11.8.2022 | Svátek má Zuzana


Diskuse k článku

ÚVAHA: Bezvěrcovo adventní zamyšlení

Pro věřícího člověka, křesťana, je advent, jenž minulou neděli začal, začátek liturgického roku, radostné čtyřtýdenní očekávání příchodu Spasitele, doba rozjímání a dobročinnosti.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Jurax 7.12.2021 14:08

Opakuju, duše je software běžící na hardware mozku, nic víc. A když hardware přestane fungovat, software zmizí s ním. Je to prosté.

Ale jinak - nechci se Vás dotknout, nechte si to své a já si nechám svoje. Zkušenost mne naučila, že diskuze o těchto věcech mezi věřícím a bezvěrcem nikam nevede.

Z. Žíkovecký 7.12.2021 11:47

Nejstarší texty jsou staré 6000 let a jestli lidé něčemu věřili předtím je pouhá spekulace.

Z. Žíkovecký 7.12.2021 11:35

A je snad nějaký důvod projevovat úctu??

L. Netolická 7.12.2021 10:23

Pane Juraxi, člověk není pouze tělo, ale také duše. A právě ta neumírá, ale žije věčně. A o to zde jde. Duše bude buď navždy trpět nebo se očišťovat v očistci nebo bude žít ve věčné blaženosti. Takže, všichni zde na zemi máme možnost žít tak, abychom dosáhli té třetí možnosti.

J. Jurax 5.12.2021 20:50

Jojo, bůh ... ale který ... bohů bylo a je jak kapek deště ...

J. Jurax 5.12.2021 20:42

A nedáte pokoj ... :-) ... no, jakou věčnost? Tělo je smrtelné - biologická struktura může vydržet dlouho, třeba želvy - ale věčně ne.

Takže leda nesmrtelná duše, jenže duše je software běžící na hardware mozku, a když ten mozek umře - stačí na to takových pět až deset minut bez kyslíku - tak ten software nemá na čem fungovat. A hardware mozku není struktura věčná, s časem se opotřebuje a degeneruje, a jeho podpůrný systém taky nevydrží věčně. Takže?

Ledaže by bůh měl někde zásoby hardware - věčného, tedy ne biologického - pro ty duše ... a uměl na něj tu duši přehrát a zprovoznit ... ale to už zabíhám do scifi ...

V. Němec 5.12.2021 20:23

Předvánoční čas se v dnešní době změnil v nákupní šílenství. Žádný advent, žádné čekání, rozjímání. Jen nařízený a řízený konzum.

Jak krásné jsou vzpomínky na dětství za hluboké totality (padesátá, šedesátá), kdy pro nás, 4 děti, Vánoce znamenaly, že se starší sourozenci sjeli ze škol domů (ten společně strávený čas byl nejlepším dárkem). V pohádky z Nového zákona jsme v naší rodině nevěřili nikdo, ale byly krásné. O Štědrém večeru po slavnostní večeři, kdy pod talíře táta sehnal, nevím jak, každému podle věku, nově tištěné papírové koruny až pětikoruny, nám pak máma tajuplně ze skříně vytahovala postupně dárky (žádné drahé obaly, které by šly hned nato do odpadu a na skládku), hlavně praktické věci jako trenýrky, košile, rukavice...a taky ty sváteční, podle věku, hračky a pak, hlavně knížky.

Potom byly koledy v rádiu...a na závěr povídání, čtení knížek a spát.

Asi hrubý domácí produkt v tehdejší době o Vánocích tolik nestoupl jako dnes, v konzumní společnosti. No a?

V. Kučer 5.12.2021 20:16

Farář Lautner nesouhlasil a skončil na hranici také. Papež Inocenc mu odmítl udělit milost se slovy: „Kdybychom my sami byli z takové neřesti usvědčeni, pak by si spasitelná spravedlnost žádala, abychom byli celému světu příkladem a byli veřejně upáleni.“ V padesátých letech minulého století pracující masově podepisovali souhlas s rozsudky smrti, kdo odmítnul riskoval kriminál. Současný papež podporuje masovou migraci do Evropy ale za nesouhlas nás neupálí ani nezavřou. Doufejme.

