7.12.2022 | Svátek má Ambrož, Benjamin


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Vánoce mezi křesťany, muslimy a Židy

Co se slaví 24. prosince? Pro křesťany je odpověď snadná, Vánoce, tedy narození Ježíše Nazaretského. Jen o něco málo těžší mají odpověď evropští bezvěrci. I oni si však jistě rádi zavzpomínají na radost z dárků, které dostávali jako děti, a oni sami se svými dětmi pravděpodobně také hrají hru na Ježíška.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R. Langer 30.12.2015 10:21

Re: Kdepak zrození proroků, oslava slunovratu to je!

Ve skutečnosti je i ten "dialektický materialismus" pouze součástí jiné víry.

V. Roubíček 28.12.2015 23:08

Re: Kdepak zrození proroků, oslava slunovratu to je!

Přesně pane Malečku.

slunovraty a rovnodennosti jako astronomicky definované pojmy, to je ten základ.

Ortodoxní katolíci v dobách středověkých i na počátku novověku tloukli svou filosofii do hlav nevěřících v těchto termínech a na místech původních svatyní, indiáni by mohli vypravovat. Ne jinak číní ortodoxní židé a islamisté.

Chudí, kdo toto považují za dialektický materialismus.

J. Roubal 28.12.2015 12:59

Re: Pane autore, ...

Podle obsahu vašeho příspěvku usuzuji, že jste slavili i včera, co? A nebo ještě slavíte!

R. Langer 28.12.2015 12:51

Re: Kdepak zrození proroka, ale Malečka!

Svatá Pravda, Amen.

R. Szewczyk 28.12.2015 12:18

Re: Pane autore, ...

no, hm, řekl bych, že ano, a to , že oslavy začínají 24.12. večer, ale připomenu, že to s datumem narození Pepíka z Nazaretu uplně neštymuje, a to proto, že se slaví to, že se zítra narodí, tedy 25,12. no druhak Ježíš Kristus se jako nenarodil ani 24,12, ani 25,12, ale vlastně až cca 3 týdny později

Když to zjednoduším , a nebudeme bazírovat na detailech, tak Ježíš z Nazaretu se narodil 25,12, roku 0, a Ježíš Kristus se dejme tomu narodil 13, ledna roku 30,

No tady ve Slezsku se obecně dárečky k narozeninám a posléze oslavy narozenin slaví den předem, jak to je jinde nevím,,,,,,,

P. Klouda 28.12.2015 11:11

Pane autore, ...

... žádný křesťan 24.prosince neslaví narození Ježíše. Tedy... ~ možná nějaký heretik či sektář, to leda. Trochu zlepšit domácí přípravu by to chtělo... 8)

P. Klouda 28.12.2015 11:10

Re: Trochu naivní představa

S tou autorovou naivitou jste mě předběhl ~ souhlasím s Vámi... 8)

P. Maleček 28.12.2015 10:15

Re: Kdepak zrození proroka, ale Malečka!

Vše je relativní. Marx byl buržua, Lenin agent německého císaře - čili feudála mající rozvrátit Rusko a umožnit tak jeho ovládnutí Německem, sv. Pavel než prohlédl (odkud to sype) mydlil křesťany hlava nehlava a křesťanství v Římě ze stejných důvodů prosadil císař dosazený na trůn za souhlasu starořímských bohů.Načež za pár set let měl křesťanský bůh dokonce tři papeže.

Jen jedno je jisté, že 21. prosince je "pohany" o pár dní později, tedy 24. mocně slavený slunovrat a všechna následná náboženství jim ho chtěla s pomocí jejich nových svátků vymlátit z hlavy. Toužíc přes jejich duši zmocnit se jejich pozemských životů a výsledků jejich práce.

Čímž nevylučuji, že existuje Bůh či nějaké universum, kterému já říkám matka příroda, ale církve jsou vynálezy lidské a tudíž mající všechny chyby lidské, mocichtivost a nenažranost především, samozřejmě čím hierarchicky víš, tím víc.

Však náš kardinál Duka je toho příkladem. V začátku týraný politický vězeň, lidsky a morálně obdivuhodný člověk, teď vyžraný papaláš, kvůli moci a majetku církve paktující se s tím lidsky a morálně nejhorším, co v české politice vyjma komoušů působí.

A včíl mudruj zajisté osvícený Josefe.

M. Krátký 28.12.2015 10:08

Trochu naivní představa

kopíruji z textu : Tento proces možná evropské muslimy teprve čeká a možná bude znakem jejich postupného začlenění do zdejší kultury.

Cikáni se nezačlenili ani za 500 let a muslimská gheta ve Francii a pod nasvědčují totálnímu odporu se začlenit - proč taky, když dostanou sociální podporu, na kterou by doma ( nebo u nás ) nedosáhli ani za desetinásobek odpracovaného času

J. Hruška 28.12.2015 9:15

Re: Kdepak zrození proroka, ale Malečka!

No pozdrav Pán Bůh. Nosíte jméno apoštolovo, pane Pavle a přitom z Vás prýští "dialektický materializmus". Marx-leninská propaganda znásobené neznalostí tak běžné věci jako je kalendář. Kdyby jste se aspoň přidržel leninského: "Učit se, učit se, učit se!! Zdař Bůh, Josef.

J. Roubal 28.12.2015 9:01

Příště lépe...

Autore, za ty "Židy" a "24. prosinec" byste zasloužil... O to více, že jste to publikoval nejen zde na "Psu", ale že je to dokonce převzato z ČRo. To jsme měl tedy o redaktorech našeho veřejnoprávního rozhlasu lepší mínění! Téměř se mi chce napsat "To je ale zase ostuda!"

Donutil jste mě napsat o vašem článku příspěvek na mém blogu. Tam se také dočtete, proč mi vadí právě "Židé" a "24. prosinec" - tedy pokud jste si to už neuvědomil.

http://www.jaluvci.cz/2015/12/z-titulku-spolecnost-vanoce.html

J. Sova 28.12.2015 9:01

Re: Kdepak zrození proroků, oslava slunovratu to je!

Podobně to pak dělali komunisti. 28. říjen se změnil na Den znárodnění, pálení čarodějnic na "mírové ohně".

P. Maleček 28.12.2015 8:24

Kdepak zrození proroků, oslava slunovratu to je!

Takže Vánoce jsou prý oslavou narození křesťanského spasitele, přitom Žida jak poleno a islámského proroka. Tedy pěkný to blázinec.

Jestli to ono není tím, že všechna novodobá silná náboženství, vzniklá ne od boha, ale od mocenských zájmů konkrétních lidí, měla jeden společný cíl. Zlikvidovat ten nejslavnější svátek všech jejich předchůdců na severní polokouli - životodárný slunovrat.

A tak ausgerechnet zrovna v den, kdy ta předchozí "barbarská" náboženství slunovrat s několikadenním zpožděním zaregistrovala, zrodil se prorok či spasitel nových náboženství. To s průhledným cílem do země zadupat "barbarskou" oslavu slunovratu.

Stejně nová náboženství přistoupila i k řadě dalších "barbarských" svátků a dokonce poté co získala moc, na místech "barbarských" svatyň postavila své chrámy.

A pak vyprávějte něco o bohu, když i podle této likvidace svátků a svatyň poražené konkurence šlo hlavně o světskou moc nad lidmi a výsledky jejich práce. Amen.