Neděle 20. dubna 2025, svátek má Marcela
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

VZPOMENUTÍ: Margit Bara, tragedie filmové hvězdy

Na podzim roku 2011 jsem napsal do pražského Maďarského kulturního střediska Tatianě Dimitrové, mající zde na starosti film a divadlo, dopis, z něhož cituji:

Margit Bara 1956

"Jako kluk jsem trávil v padesátých letech prázdniny v Karlových Varech, kde se tou dobou konaly Mezinárodní filmové festivaly, na nichž jsem sbíral autogramy festivalových hvězd a dostával se tajně na filmová představení. Po létech jsem s některými herečkami jako novinář napsal rozhovory (polskou herečku Barbaru Polomskou jsem si dokonce pozval do svého televizního pořadu Kavárnička dříve narozených) a vím, že pro každého byla ta skutečnost, že jsem od vlastního dětství sledoval jeho uměleckou dráhu, milým překvapením. V roce 1956 mi na onom festivalu věnovala svoji fotografii s autogramem herečka Margit Bara. A právě ona je důvodem, proč Vám píši a obracím se na Vás s velkou prosbou: Mohla byste mi pomoci získat adresu, na kterou bych mohl paní Margit napsat?"

Paní Dimitrová mi ochotně odpověděla a začalo pátrání po kdysi slavné filmové i divadelní herečce. Během té doby jsem si z informací na internetu poskládal její životopis, který v šedesátých letech poznamenal skandál, připomínající mi vzdáleně smutný osud jiné herečka s podobným příjmením - Lídy Baarové.

Margit Bara se narodila 21. června 1928 v Kolozsvári v Sedmihradsku (dnes Cluj-Napoca v Rumunsku). Své původní sedmihradské jméno Barra otec změnil, když jejich rodina v roce 1955 přesídlila do Maďarska. Margit chtěla být původně baletkou, učila se tanec. Po roce studia na Vysoké divadelní a filmové škole nastoupila v roce 1945 do kolozsvárskeho Maďarského divadla. I když pravidelně hrávala v divadle, populární se stala až díky filmu. V padesátých a šedesátých letech se stala v Maďarsku nejpopulárnější filmovou herečkou! Kromě maďarštiny hovořila také rumunsky, francouzsky, anglicky a španělsky. Ve většině filmů ztělesňovala typy osudových žen. V zahraničí dosáhla prvního výrazného úspěchu postavou chudé služky ve filmu Dvojí sukno (hrál se i u nás). Byla obsazovaná do náročných charakterních rolí, hrála ale i ve filmech dobrodružných. V roce 1962 ji obsadil režisér Jiří Krejčík do slovenského válečného filmu Polnočná omša, filmové adaptace stejnojmenné hry Petra Karvaše. V Polnočné omši hráli po jejím boku slovenští herci Ivan Mistrík, Ladislav Chudík, Jozef Kroner, Emília Vašáryová či Karol Machata, z českých herců pak například Jiří Pleskot anebo Vladimír Šmeral. V průběhu let 1956 až 1975 se objevila Margit Bara ve 25 filmech. A film Propast, s nímž přijela v roce 1956 do Karlových Varů na IX. Mezinárodní filmový festival, zde získal Zvláštní cenu poroty. V roce 1975 se naposled objevila na filmovém plátně ve snímku Jakub lhář, který vznikl shodou okolností v koprodukci NDR a ČSSR. Jakub lhář byl nominovaný na Oscara jako nejlepší neanglicky mluvený film a na XXV. Mezinárodním filmovém festivalu v Berlíně vynesl představiteli hlavní role, Vlastimilu Brodskému, Stříbrného medvěda za nejlepší mužský herecký výkon.