J. Jurax 5.12.2021 20:00

Ježíš založil ... no jo, zkráceně - židovský rebel Jošua popudiv svými řečmi a činy své souvěrce natolik, že jej odsoudili k smrti, římský prefekt Pontius Pilatus odpovědný za pořádek v neklidné provincii si umyl ruce a rozsudek potvrdil a nechal vykonat a bylo ... a pak si exaltovaní v ukřižovaného věřící vymysleli zmrtvýchvstání, a protože jeho učení hlásalo rovnost - pro sichr ovšem před Bohem a po smrti, protože jinak by v reálu nepřežilo - tak se stalo atraktivním zejména pro ty nerovné dole a protože těch nerovných dole je vždycky víc, stalo se masovým a pak už to jelo, ustavil se aparát, biskupové a sepsaly se svaté texty, z nichž některé byly posvěceny a jiné zavrženy co hereze, heretici byli potlačení, vyhnáni nebo jako Kataři vyvraždění ad maiorem Dei gloriam a církev katolická skrze víru ovládla myšlení západní a střední Evropy ... jako vždy k něčemu to bylo dobré a k něčemu špatné.

A jestli křesťanství opravdu někdo založil, tak to byl jistý Saul, známý jako Pavel z Tarsu, původně křesťany pronásledující. Neboť díky jeho misijní činnosti se křesťanství rozšířilo; taky sepsal část nového zákona.

Hereze byzantská vyhlazena nebyla, Byzanc byla tehdy ještě silná a když padla, už bylo pozdě ...

Mimochodem, založil též všeliké protestantské církve, jež se zhusta proti té katolické vymezovaly nejen slovem, ale zhusta skrze své vyznavače i ohněm a mečem? A jehovisty, adventisty, mormony ... ?

L. Netolická 5.12.2021 19:09

Nikdo vás, pane Juraxi, k ničemu nenutí. Bohužel, nevěřící si neuvědomují, že odmítáním Boha si zavírají bránu na věčnost, která, jak je psáno by mohla být - ani oko nevidělo, ani ucho neslyšelo, ani na lidskou mysl nepřišlo, co Bůh připravil těm, kdo Ho milují. A věčnost je věčná.

J. Hruška 5.12.2021 18:56

Ale nezná budoucnost, oznamuje lidem svou vůli. A očekává s napětím a chvěním zda-li se vůle splní čili nic ač je "pantokrátor" a může všechno jen ne zapřít sám sebe - Pravdu a lásku ve SVOBODNÉM bytí. Překlad je bezvýznamný. Amen.

J. Hruška 5.12.2021 18:45

Právě proto, že je Bůh vševědoucí, ví také, že znát budoucnost je pád do otroctví, (osudu a pod), Bůh JE Bůh živých, ne mrtvých (v budoucnu), velmi se mýlíte a jeho milosrdenství je věčné. Budoucí osud Křesťanství již odmítlo před mnoha staletími. Křesťané vyznávají primát milosrdenství před spravedlností a odpuštění před pomstou a trestem, paní Netolická. Rozpoznávacím znamením křesťanství je SVOBODA, která se nevylučuje s řádem věcí a života a právě s onou "kazalitou" předpokladu a výsledku dokazatelnou zákony přírody a života. Budoucnost je předvídatelná nikoliv předpovídatelná, předvídatelná podle zákonů a řádu věcí, nikoli předpovídatelná (čtěte správně, budoucnost se nedá předpovídat, ale předvídat) není to počasí.!!

J. Jurax 5.12.2021 18:36

No, víte, nechci zabředat do diskuze s přesvědčeným kreacionistou a ptát se třeba, kdo stvořil toho, jež pak stvořil život na Zemi, nicméně pravím, že když máte na tu náhodu nějaké 4 miliardy let a vhodné podmínky, nějaký prvok se objeví a pak už to jde samospádem ...

No a jinak, každý jsme holt nějaký ... někteří nevěří v bohy, jiní v nějaké věří, v ty své nebo v toho svého ... pokud mne nenutí věřit taky nebo dodržovat dogmata té své víry, nevadí mi ...

L. Netolická 5.12.2021 16:06

Čarodějnice neupalovala církev, ale světská moc. Dle katolické víry - věřit na čarodějnice, vykládat karty, esoteriku ... je hřích.

