26.9.2021 | Svátek má Andrea


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Pivoda 23.3.2021 18:18

Cituji: "... Bude po transgalaktickému letu dlouhém sedmdesát tisíc světelných let udolán, skartován či jinak odrovnán zlodušský superpočítač na dálné Zemi? ..."

Komentář: Pokud budete na planetě vzdálené 70 tisíc světelných let od Země, pak vám planeta Země již může být ukradená. Dobrá sci-fi by neměla být vyloženou blamáží. Mladí čeští čtenáři by takový podvod určitě odhalili - i bez jejich super-vysokého IQ.

I. Fencl 23.3.2021 19:03

Někdo knihu vezme jako sci-fi, někdo jako fantasy. Problém té vzdálenosti může zmizet, když se užije časoprostorový skok, a slovo "počítat" neznamená stejný počítač, u něhož tohle píši.

M. Pivoda 23.3.2021 20:30

Zopakuji to, co jsem napsal výše: "Dobrá sci-fi by neměla být vyloženou blamáží."

O. Mayer 23.3.2021 14:40

.. i když to vypadá nelogicky, vůdce vzbouřenců na na Bounty se jmenoval Fletcher Christian, nikoliv obráceně (je to poznat například z toho, že jeho syn se jmenoval Čtvrtek Říjen Christian)

I. Fencl 23.3.2021 19:04

OK. To mi uniklo.

M. Pivoda 23.3.2021 14:35

Smysl fiktivního příběhu, odehrávajícího se na ostrově Pána much je mi celkem srozumitelný. Je to strašidelně realistický pozemský příběh. V každém případě poučný o možném vývoji lidské společnosti.

Stále ale nerozumím, v čem spočívá poučení z příběhu Barbory na planetě Botera. Tipuji:

1. Že za nekonformní názory bude Barbora dána do převýchovy? Hm. Takový příběh by ale možná šlo umístit spíše někam k Ujgurům do Číny na planetě Zemi. Proč až na planetu Botera?

2. Nebo setkání s roboty na planetě Botera? Šlo o roboty úzce specializovanými na nějakou činnost, nebo o roboty oplývající již obecnou umělou inteligencí? To by bylo třeba podrobněji vysvětlit.

3. Zničení vzdáleného pozemského superpočítače, který oplývá zlomyslností?

Předložená recenze mi přínos knihy pro děti neozřejmila. Bohužel. V pohádkách by mělo vždy dobro vítězit, aby tak byla mladá generace pozitivně motivována.

I. Fencl 23.3.2021 19:10

Dobro vyhraje. Ale i tím jsem kus prozradil. Kniha vyšla nedávno a nechtěl jsem v článku vylíčit její obsah jako ve čtenářském deníku. Je zábavná, dobrodružná, děti osloví, ale v dnešní době už samozřejmě méně dětí, protože četné děti knihy nečtou. Je fakt, že z hlediska přínosu čtenáři jsem knihu neanalyzoval, ale je tam.

I. Fencl 23.3.2021 11:38

Doplněna úvodní věta: Ostrovy míváme rádi.