20.9.2019 | Svátek má Oleg


VÝSTAVA: Nejen boty do roboty

10.11.2017

Před 120 lety to byl Baťa, kdo chtěl obout celý svět. Jeho baťovky z plátna a koženou podešví a koženou špičkou uspěly. Pro cenu bylo podstatné, že nešly do páru.

Deset let po válce se u nás u nás objevil takzvaný šedý mor. Byly to gumové šedivé boty, do nichž se vkládaly bačkory na přezku. Do takových bot neteklo a nezáblo v nich a nepodněcovaly k závisti. Vlastnil je kdekdo. Byly všude. Když utíkala děvčata po ulici, utíkaly jen šedé boty, proto se jim říkalo tak, jak se jim říkalo.

Za dalších dvacet let, zhruba před 45 lety, zahájil svou kariéru, zdaleka ne u nás, španělský návrhář českého původu Manolo Blahnik.

Z prostých bot k dennímu nošení začal vytvářet umělecká dílka. Začal si uvědomovat, že jednou obouváme tenisky, jindy lodičky, kozačky a že to vždy nemusí být tytéž boty, které obouváme. Že můžeme měnit barvu i podpatek. Přidat ozdoby. Že je dovoleno cokoliv. Žijeme v době stále se měnících trendů, tak proč by se trend nemohl vztahovat i na boty. A později, když lodičkový virtuóz Blahnik nebyl otrokem cen, vábila ho extravagance. Kombinoval, přidával netradiční materiály. Ale přitom měl stále na mysli, že nejdůležitější u bot je funkčnost.

boty4
boty2

Za svůj život se může lodičkový mág pochlubit 13 tisíci návrhů bot, botiček, sandálků, lodiček, z nichž většina ukrývá nebo za ní stojí zajímavý příběh. Je nutno podotknout, že obul řadu významných osobností, jako byla třeba lady Diana a Madona.

boty3

V pražském Muzeu Kampa je otevřena výstava The Art of Shoes. Po Miláně a petrohradské Ermitáži mají Pražané možnost se pokochat nevídanými uměleckými dílky, a to botičkami. Manolo Blahnik je nejen navrhuje, ale sám je i vyrábí. Pohodlné, kvalitní z kůže, dřeva, textilií i plastu. Vyrábí je lidem nejen pro krásu ale i pro pohodlí. Ke zhlédnutí je více než dvě stě kusů nádherných extravagantních bot ve skleněných vitrínách. Jako je semišová kozačka s dekorem Swarovskiho krystalů. Lidé postávají a dívají se tiše. Z některých tváří je možno číst.

boty1

Během výstavy jsem obrátila své oči od vitrín k zemi a ujasnila jsem si, že tu pravou funkčnost bot měli všichni návštěvníci na nohou.

Foto: autorkaPo operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení
Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení

Policisté na Královéhradecku zahájili trestní stíhání tří lidí a jedné firmy, kteří údajně nesou odpovědnost za tragédii. Ta se odehrála před dvěma lety, jejímž následkem osmiletý chlapec po operaci mandlí upadl do kómatu.


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.