22.4.2021 | Svátek má Evženie


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: O sochách a pomnících trochu jinak (1)

Nedávno probíhala živá, bohužel jak bývá smutným zvykem až nevybíravá debata o mariánském sloupu. Patrně doznala pozornosti jen v části populace, soudím spíš, že nepříliš velké. Byli jsme zrovna na chalupě v malé podhorské vesničce, kde místními hýbala plánovaná stavba velkokapacitního kravína.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Z. Lapil 10.9.2020 13:57

Obávám se, že cuius regio je dnes lid. V té souvislosti je blbý, že král byl jeden, zatímco lidů je jen v Praze přes milión, a jak říkal na gymplu náš třídní: Je vás tu pětatřicet, to máme tak pětačtyřicet názorů, takže o cíli školního výletu rozhodnu já.

Takže by asi bylo ideální udělat sloup pokládací a znovuvztyčovací, k němu přidat dvě kasičky s nápisy Stojí a Leží, někdy nad ránem by se přepočítaly peníze a výsledek by platil příští 24 hodiny.

Nebo z něj rovnou udělat metronom, technicky to, soudě podle památníku bůhví čeho na Letné, vyřešené je.

P. Brich 10.9.2020 13:53

Památka to není, jen replika podle představ sochaře. Právě že študáci a řezníci nebyli vzpomenuti ani tehdá, byl sloup symbolem konce náboženské tolerance v zemích koruny české.

P. Brich 10.9.2020 13:50

Stříbro přinášející bohatství českým králům ve středověku už ztrácelo svůj lesk a myslím, že kvalitnějším platidlem bylo u Indiánů naloupené zlato, kterým platili Habsburkové.

P. Zinga 10.9.2020 13:09

V rámci korektnosti by mělo být na sloup připsáno, že ne Panenka, ale študáci a řezníci zachránili Prahu.

V. Klepetko 10.9.2020 10:30

S diskuzních příspěvků je tu zatím nejzajímavější ten od pana Hatiny, 10.9.2020 2:12 - a proč asi nikdo na jeho dotaz neodpověděl? Žádná rozumná odpověď tu není, myslím...

Byl jsem proti tomu sloupu, než se tam ten velký vztyčený prostředníček na Staromáku znovu objevil - hlavně protože je to jen imitace původního artefaktu, na můj vkus dosti ošklivá. Ale teď už jsem se s tím smířil - co bylo jednou vztyčeno, nechť nepoklesne, teď už by to bylo zbabělé a impotentní, brojit proti té vertikále, když se nám tu tak nádherně ztopořila! :-)

Ať stojí. V Americe měli občanskou válku, a dnes se tam památníky Severu a Jihu mezi sebou nesnesou. Takže v dnešní době ten sloup hned vedle Jana Husa symbolizuje možná něco mnohem důležitějšího než to, kvůli čemu byl pobořen: úctu k historické paměti "těch druhých". Jen ať tu stojí, ten sloup!

Z. Ukolébavka 10.9.2020 9:04

Máte to na krejcar přesně. A autor taky.

M. Krátký 10.9.2020 8:59

za toho prohnilého R-U byla v Čechách vybudována železniční síť, které je dodnes neskutečným důkazem o schopnostech tehdejší státní byrokracie a kterou dnešní vytunelovaný stát není dosud schopen celou využít - natož modernizovat - viz ta řada železničních neštěstí z poslední doby - hezký den R^!!R^!!R^!!

M. Krátký 10.9.2020 8:54

hezké, stručné a pravdivé - pro mě za 1*** a ještě R^R^R^

J. Lukavsky 10.9.2020 8:36

"v té době se povstání proti panovníkovi běžně trestalo na hrdle" No a co dnes? Jak kde. V USA by atentátníka na prezidenta zřejmě čekalo elektrické křeslo, v Rusku kulka, ale ve Švédsku pak 2 plus kk, TV, internet, teplá strava 3x denně, dostatek ovoce a zeleniny, 2 x týdně bazén a fitko...... jiný kraj, jiný brav. Hodnotit historii současnými zákony a zvyky je blbost. J.L. end

J. Pokoutný 10.9.2020 7:55

Ono toho Učitel národů napáchal více - Poláci mu dodnes (ti, co o tom vědí) mají za zlé, že švédskému králi Karlu IX. Gustavovi (to je ten ze Sienkiewiczovy Potopy) radil, kdy vpadnout do Rzeczy Pospolité. Sice formou horoskopu, leč přece...

