zapadni fronte klid, ktery jsem prave videl v kinu KAPITOL v dnesni Opletaove ulici a na film Prisahame!, ktery jsem videl asi v roce 1936 v kinu LIDO v dnesnim Lihovem dome.

Re: Kdyz tak ctu ty prispevky, tak si rikam, ze musim byt jiz hodne stary.........:
Autor: Autor Datum: 5.12.2006 18:51

Vážený pane, oceňuji Váš příspěvek, protože jste mně přiblížil některá kina, která jsem ani já neznal a proto jsem rád, že jste mně rozšířil informace.

S úctou Autor

Těsně po válce:
Autor: Emem Datum: 5.12.2006 16:02

jsem dostával na neděli 5 Kčs. Stačilo to na vstup do kina U Freklů (později Družba, dnes nic) na dnešní Zenklově a Eskymo. Kino bylo v bývalé hospodě válečného invalidy Ferkla. Ač měl jen jednu ruku, tak dovedl touto rukou vytáhnout zlobila z lavice, nadhodit si ho a vlepit mu facku, ještě, nežli dopadl zpět dona sedadlo. Tam jsem viděl Pána sedmimoří, Pudr a beunzín, Gulliverovy cesty, ... Naivní ruské válečné filmy jsme navštěvovali místo školy v kine Svět, později Dukla u automatu Svět. Každý týden jsme navštěvovali za 2 Kčs kino Čas na Trafu. Tam jsem byl snad 200x.

Re: Těsně po válce:
Autor: František Datum: 5.12.2006 17:33

Jen skromná připomínka. První americkou kowbojkou po předlouhé pauze bylo "V pravé poledne". Schválně, kdo vzpomene, která byla první "Bondovka" promítaná u nás?

Re: Re: Těsně po válce:
Autor: Cesilko Datum: 5.12.2006 20:34

Jednou davno ve Stribre ohlasili, ze v mistnim kine promitajo V PRAVE POLEDNE. Byl tam, jak jinak, desnej naval, ale uchvatili jsme dve zidle.. Film bezi, nedejchame, a ted si predstafte!!! ze v celym Stribre vypnuli elektriku....! (Jo, bylo to v letech, kdy se hlasalo: nepouzivejte eletrinu, setrte elektrinou! zachranite mir!  ..a tak, Nu a my tam sedime, v zimakach, bylo to v zime, v kine se netopilo (nebylo uhli!), jde nam para od ust a poslouchame, jak takovej malej muzik v beranici, fakt, mel i v tom sale na hlave papachu! leze na podium a rika pratele nedochazejte, neodchazejte, oni to soudruzi za chvili zase zapnou.....My volove jsme mu verili! My tam tvrdli TRI A PUL HODINY v zoufale nadeji, ze se dockame a uvidime konec toho silene napinavyho  kapitalistickyho filmu.... Nestalo se,,,, Ve dve rano sly zbytky divaku do svych stribrskych domovu a celej film jsem potom videl az v USA, po uteku...:-)

díky:
Autor: dědek Datum: 5.12.2006 15:31

Mám vzpomínky jen o trochu starší, ale váš článek se mi velmi líbil. Jenom prosím Werich byl Jan.

9-17:
Autor: Tony Datum: 5.12.2006 14:24

Lidi. Diky za postrehy.Ale pekne prosim: Nepiste v pracovni dobe.

Ano, staré sovětské:
Autor: J.K. Datum: 5.12.2006 14:13

filmy vyvolávají vzpomínku takřka něžnou. Za prvoplánovou ideologií byla cítit opravdovost a nejistý život těch, kteří to filmovali, a taky jejich ovlivnění předválečnými evropskými filmy. Tak jako ony i sovětské filmy diváka povznášely a směrovaly ho k dobru. Kdo je nám dnes promítne, kdo nám promítne třeba Jízdní hlídku se Zdeňkem Štěpánkem? A jemně psychologické a citlivé francouzské filmy z 50. let - co se to stalo s lidmi, že jim dnes mladí nerozumnějí?

Re: Ano, staré sovětské:
Autor: Jiří S. Datum: 5.12.2006 17:30

Jízdní hlídka je film prvorepublikový o boji legionářů proti bolševikům na Sibiři. Podle hry vojenského lékaře, ruského legionáře a "buržoazního" spisovatele Františka Langera (za 2. sv. války v Anglii jako velitel zdravotnictva v hodnosti (jednohvězdičkového) generála).

?????????:
Autor: Kolma Puši Datum: 5.12.2006 13:40

nějak mi uniká souvislost se vzpomínáním na filmy...

Re: ?????????:
Autor: Kolma Puši Datum: 5.12.2006 13:41

příspěvku, ty patříš jinam 8-o

Děkuji:
Autor: Jam Datum: 5.12.2006 12:11

Chtěl bych všem poděkovat za inteligentní a věcnou diskuzi, bez osobního napadání a politické polarizace.

Tak tohle je zajímavé vzpomínání pamětníka:
Autor: jerry Datum: 5.12.2006 9:57

Já jako dítě taky filmy zbožňoval, jako prvák jsem měl výsadu, že jsem mohl sám do letního kina, pro biletářku a uvaděče jsem byl takovej jejich maskot.Učitel, který tam promítal, mě vždycky, když mě potkal, říkal, co budou hrát nového. Z té doby 70-tých let si pamatuju hlavně český komedie, který se vlastně omílaj v televizi dodnes : Jak utopit doktora Mráčka, Což takhle dát si špenát ?, Zítra vstanu a opařím se čajem ap. Vzpomínám taky na japonskou Gappu, jako dítěti se mi to moc líbilo. Co mně zaujalo -pamětnící 50. a 60.-tých let vůbec nezmínili Hitchocka - Psycho, Ptáci, Vertigo, Na sever severozápadní drahou... Nic z jeho filmů se u nás nepromítalo? Musím říct, že já se s většinou jeho tvorby seznámil na tolik kritizované Nově. Dávali to sice ve všední den ráno, ale existují přece videa.

Re: Tak tohle je zajímavé vzpomínání pamětníka:
Autor: Eva Datum: 5.12.2006 10:15

Milý mladý příteli, opravdu se nepromítaly. Možná později v 60. letech ve filmových klubech. Pamatuji se na strašlivé fronty u Polského kulturního střediska, které prodávalo filmové časopisy Ekran a ještě jeden, na jméno si už nevzpomínám, které přinášely fotky a články (polsky)o filmech ve světě, které tady nebyly ani k vidění ani ke slyšení. Takové to bylo, milé děti.

Re: Re: Tak tohle je zajímavé vzpomínání pamětníka:
Autor: IS Datum: 5.12.2006 10:31

Evo nelhat, Psycho a Ptáci v roce 1970-1

Bondarčuk:
Autor: Kanuk Datum: 5.12.2006 9:51

ve filmu  Vojna a mír hrál snad hlavní roli, takového obrýleného tlouštíka, který byl raněn a v nemocnici si ho všiml Napoleon, podrobnosti už nepamatuji

Re: Bondarčuk:
Autor: Jiří S. Datum: 5.12.2006 12:17

Pierre Bezuchov.