6.10.2022 | Svátek má Hanuš


Diskuse k článku

ÚVAHA: Ateista je agnostik?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Alex 9.11.2006 17:32

Přečetl jsem si ten Halíkův článek. Cituji:

„Náboženská neutralita státu“ je právně zaručený prostor náboženské svobody a plurality (včetně legitimního prostoru pro lidi, věřící v ateismus).  (Konec citátu)       Je to opravdu neskonalá drzost od pana Halíka, označovat lidi, kteří nevyznávají některou z náboženských ideologií, ale dělají si názor na svět podle vědeckých poznatků, za "věřící v ateismus". Víra je přeci charakterizovaná dogmaty, o nichž se nepřemýšlí, natož pak že by se o nich pochybovalo, jim se prostě "věří", nehledají se žádné důkazy pro ani proti. To je přesný opak vědeckého nazírání, poznávání světa, který s velkou pravděpodobností není utvářen s nějakým vyšším záměrem existujícím mimo tento svět, vtěleným některými do existence toho či onoho Boha.

Alex 9.11.2006 17:52

Mimochodem, pro věřící křesťany:

Křesťanství vyznávané v současné době vzniklo (jako římské státní náboženství, tedy nástroj uplatňování moci v rozlehlé říši) v roce 325 (po nar. Krista, ten se ale narodil v roce -7...) na Nikejském koncilu, kdy se římský císař prohlásil za biskupu určující ta správná dogmata. Kánon Nového zákona pak vznikl v 6. stol., kdy vládnoucí mocní prohlásili většinu z dosavadních písemností za zmatené, a uznali jenom část z nich - samozřejmě ty, které se hodily jako užitečný nástroj. Tedy s původním představami lidí o Ježíši, zvaném Christos, nemá křesťanství téměř nic společného. I kdybych dospěl k názoru, že existuje nějaký vyšší záměr, tedy bůh, rozhodně by to nemělo nic společného s tímto nástrojem moci.

Pamětník 9.11.2006 18:27

Re: Přečetl jsem si ten Halíkův článek. Cituji:

Pane Alexi, zkuste si odpovědět na jednoduchou otázku:

Čemu všemu musíte věřit, abyste nevěřil?

(Je toho dost, nebo snad ne?)

L8M 11.11.2006 13:04

Re: Re: Přečetl jsem si ten Halíkův článek. Cituji:

Trapná blbost. Těmihle rádobyinteligentními "argumenty" se můžou ohánět jen duševní chudáci...

Pamětník 9.11.2006 18:40

Existuje Bůh?

Ateista věří, že Bůh neexistuje.

Věřící člověk věří, že Bůh existuje.

Věda není schopna odpovědět ani tak ani onak!

Z toho plyne, že všichni něčemu věříme!  

Alex 9.11.2006 19:49

Re: Existuje Bůh?

O tom právě ten článek taky je - žádám vás, nepodsouvejte mi, že "věřím, že Bůh není", a že "musím věřit v mnoho věcí, abych nevěřil". Je zásadní rozdíl mezi vědou a vírou, netahejte ty, kteří neuznávají o jedno náboženství více než vy, do skupiny těch zaslepených nafoukanců, kteří si myslí, že celý svět byl stvořen právě jen za tím účelem, aby tady mohl existovat tvor ze všech nejdokonalejší - ČLOVĚK...

Alex 9.11.2006 20:00

Re: Existuje Bůh?

A vědě nepodsouvejte otázku, že nedokáže odpovědět, zda Bůh existuje, nebo ne. Takovou otázku si věda z principu neklade - proč a jak by měla zjišťovat, zda "existuje" jakási imaginární představa - která má navíc podobu buď křesťanského Boha, nebo muslimského Alláha, nebo židovského YHWH, atd. Já věřím v zelený mužíčky s tykadýlkama s červenou bambulkou na konci - začnou si vědci kvůli tomu klást otázku, jestli něco takového existuje? Samozřejmě, jestli při zkoumání světa narazí na doklady o existenci takových bytostí, tak se to dozvíme. Stejně tak, jako se dozvíme, že narazili na nějaké náznaky, že existuje jakýsi vyšsí záměr, jehož výsledkem je tento svět. Nenarazili. (takže vlastně nemáte pravdu, ani s tím vykřičníkem - věda je schopna odpovědět)

zdeněk 9.11.2006 21:02

Re: Re: Existuje Bůh?

tady musím reagovat.

Vy opravdu ničemu "nevěříte". Myslíte si že evoluce je pravdivá teorie? Jestliže ano, studujete ji a kriticky hodnotíte poznatky? Nebo to necháváte na jiných a jim věříte že je to tak?

V případě že toto je váš obor jistě se najde tisíc dalších kde přejímáte fakta bez toho aby jste se jimi do hloubky zaobíral. A o tom to je. Že každý nečemu věří, když jste malý věříte rodičům, když starší tak zase autoritám, ať je ta autorita věda nebo církev. U vědy můžete na rozdíl od církve pochybovat, vymýšlet nové názory a popírat staré. To u církve není možné.

Tato debata ale není o církvi, je o tom jestli člověk věří nebo nevěří že existuje bůh. Je o tom jestli existuje materialismus jak jej definoval Marx . Jak ukázali dějiny komunisti také nakonec věřili ve svou víru,  stejně jako  všichni  ostatní. Člověk bez víry neexistuje! 

L8M 11.11.2006 13:07

Re: Re: Re: Existuje Bůh?

Milý púane, je PODSTATNÝ rozdíl mezi "vírou" ve vědecké poznatky a náboženskou vírou. To můžete velice těžko srovnávat...

R 10.2.2007 7:34

Re: Re: Re: Re: Existuje Bůh?

To jistě, protože pochybuji, že by někdo věřil ve vědecké poznatky. Veškeré vědecké poznatky jsou jen více či méně ověřené teorie, které se v průběhu věků, jak postupuje poznání světa, mění. Jedna teorie střídá druhou, vzájemně se mohou doplňovat, ale i vyvracet. Tak nevím, proč bych měl věřit v nějaký vědecký poznatek. Nicméně nechápu, proč by se měly vzájemně potírat víra v Boha a věda, která o Bohu nic neví, jen částečně poznává tento svět. Je možné věřit v Boha i předpokládat pravdivost posledních vědeckých poznatků. To se přece nevylučuje.

Pamětník 10.11.2006 9:59

Re: Re: Existuje Bůh?

Pokud by někdo zcela jednoznačně na tuto otázku odpověděl, dostal by nepochybně Nobelovu cenu!