20.10.2020 | Svátek má Vendelín


ÚVAHA: Jdou zpěváci do nebe?

16.3.2019

V minulých dnech dozpívali svou poslední píseň Věra Bílá a Mirek Hoffmann z Greenhorns. Máme být smutní? Jistě ano, ale...

Marek Orko Vácha v jedné ze svých promluv říká zajímavou věc. Vědecké objevy tak úplně nezávisejí na konkrétních lidech, ale spíše na čase a stupni poznání. (Gregor Mendel objevil dědičnost zhruba 50 let předtím, než na stejnou myšlenku přišli další a teprve poté se zjistilo, že tím prvním byl právě brněnský rodák, totéž bylo s tzv. Darwinovou teorií a třeba i šroubovicí DNA).

Naopak, pokud by nebyl na světě Antonín Dvořák, nikdy bychom nemohli poslouchat jeho muzikantsky geniální Novosvětskou symfonii, pokud by se nenarodil třeba Michelangelo, nikdy by v galerii Uffizi ve Florencii nestál David.

Zpěváci a umělci jsou vždycky originál, napodobeniny většinou nestojí za nic. Patrik Banga píše v dnešním blogu o vlivu paní Věry Bílé na jeho muzikantský (a nejspíše ne jen na ten) život. Určitě není sám, protože paní Bílá byla známá po celém světě a ovlivnila mnoho dalších. Můj život byl v dobách mého trampského mládí ovlivněn mimo jiné i skupinou Greenhorns (s nádherným hlasem Mirka Hoffmanna), jejichž písničky jsme tu a tam více či méně podařeně interpretovali u nočních ohňů v trampských osadách. Jinak řečeno, jednu dobu jsme žili společně se svými idoly a ty v nás zanechaly nesmazatelnou stopu bez ohledu na to, kam nás pozdější život zanesl.

Každý z nás zažil jednou či vícekrát nějaký koncert, který jej zasáhl, protože byl odehrán správnou osobou ve správném místě a ve správné době. Zůstal navždy, neopakovatelný, možná časem trochu zastřený a přesto stále přítomný. Bylo to určitě i díky tomu, že onen zpěvák či skupina dala do koncertu vedle své profesionality i kus sebe, což vnímavý posluchač bezpečně rozezná. A pro interpreta jsou naopak největší odměnou ne peníze za produkci, ale za jakési špatně definovatelné a přesto silně vnímané souznění s posluchači. Každý, kdo někdy veřejně vystupoval, dobře ví, že v okamžiku nástupu na pódium náhle padá předchozí únava, stres a obavy a závěrečný upřímný potlesk a díky jsou odměnou největší a nesměnitelnou.

Tito skvělí zpěváci tak zažívali zde na Zemi cosi, co nikdo jiný, kdo profesionálně nehrál, nemohl zažít. Ony neskutečné chvíle, kdy publikum fascinovaně stojí a stále tleská, kdy se publikum přidá ke zpěvákovi po prvních slovech písně a zpívá s ním, kdy po koncertě nemůže odejít domů, protože každý z posluchačů ještě potřebuje prohodit pár slov s tím, kdo mu ten večer poskytl neopakovatelný zážitek, vryp v duši.

Tito zpěváci žili svůj skvělý život naplno tak, jako málokdo z „ostatních“. Zasvětili svou pozemskou pouť rozdáváním se pro druhé. Existuje-li věčný život, pak jejich hřivny, které jim byly svěřeny jejich B-hem, byly zúročeny měrou více než vrchovatou. Toto stačí, aby je pak jejich Všemohoucí přivinul něžně do své náruče a řekl jim, že žili dobrý život.

Byl by dobré, abychom náš smutek z jejich chybění zde na Zemi přikryli radostí i z toho, že jsme mohli jít část naší cesty s nimi.

Převzato z blogu Tomáš Vodvářka se souhlasem autoraMáte doma vybíravého pejska? Problémem může být kvalita krmiva
Máte doma vybíravého pejska? Problémem může být kvalita krmiva

Brit ke své řadě granulí bez obilovin pro malá plemena uvedl na trh i novou řadu kapsiček Brit Care Mini. Ty jsou obohaceny o prebiotika pro dobré...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.