Diskuze
TOLKIEN: Netvoři a kritikové
Chceme pro vás bezpečné a kvalitní diskuse, proto mohou diskutovat pouze přihlášení uživatelé.
L30u51b49o96m71í58r 55Ž25a85l77o63u94d26e26k
Pohádka se v první řadě pozná podle to, že v ní vystupují pohádkové bytosti. Ale to nestačí (viz Bradbury), musí také mít pohádkový děj. Co to je? No nevím, nejsem literární vědec, ale pozná to skoro každý. Nejde o to, že by třeba liška Bystrouška nemohla přijet na motorce, ale o to, jak a proč k tomu došlo. Jak říkám nevím, ale když dáte příklad, můžu říct své mínění.
Pokud v pohádce vystupují mašinky, jde vlastně o moderní bajku. Pokud se v pohádce rodiče hádají kvůli imigrantům, jde o Netflix.
I96v47o 72F86e92n85c62l
Ad níž. V jedné, asi této povídce se rozplývají sami tvůrci fant. příběhů.
J55á67r13a 24F92r76a45n47k54e
Nepitvat a číst. Jo!!!
Jenže už nikdy nestihnu přečíst ani to, co bych třeba chtěl, či měl. Takže i díky literárním "patologům" a jejich popularizátorům jsem aspoň lehounko v obraze v tomto vrstevnatém grafomanském světě.
P82. 54P36o72s73p90i16s27i89l
Padlo několik příkladů, co Tolkien za pohádku nepovažuje.
Nabídl v té úvaze nějakou definici nebo popis toho, co podle něj pohádka JE?
I12v53o 84F40e18n34c54l
Ano a je prý typické pro intelektuály hovořící anglicky, že hodně a možná přehnaně analyzuje samotné anglické TERMÍNY pro pohádku...
P29e66t78r 88H53a90t26i66n94a
Velice zajímavý literární oříšek..
Že by snad pohádky nebyly součástí fantastiky Že by snad ty pohádky měly být realistické?
Ale to se snad dostaneme až k našim českým spisovatelům. k Čapkovi, Ladovi, kteří sepisovali víceméně žártovné, realistické pohádky, kde král s rodinou bydleli v venkovské chalupě, a princezna si hrála s kluky, strašidla chodila k doktorům a nebo taky mluvící kocour který dal k cirkusu. aby mohl zaplatit babičce rozbitý krajáč...A končit můžeme třeba u Fimfára pana Wericha.
Nabízí se otázka zda i tyto naše realistické pohádky pan Toolkien znal a mohl (by) je zahrnout do svė polemiky , nebo měl na mysli něco úplně jiného..
Protože, na tuto polemiku odpovídá Bradbury kde v řadě svych fantastických povídek ty pohádkové postavy a jejich příběhy vrací do ranku fantastiky, - a to totiž přímo jako protiklad tehdy hlásaného tvrdého literálního realismu.
Byl to Bradbury.kdo v jedné z těch svých povídek popsal, jak tyto postavy z fantastických příběhů včetně těch pohádkových) utíkají před lidmi na Mars a tam se choulí u ohňů a se strachem sledují jak se co chvílí některá z nich rozplyne, když byla právě na Zemi poslední knížka o ní vyřazena z knihoven, spalena a bylo na ni zapomenuto..
P92. 38P68o44s62p48i50s40i19l
Čapkovy pohádky teoreticky znát mohl, ale mezi prvním vydáním anglického překladu a publikováním přednášky uplynulo jen 6 let a to není dlouhá doba. Fimfárum pak vyšlo mnohem později.
Nicméně jedním z předpokladů pohádky podle Tolkiena bylo, že se odehrává v kouzelném světě. To jde přímo proti těm našim (hyper)realistickým.
Vyhledávání
TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA
Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.
ondrejneff@gmail.comRubriku Zvířetník vede Lika.
zviretnik.lika@gmail.comHYENA
Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.
https://www.hyena.cz