26.7.2021 | Svátek má Anna


Diskuse k článku

ÚVAHA: O třetím čtení

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
F. Grossmann 21.6.2021 15:32

Z mého života jsem četl v r.59. Komunistické podlézavé bláboly všechny Nezvalovy vzpomínky přehlušily. Na př. o Šaldovi " Přes upřímnou lásku, kterou měl k našemu lidu, nepochopil tento lid a nepochopil nikdy Marxe." O svém politickém přesvědčení : " Abychom nezbloudili, rýsoval se před námi maják beztřídní společnosti, jehož světlo nás oslnilo a k němuž jsme se chtěli přiblížit v plné solidaritě s dělnickou třídou. " To mu vůbec nevadilo, aby v době krise ve třicátých letech, pro dělníky skutečně velmi tvrdých, netrávil léto na francouzských plážích. A ještě jednou : " My, kteří jsme brali vážně slova Marxova a Leninova a kdož jsme zůstali věrni svému lidu, zůstali jsme mladými, i když naše léta plynula stejně rychle, jak letí čas. Nelze pokládat mládí jen za jev fyziologický. " Takových moudrostí je v knize daleko víc.

H. Rybnická 21.6.2021 14:17

Knihy jsem v dětství čítávala na brněnském venkově i čtyřikrát. Bylo to v době, kdy knihy prostě nebyly. Otec měl malou knihovničku knih, kterým jsem nerozuměla. Sousedka zprava měla malou knihovničku "červené knhovny" rozuměla jsem jen málo. sousedé naproti, panečku, tam jsem jednou dostala osm dílů Hraběte Monte Christo, byly to super prázdniny, vyžebronila jsem si to příští prázdniny znovu. Paní mně vždycky něco vybrala, na moji spotřebu v prázdninách velice málo odpovídajícího věku. U dalších sousedů nic moc, jakkoli jsem žebrala. Přítel rodiny byl zaměstnán v brněnské bance. Při jedné návštěvě rodičů mi řekl, že by mi půjčil Cerama, tehdy nového a pod rukou, Bohové, hroby atd. Ale musím přijít do banky a knihu tam na místě přečíst. Takže jsem seděla dopoledne pár hodin v parádní ještě prvorepublikové bance v čekárně na kožených lavicích a četla. Samo že jsem to zvládla. Ale to byly samozřejmě vyjímečné události, TAkže jsem svou dětskou knihovničku. vesměs dárky k narozeninám nebo Vánocím četla znovu a znovu. Dnes si to nikdo neumí představit.

P. Kubáč 21.6.2021 13:23

Churchill prohlásil že kdo není ve 20 socialista nemá srdce a kdo je ve 40 socialista nemá rozum.

Autor nám svým přichylováním se k páně Nezvalovým bolševickým blábolům demonstruje, že jeho vnitřní bolševismus věkem narůstá.

J. Ptáček 21.6.2021 10:26

Kniha, kterou přečtu jenom jednou, je aspoň pro mě, nezajímavá, bezcenná. Kniha, kterou přečtu dvakrát vypovídá o tom, že v ní něčemu nerozumím. Teprve kniha přečtená třikrát a víckrát, mě něco dá. Vrcholem, aspoň pro mě, je když knihu dočtu a začnu ji číst ihned znovu. Stalo se mně to zřídka, ale stalo (Šťastný Jim, 451 stupňů Fahrenheita nebo Slunce mrtvých) .

J. Ptáček 21.6.2021 20:47

Proboha, přece "mně" a ne mě!