J. Lancik 10.9.2020 4:17

Podivejte se kde ten Sumperk je pak ty uvozovky odstrante. Pokud nebyli Moravane tak byli Mahrish . Obcovaci jazyk tehdy nemel vyznam, k Morave se hlasili a rozhodoval vztah k zemi.

Autor se vubec nezminil, ze prave na severni Morave pokracoval protihabsburgsky odboj az do roku 1627 kdy padl v boji vudce povstalcu Jan Adam z Vickova.

P. Hatina 10.9.2020 2:58

V tom je bohužel ta zásadní otázka na rozhodovací kvalitu řídících elit, které mají mít větší sílu než síla armád. Když třeba srovnáme bitvu na Bílé hoře s bitvou na Vítkově .

Nebo třeba porovnání vojenské obrany Francie v roce 1914 a 1940. Taky nebe a dudy. A to ani nehovořím o obraně Paříže roku 1871. V porovnání třeba s naším Mnichovem..

P. Hatina 10.9.2020 2:38

Mimochodem, už předpoklad že ".. Komenskému se podařilo přesvědčit švédského kancléře, aby poslal do Čech vojsko" je paradoxem. On totiž Komenský zažil podobné "osvoboditele" už za svého pobytu na počátku exilu v polském Lešně které bylo vypáleno a vydrancováno - a on sám tam ztratil řadu svých rukopisů i existenci a musel zase emigrovat dál.. Takže si o způsobech osvobozování žoldnéřským vojskem nemohl dělat iluze..

J. Babička 10.9.2020 2:21

Na konci Třicetileté války, byla česká země v rozvalinách. Kromě hrozného zpustošení, v ní nezbylo ani mnoho obyvatel, podle některých historiků méně než million. Mužeme říci, že se stal skoro zázrak. Český národ nezahynul, ale vzchopil se. Vzpomeńte si jen, jaké krasné barokní “Ladovské” vesnice byly vybudovány na troskách těch starých. A za pouhých 300 let, tu nebyli utlačení chudáčci, tady stál sebevědomý národ, s vlastní kulturou a kulturními představiteli, se školami, včetně vysokých, s politickými představiteli a vůdci. Dokázali jsme vybudovat průmysl, jeden z nejvýznamějších v tehdejší Evropě s vlastními průmyslovými podnikateli. Nakonec i s českou byrokracií schopnou spravovat veřejné zájmy.

Tu dobu rychlého růstu a cesty nahoru,na kterou by snad každý národ byl hrdý, nazýváme dobou Temna.

J. Babička 10.9.2020 2:19

Diletanství a neschopnost, z jakou čeští páni, kteří se pokusili take změnit system, jednali. Původně si čeští páni zvolili Ferdinanda Habsburského.Císař jednal opatrně, dosadil jako své místodržící potomky starých českých rodů, Slavatu a Martinice. Protože byli ale katolíci, tak tím naštval protestanskou šlechtu, hlavně německy mluvící, luteránskou. Nakonec došlo k rozhodnutí, svrhnout vládu Ferdinanda a zvolit protestanského krále. A tak došlo k slavné defenestraci, kdy vzbouření šlechtici vyhodili oba místodržitele z okna. Je nutné podotknout, že mezi tou skupinou, českých pánů byli i ti, co česky neuměli a sám vůdce povstání, hrabě Thurn, česky neuměl. Bylo to tedy utkání mezi protestanty a katolíky a ne mezi čechy a němci,

I s tou volbou krále je to dost pochybné. Habsburci, byli smíšenina všech možných rodů, měli mezi předky i poláky, italy a dokonce, Přemyslovce. Kdežto Federic Falcký, byl jen a jen němec a spojením kalvínské Falce s českými zeměmi, to vyvolávlo nebezpečí, že by němci měli navrh. Čeští stavové naverbovali vojsko, mnoho čechů v něm nesloužilo, ale hlavní problem byl, že se jim ho nechtelo platit. Při tom Čechy byly v té době bohatá země a navíc měli peníze z toho, co zabavili katolíkům a katolické církvi. Ono se v historii připomíná, že vítězové po Bílé Hoře začali konfiskovat majetky, ale zapomíná se kdo s tím začal.