L. Netolická 5.12.2021 16:00

To jste si, pane Poláku, tzv. vycucal z prstu. Ježíš založil katol. církev a mimo jiné při poslední večeři s apoštoly řekl, aby toto činili na Jeho památku. Neboli ustanovil eucharistii. Katolická církev je náš duchovní domov, při mši sv. přijímáme Krista. Jsme pokřtěni, účastníme se svátosti smíření atd atd. To a mnoho dalšího nás vede ke Kristu.

L. Netolická 5.12.2021 15:51

Pane Hruško, Bůh je vševědoucí, všemocný, nejvíce spravedlivý.

L. Netolická 5.12.2021 15:49

Pane Juraxi, člověk odjakživa hledá Boha. Lidé jsou náboženští tvorové. Než přišel Ježíš Kristus a přinesl světu katolické, neboli všeobecné náboženství, tak si lidé vytvářeli různé bohy a různě si vysvětlovali přírodní úkazy. Já bych se klidně mohla účastnit pozvání do mešity, židovského templu, ale pouze ze zdvořilosti ke zvoucímu a jako pozorovatel. Židé Ježíše neuznávají a už tam bych s nimi nemohla souhlasit. Věřit v Boha je obrovská posila pro každého člověka a veliká naděje, že smrtí nic nekončí. Je to obrovský dar od Boha. Je to ale také zodpovědnost za sebe, aby člověk žil spravedlivě a také za děti, vnoučata ....,aby nesešly z cesty, která vede k Bohu a často k nim promlouvat. Vím také, že posmrtný život existuje. Ve snu za mnou přišel zemřelý kněz, který do naší rodiny léta docházel. Ve snu přicházel z pravé strany, zastavil se a podíval se na mě a řekl mi: "paní já jsem vám napsal". A uviděla jsem jako na dlani celý růženec a od shora postupně přes každých pět desátků nabíhaly veliké pětky. A tak vím, že se mám, máme modlit denně celý růženec. Trochu těžko se mi píše o těchto věcech v této diskusi a mám opravdu strach, abych tím nezpůsobila, že se někdo bude těmto věcem vysmívat a urážet tím Boha. Jak ale jinak se mají nevěřící tato svědectví dovědět? Oni si myslí, že věda Boha popírá a více se nezamýšlí. Nevědí ale už, že čím více věda ví, tím více se kloní ke Stvořiteli a je mnoho vědců, kteří jsou věřící. Opravdu jsou nevěřící přesvědčeni, že člověk - muž a žena jsou dílem náhody? Že něco tak nesmírně složitého se začalo vyvíjet bez smyslu, chaoticky bez zadání a do dokonalosti? Jak mohla náhoda vědět, že člověk potřebuje vidět, slyšet, mluvit, myslet, že potřebuje např. klouby, ruce, deset prstů atd.? A což teprve vnitřní uspořádání? Pohlavní ústrojí muže, ženy ... Opravdu vše náhoda, přestože vznik živé buňky z neživého je nemožný?8-o

L. Netolická 5.12.2021 15:10

Pane Polanský, pod 5. Boží přikázání patří vícero hříchů, např. ubližování druhým, nenávist, zášť, pomstychtivost, hněv, vydírání, znásilnění, alkoholismus, drogy, potraty, eutanazie, nadávky ...

V. Kučer 5.12.2021 15:06

V TV o tom mluvil doktor Koukolík, víru prý máme v mozku. Člověk nemusí věřit v náboženství ale třeba ve vědu nebo že vyhraje v hazardu. Fyzik věří v JE, ekologista v Green Deal.

V. Kučer 5.12.2021 14:50

To měl ještě syn kolegy štěstí protože ateistu má dobrý muslim zabít. Měl jim tvrdit že je katolík nebo evangelík. Nevím jestli by pochopili víru v Green Deal.

V. Kučer 5.12.2021 14:33

Upalovali hlavně protestanti. Ctihodní otcové ve Vatikánu naopak dospěli k názoru že čarodějnice nejsou a že se jedná o pohanské pověry. Bobling z Edelstadtu upaloval o sto šest protože mu to umožnila tehdejší vrchnost. Čarodějnické procesy u nás zakázala až Marie Terezie jako projev středověkého tmářství. Dnes se používají jiné metody.

