Neviditelný pes

TELEVIZE: Čtyřicet let Randalla a Hopkirka

6.4.2009

1.

Od natočení první verze legendárního duchařského seriálu o detektivech Jeffu Randallovi a jeho příteli Marty Hopkirkovi uplynulo čtyřicet let. Pravda, roku 2000 sice vznikla nová varianta seriálu s taky lákavými tituly (Nejlepší léta po smrti, Výstřel z minulosti, Lidé z rašeliny...), skalní randall-hopkirkáře ale až na výjimky, jakou je třeba můj pražský kamarád Vašek Háček, zklamala, a tak si v podstatě vynutili letošní sérii třinácti DVD. Dílo vybavené nezapomenutelnou ústřední melodií i ryze britským humorem (který obstarával hlavně pan Hopkirk) však stejně už mnohému z nás, nostalgiků poněkud vyvanulo, to si taky přiznejme.

O čem vůbec je?

Byla jednou dvě soukromá očka. Jedno uhynulo. Ten větší elegán, a zbyla po něm hezká vdova, počkat, to jsem zapomněl říct. Ona taky spolupracovala.

Nyní zbyli už jen dva. Vdova – a Jeff. Ale tomu se ve formě ducha začne zjevovat Marty. Nikdo jiný než Jeff Martyho nevidí a nikdo ani netuší, že Marty dál pomáhá. Ani jeho bývalá žena to neví, přestože Marty jejího parťáka Jeffa, ale i ji, v podstatě permanentně zachraňuje ze zajetí... Randall a Hopkirk 2Její bývalý jí bývá až závratně blízko, ale ona nic neví a pouze Jeff Randall tady chápe, která entita "okultně" roztřásla hrnek s čajem a čí mocný fuk udělal průvan, který Jane sice poškodil účes, ale zároveň i odstranil listiny z padouchova dosahu...

2.

Scénáristé si chvála bohu stanovili jisté hranice, a tak tady není možné úplně všechno. Příběhy tak zůstávají detektivkami a Marty se sice svede přenést na libovolnou vzdálenost a umí vyslechnout i ty nejintimnější hovory, zároveň však není s to svou nehmatnou paží zadržet smrtící nůž a natož pak kulku, nedokáže ani odstranit karafu s jedem a zůstává "nedotknutelnou" entitou, která v podstatě dokáže jen varovat. Jeffa. A zbytek "napětí" obstará možná i Randallova nejistota, zda je či není právě šmírován...

3.

V pradávném seriálu nejen mého dětství (šestadvacet dílů vzniklo v letech 1969-70) ztvárnil Marty Hopkirka britský herec Kenneth Cope a Jeffa Randalla poměrně zábavný Walesan Mike Pratt, jinak taky písničkář a kreslíř, zesnulý bohužel už roku 1975. Tenkrát, hned po odvysílání prvních částí série, vypukla v Anglii, ale pak i u nás poměrně slušná hopkirkománie. Za odezvu na ni lze považovat i zapomenutý už večerníček Strašidýlko Famfulínek, ve kterém se české děti staly svědky hodně obdobných skopičin, kdy byla třeba limonáda sama vysrknuta brčkem, ale razantněji na uvedení britské duchařiny zareagovaly známé sešity Čtyřlístek, které tehdy ještě směly vycházet pouze neperiodicky a ne víc než šestkrát ročně.

Tvůrci prostě uzmuli jeden ze záběrů seriálu, a to právě ten s Hopkirkovým obličejem dělajícím BU, BU, BU, a vtiskli ho černobíle do středu svých barevných stran, obalený však příběhem kluka jménem Rendlík a jeho „ducha v záloze" Hopíka.

A Hopík, to vám bylo bezva strašidýlko! Vznikl jako následek utopení se nezdárného, mladého bruslaře pod ledem a když dojde na setkání s živým klukem, tento na pravé detektivky o Randallu a Hopkirkovi výslovně zavzpomíná a takto nezastřeně sní:

Jak by to bylo fajn, kdybych měl podobný přízrak i já... Na výpomoc... Ve škole...

A ono se to Rendlíkovi i splní, a to ačkoli se TI DVA, tedy chlapec a duch, nikdy předtím nepotkali. Takže...

Jen ta společná partnerka ve Čtyřlístku chybí!

Nedostatek? Osobně se domnívám, že jo. A že už to ti tvůrci Čtyřlístku (a byli na to v tomhle případě hned čtyři) mohli "oprásknout sakum-pakum“. Ale pozdě bycha honit! Tedy ducha.

4.

Na první kreslenou příhodu ve Čtyřlístku jich navázalo ještě deset a poté, co se Hopík neosvědčil jako třídní napovídálek (neznal totiž násobilku Rendlík a Hopíksedmi), zabodoval aspoň jeho silný fuk jako ideální doping při pouštění draků, na fotbale. při hodu míčkem, lukostřelbě i na cyklozávodech, ale taky během lyžování, když Rendlíkovi jeho neviditelný kamarád vypomohl jako náhražka lyžařského vleku (a fučel mu do zad jako ďas).

Hopík ale byl neúnavný. Stačil si i dvakrát zastrašit v nefalšovaném hradě a pronikl dokonce mezi iluzionisty. Rendlíkovi taky pomohl vykopat poklad, i když, pravda, falešný (mosaz) a... Kupodivu jen ve dvou případech se "Hopkirk českých dětí" uplatnil i obdobně jako ten skutečný Hopkirk anglický, a totiž v boji se zločinem.

Ověřit si to můžete sami a jde o skoro šedesát stran příběhů z let 1971-73 v číslech Čtyřlístku 14-31 nakreslených Jordanem Popovem na námět Michaely Tvrdíkové, která vše rozvedla do pěti prvních dílů. Ty čtyřikrát doplnil básník Pavel Šrut, což ale mohl udělat jen pod propůjčeným jménem Petr Karmín, a dvakrát si to zkusila i Alena Riegerová. Ale ještě se vraťme k pohyblivým obrázkům!

5.

Své "dobré duchy" mívá totiž každá nová generace a pro tu nejstarší i dnes ještě zůstává legendou filmová trilogie Topper (1937-38 a 1941) natočená podle literárních duchařin amerického humoristy Thorne Smithe (1893-1934), muže to, jak vidíte, rovněž předčasně zesnulého.

A každému, kdo tyhle snímky někdy spatřil (v letech 1953-4 na ně navíc navázalo 78 dílů televizního sitkomu), už musí Randall a Hopkirk připadat jenom jako odvar a možná až "příliš jednoduché“ obrácení "původního" motivu naruby, jak tomu ostatně napovídá i český distribuční název úvodního z Topperů, který zněl Přátelé z onoho světa.

Neviditelnými strašidly se tu – rovněž po havárii - stal vzájemně zamilovaný pár. Ten se taky ujal bankéře Cosmo Toppera a ne, neudělal to o nic hůř, než se "záhrobní" Marty ujal o třicet let později své Jane a svého přítele Jeffa...

6.

Randall a Hopkirk je prvním seriálem v dějinách Československé televize, který koupila už v roce, kdy vznikl, a z tohoto opatrného nákupu se "do kapitalismu" zachovalo sedmnáct epizod s původním dabingem Františka Němce, Václava Postráneckého a Jorgy Kotrbové. Až roku 1991 (obnovená černobílá premiéra) přibyla i epizoda ze zákulisí volby MISS a nyní, roku 2009 máme tedy na stole všech 26 epizod. Abych ale řekl pravdu, do téže řeky už mě nevtáhly. Vás třeba ano, anebo jste své hrdiny objevili poprvé, ale já mám stejně dojem, že už budeme jen a jen stárnout a více a více se stávat Martym.

Randall a Hopkirkzpět na článek