Výsledek byl že se dost vojáků do bitvy vůbec nedostavilo a ti co tam byli, vyhrožovali, že pokud nedostanou peníze, nebudou bojovat. A to se také, alespon u jednoho pluku stalo, který na protest odešel z boje a strhl ostatní. Jedině zustalo v boji, 300 “moravanů”, ale byli to němci se šumperska, kteři měli za zády zed. Jejich velitel, hrabě Schick, když viděl, že je vše ztraceno, tak přešel na císařskou stranu, kde to dotáhl nakonec až na generála. Podle učebnic, čeští páni, se rvali jako lvi, ale oni zůstali doma a samotný král, místo aby v zářivé helmě na koni dodával vojákům odvahu, pořádal hostinu a o bitvu se nestaral.

P. Hatina 10.9.2020 2:12

To je ale přece pořád stejná diskuze jako v mnohých jiných, třeba Benešových dekretů a pod - tedy přenášení kritérií mezi různými historickými etapami.

Dobře,shodneme se dle tohoto článku že postavení mariánského sloupu mělo ve své době logiku Hlavně tedy proto že tehdy platilo zmíněné cuius regio, eius religio. (Řečeno moderním jazykem, One ring rules them all)

Lze se asi i shodnout na tom, že ze zrcadlové logiky (když, slovy klasika se "bouralo vesele to Rakousko zpuchřelé") byl ten pomník v roce 1918 zbořen. .

Jenomže, pořád jsme se nedostali k odpovědí na otázku , proč byl sakra ten mariánský sloup nyní znovu postaven. Kdo je tady dneska ten "cuius regio"? Pan primátor Hřib, který chce dokonce směřovat zahraniční politiku celého státu?

J. Babička 10.9.2020 2:11

To, že se Komenskému podařilo přesvědčit švédského kancléře, aby poslal do čech vojsko, u většiny lidí dnes nevyvolá nadšení. Protestanští švédové, mající Čechy osvobodit a udržet pro protestanskou stranu, vyrabovali a odvezli co se dalo.To nebyly pouze Rudolfínské sbírky, ale také Kodex Gigas (ďáblova bible) a vzácné sochy ve Valdštejské zahradě. Po první světové válce nám dovolili Švédové si udělat kopie. To že se švědům nepodařilo Prahu dobýt, vydrancovat a vypálit, toho dnes nelituje ani většina protestantů, a právě na památku obrany Prahy byl ten sloup vztyčen.

Je paradox, že neoslavujeme ty české pány, co po Bílé Hoře odešli do švédské armády a pokračovali v boji, ale ty co zůstali, nebo se vrátili a kajícně žádali císaře o odpuštění,vše odvolali, přísahali mu věrnost a slibovali být dobrými poddanými, tedy kolaboranty. Jenže cisař pod vlivem špatných poradců je nevyslyšel a vybraných 27 nechal popravit. Mimochodem z těch popravených českých pánů na Staroměstském Náměstí, bylo nejméně pět němců jak polena. Znova připomínám, že šlo o válku mezi protestanty a katolíky a ne mezi čechy a němci.

Argumentuje se hlavně mezi těmi co o tom nic nevědí, že Mariánský sloup je urážka Husa. Jenže Hus, byl velký vyznavač a propagátor Mariánského kultu a zemřel se zpěvem k Panně Marii na rtech. Mariánský kult je pro protestanty nepřijatelný, oni se hlásí jen k Husovým reformačním snahám. Takže Hus by byl první kdo by se toho sloupu zastal. A je otázka, zda by se mu líbil ten rozpláclý divadelní výjev z moderní doby, oslavující jeho na Staroměstském náměstí, místo střízlivé a důstojné sochy na jeho památku.

Existuje ještě jeden pomník obráncům Prahy, který je za bludištěm, tak zůstal ušetřen. Po tom co Franta Sauer a jeho kumpáni, zbourali Mariánský sloup, vydali se na Karlův Most, sházet sochy do řeky, ale bylo kolem dost slušných lidí, kteří jim v tom zabránili.