J. Jurax 5.12.2021 14:13

No jo no, když po mém soudu ateisty, bezvěrce a neznaboha jsou bohové - všichni, od Ahura Mazdy přes křesťanského Boha, Jahveho i Jupitera, Peruna, Quetzacoatla a Thora až po Živu - jen virtuální konstrukty nedokonalých lidských mozků vytvořené proto, aby pomohly vyrovnat se se složitostmi života a věcmi (dosud) nepoznanými.

No a některé z těch konstruktů bohužel indukovaně taky byli a jsou obmyslně využíváni k ovládání lidí skrze jejich víru v ně. Ovládání jinými lidmi, co si osvojili právo tu kterou víru vykládat, střežit její čistotu a nesprávně věřící trestat. A nevěřící obracet na víru pravou.

Mezi knězem vyhlašujícím interdikt, mullou vyhlašujícím fatvu a animistickým šamanem sesílajícím mocné džu džu na provinilce není moc rozdílů. Spojuje je hlavně to, že je třeba víry vskutku silné až fanatické, aby to fungovalo.

Takže pan Novotný po právu odmítl. Proč by měl být účasten rituálů k poctě boha, v něhož nevěří? Koneckonců Vy byste nejspíš též odmítla pozvání do mešity či účast na rituálu k uctění bohyně Kálí a patrně i pozvání do židovského templu, ačkoliv křesťanský bůh je vlastně potomkem boha židovského.

Jakkoliv Vám víra v křesťanského Boha pomáhá, jsou i tací, co právě v tohoto konkrétního či vůbec žádného boha nevěří.

J. Brei 5.12.2021 14:02

Proč ta agresivita, pane Hruško?

Bůh, podle Bible, zná budoucnost. Jinak by to nebyl Bůh: „Od počátku oznamuji budoucnost a od dávnověku, co se ještě nestalo.“ (Ješajáhú/Izajáš 46:10 Český studijní překlad)

Vaše „JÁ JSEM“ vychází ze špatného překladu hebrejského textu a tím způsobeného následného špatného výkladu. Vrchní zemský rabín Karol Efrajim Sidon (a podobně Český rabínský překlad) ve svém překladu Pěti knih Mojžíšových (Chamiša chumšej Tora) překladá takto: „Ale Moše řekl Bohu: „Pohleď, přijdu-li k synům Jisraele a řeknu jim: Bůh vašich otců mne k vám poslal, řeknou mi: Jak se jmenuje? – a co jim na to odpovím?“ Bůh řekl Mošemu: „Budu tím, jímž budu,“ a pravil: „Pověz synům Jisraele a řekni: Já budu mne k vám poslal.“ (Šemót/Exodus 3:13.14)

Žádná svoboda zřejmě neexistuje. V kauzálním světě ani nemůže. Buď existuje kauzalita (evidentně ano), a pak nemůže existovat svoboda, nebo existuje svoboda a pak nemůže existovat kauzalita (ta však evidentně existuje). Pokud chce být Bůh svobodný, musí být mimo kauzalitu. A to asi žádná nuda není, když byl celou věčnost bez tohoto světa. tedy pokud vůbec nějaký Bůh je. Nuda je jen lidský kauzální pocit. Bohu ho nepodsouvejte.

J. Hruška 5.12.2021 12:03

Ten příběh chlapce v orientu je přímo ilustrační: Ilustruje hlubokou beznaděj v Alláha věřících, hluboký pocit zrady od Proroka, hlubokou neznalost a nedostatek poznání nahrazenou slepou vírou, hrůzu otroctví naprosté podřízenosti Alláhu, zoufalství nesvobody, výsledek - útisk a zaostalost.

J. Hruška 5.12.2021 11:51

Bůh JE "pantokrátor" vševládce a tak nevidí do budoucnosti, určil jí svobodné bytí, přímo nařídil, rozkázal "milujte se a množte se a naplňte zemi.... Atd jak je možné nechápat svobodu a svobodnou vůli.? Amen.

J. Pokoutný 5.12.2021 11:41

Upalovala státní moc, ne církev. Krom toho, těch upálených nebo oběšených (v protestantských státech) bylo po soudech mnohem méně, než těch, které z různých důvodů sousedi napráskali.