Polnočná omša 2
Polnočná omša 1

Polnočná omša

Úspěšnou kariéru krásné maďarské filmové hvězdy přerušil v roce 1964 vykonstruovaný příběh a koncepční spor, kdy byl obviněn ze zpronevěry a podvodu ústřední ředitel hotelů a restaurací Lajos Onoda. Protože v totalitních režimech neexistuje presumpce neviny, začalo se uměle šířit, že Onoda pořádal divoké pitky a orgie s vysokými politickými funkcionáři, herci a herečkami. Pro hodnověrnost byla do této aféry namočena i Margit Bara. Šlo tehdy o to, odpoutat pozornost veřejnosti od skutečných viníků. I když jí nebylo nikdy nic dokázáno, začali se jí lidé stranit a postupně přestávala dostávat hlavní divadelní a filmové role.

Bara na dobové pohlednici

Svou uměleckou kariéru ukončila v roce 1977. Až v roce 2002 dostala jako satisfakci za příkoří od vlády Maďarské republiky Kossuthovo cenu…

A jak jsem dopadl já se svým pátráním?

Se svolením paní Tatiany Dimitrové už jen cituji její emaily:

20. 9. - Paní Margit Bara už komunikuje pouze prostřednictvím svého manžela a kontakt na něj dostanu v pondělí 26. 9. Pak Vám jej ihned přepošlu. S pozdravem TD

19. 10. - Dobrý den, pane Suchý, zatím se mi nedaří, mluvila jsem osobně i s uměleckou šéfkou Národního divadla v Budapešti a i ta mi řekla, že mi nemůže pomoct, že paní Bara už je velmi nemocná, skoro nevidí a nekomunikuje se světem, jedině snad nějak přes manžela, ale že kontakt nemají. Z jiného místa mám slíbenou nějakou pomoc, ale odtud mi už delší dobu nikdo neodpovídá. Zkusím to zaurgovat, děkuji za trpělivost. TD

9. 11. - Dobrý den, tak se mi podařilo získat číslo na manžela Margit Bara a hned jsem mu zavolala. Řekl mi, že před šesti lety prodělala mrtvici a nemluví, nečte, ani nepíše a tudíž nemůže odpovídat na žádné otázky, ani jeho prostřednictvím. Je mi líto. Zdraví TD

A mně je zase líto, že se paní Margit Bara už nikdy nedoví o tom, jak na ni i po 55 letech vzpomíná jeden kluk, kterému věnovala na začátku své kariéry svoji podepsanou fotografii.

(Psáno pro Revui 50plus)

Jan Kovanic
19. 4. 2025

Vyjíždíme ze Slunečné - já, přítelkyně Karla a její navigace Erika.

Aston Ondřej Neff
19. 4. 2025

Rusko nepřestane útočit a Ukrajina se nepřestane bránit.

SÝR ZDARMA
19. 4. 2025

Anglický ústavní soud potvrdil to, co ví každý normální člověk.

Gita Zbavitelová
19. 4. 2025

Stále víc Izraelců pochybuje, že vláda dosáhne propuštění rukojmích.

Tomáš Procházka
19. 4. 2025

Ukrajina zoufale potřebuje další vojáky.

Aston Ondřej Neff
17. 4. 2025

Chceme napříště podléhat „nadstátní moci‟?

Aston Ondřej Neff
19. 4. 2025

Rusko nepřestane útočit a Ukrajina se nepřestane bránit.

Aston Ondřej Neff
18. 4. 2025

Audit digitalizace stavebního řízení neexistuje.

Marian Kechlibar
17. 4. 2025

Čína je od roku 2010 největší výrobní ekonomika světa.

přečetl Panikář
17. 4. 2025

Německé „ministerstvo pravdy“ hlídá „svobodu názorů“

Lidovky.cz
20. 4. 2025

Semifinále s favorizovanými Američankami těsně nezvládly, na domácím světovém šampionátu hrají o...

fred Alfred Hostička
20. 4. 2025

Čínští vědci úspěšně testují bombu na bázi vodíku, která dokáže i bez použití jaderné nálože...

Ondřej Soukup
20. 4. 2025

Během posledních tří let ruské úřady obvinily 89 vědců, především fyziků, z vyzrazení státního...

mul Matyáš Müller, ČTK
20. 4. 2025

Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které...

Lidovky.cz, ČTK
20. 4. 2025

Papež František v neděli pozdravil desetitisíce věřících z balkonu vatikánské svatopetrské...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz