30.11.2023 | Svátek má Ondřej


Diskuse k článku

STALO SE (?): Poctivé jádro

Hrabal se skrz mlhu zadíval pozorněji a poznal v mluvčím člověka, kterého občas potkával v Libni. Byl to Josef Jodas, zakládající člen KSČ a tělovýchovný cvičitel mládeže. Také muž vedle něho byl Libeňák – Emanuel Famíra, malíř, baleťák a všestranný umělec vůbec.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Hajský 26.9.2023 10:09

Ta jména, která v článku padla by mě nic neříkala, kdybych v roce 1986 neluštil jedem legrační kvíz. Byla tam i otázka, kterou si pamatuji dodnes:

Čtyři mušketýři byli:

A. Athos, Porthos, Aramis d ́Artagnan

B. Jodas, Kapek, Mastek. Famíra

C, D si už nepamatuji.

J. Hajský 26.9.2023 10:10

Samozřejmě v roce 1968

L. Horák 26.9.2023 10:08

Nevím čím to je, ale párkrát jsem se snažil Hrabala číst, no nějak mi to nešlo. Přesto ho obdivuji pro to co z jeho próz dokázal stvořit Mencl. Ostře sledované vlaky, Slavnosti sněženek, Skřivánci na niti, Postřižiny a Obsluhoval jsem anglického krále, jsou tím nejlepším co u nás kdy bylo natočeno.

L. Písařík 26.9.2023 5:05

Hrabal byl nezapomenutelný mistr humoru a mnohdy ho ani nemusil vymýšlet, poskytoval mu ho život sám. Snad poněkud mnohomluvný. Postřižiny ve filmovém zpracování miluji dodnes, ale některé jemnosti toho příběhu jsem pochopil až v době rozvimutého kapitalismu, protože v socouši takové vztahy neexistovaly. A pak ten nezapomenutelný příběh o učiteli jízdy na motorce, hlavně větu: Kde jste s ním lehli poprvé? Vděčím Hrabalovi i autorovi článku za dobrou náladu hned ráno, vydrží mi celý den.;-)

M. Kocián 26.9.2023 7:24

R^