J. Hruška 5.12.2021 11:39

Polanský, Bůh NEZNÁ budoucnost! BŮH JE. Stvořil svět a v něm člověka ke svobodnému bytí, SVOBODNÉMU BYTÍ. Duše lidská se zabývá nadějí, že bude, že vyjde Slunce, že bude zítra, že však jen JE jí uniká ve svobodném bytí. Bůh je JÁ JSEM.! Ne, že budu nebo byl. JÁ JSEM.! nehraje se světem a lidmi pimprlové divadlo (to Alláh) Byl by to Bůh kdyby znal budoucnost, ta nuda by nestála ani zlámanou grešli. Takový Bůh by byl velmi, ale velmi omezený, ano OMEZENÝ, omezený ve své svobodě. Atd. Ahoj.

J. Kraus 5.12.2021 11:22

Advent, doba rozjímání. Řekl bych, že základ je v lidské přirozenosti, alespoň v našich zeměpisných šířkách. Sedím u počítače, venku nasněženo, tři stupně, do toho prší. Před měsícem jsem mohl být nervózní, kolik jsem toho za letošek kolem baráku a chalupy já líný neudělal a co bych ještě mohl stihnout. Teď už ne, letos už neudělám nic. Konec honění, klid, čas k otevření se vyšším světům. Tak to bude až někdy do Tří králů. A potom znovu plánování, traumata.

Je to asi dvacet let, syn kolegy byl na výměnném studiu v Turecku. Vrátil se předčasně, šlo mu prý o život. Ptali se ho spolustudenti, v jakého boha věří. Že prý v žádného. Ale to není možné, my máme Alláha, Asiati Budhu, vy toho vašeho, i ti černoši mají nějaké své duchy. Nemůžeš žít bez boha! Chlapec jim prý oponoval Darwinem a pokročilou západní vědou. Dopadlo to tak, že se mu, méněcennému a špinavému, vyhýbali a bili ho na potkání. Nechtěli mít takového tvora mezi sebou. Tak to vyprávěl kolega a často si na to vzpomenu.

Říkají někteří, že je rozdíl mezi věřit a vědět. Někdo ví už jako dítě, jiný musí nejprve věřit, být pokorný, laskavý a tohle všechno. Pak třeba jednou zjistí, že ví. A kdybychom to chtěli komplikovat, mohli bychom se rozepsat o entitách na různých stupních, které si s člověkem rády pohrávají a vydávají se za něco co nejsou.

Co se týče kostelů, jsou to většinou vysoce positivní místa s kladnou energií, promodlená generacemi našich předků. Za blahých dob socialismu, kdy byly ty pražské celý den otevřené, jsem tam rád chodíval v osamění nasávat atmosféru a snad i něco jiného. Dnes černí v církvi je zamykají a přístupné jsou jen v době mše nebo s turisty. Naposledy jsem byl na mši před lety, schovaný vzadu v koutku a příliš nevnímající okolí, a najednou na mě vtrhla nějaká ženská, že prý podejme si ruku v Kristu a už se na mě sápala. Ono stačí vidět ty samolibé tváře lidí, vycházejících po mši ven.

J. Hruška 5.12.2021 11:01

Juraxi,! Nejste špatný člověk, Bůh nestvořil špatné lidi, proč by to dělal,?? Jste svobodný, važte si toho.

Já a Bůh víme všechno.! Je to tak,?? Já (lidstvo) vím všechno i to, co Bůh neví.! No nazdar.!

J. Hruška 5.12.2021 10:45

Bůh stvořil člověka k obrazu Svému......

Bůh je Bůh živých, ne mrtvých, velmi se mýlíte,! A jeho milosrdenství je věčné.

Co to znamená "nevěřit v Boha"?? Jste snad již mrtvý,? Nebo ďábel.? I ten ví, ale hrozí toho.! Co to znamená, "nevěřit".??

K městu přijel cirkus. Klanun volal : "Přijďte se podívat, uvidíte co jste ještě neviděli". A skutečně, dobře se bavili, až je to bavit přestalo. Vypukl požár. Klaun v komickém oděvu volal : Hoří!! Všichni se smáli jak to dobře hraje, až je smích přešel, bylo pozdě. Město lehlo popelem.

Kněz v komickém oděvu káže evangelium.

Svatý Jan Křtitel volá na poušti: "obraťte se ve vých skutcích"!.! Amen.