Úterý 23. července 2024, svátek má Libor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

RYCHLÉ ŠÍPY: A co kolo Jana Tleskače?

diskuse (4)

Soudit a zkoumat klub Rychlé šípy jako sportovce je takřka na knihu; ale neplatí to u bicyklu. Zase tolik ho nepoužívali a bez debaty nejznámějším kolem, s jehož záhadou se střetli, byl bicykl Jana Tleskače z knihy Záhada hlavolamu. V komiksu sice o to stínadelské kolo ani nezavadíte, nicméně už roku 1947 byla Vpředem zveřejněna šestidílná série, kde mají „mravné šlapky“ prim: časopis ji zveřejnil mezi 2. zářím a 7. říjnem. Inkriminovaný bicykl zprvu spatříme bez křídel a patří Rychlonožkovi, který ráno co ráno ujíždí do učení k panu Šindelčíkovi. Jednou u kola přistihne kolegy z dílny Tyčku, Baga a Strašouna. Ječí: „Zmizte! To je moje kolo a ještě by se vám mohlo zadřít za nehet a já bych měl opletačky s úřadem!“

Od té chvíle „přibližovalo“ zamyká na řetízek; jistota je jistota. A odhalí, že ti tři tajně sestrojují vlastní kolo. A že má létat. Objev jako hrom, i vyzvoní to na schůzce, načež Mirek rozhodne: „Sledujme trojlístek vynálezců.“

Rychlonožkovo kolo se přece ztratí a jednu sobotu má být vyzkoušeno v Černém údolí. Naštěstí nejsou Rychlé šípy včerejší: na lapky číhají a šokovány pozorují montáž. Přibudou křídla i bizarní vrtule. Potom…“Vidíte to krvavé slunce? To je špatné znamení!“ míní Strašoun, který podivuhodně asociuje Štětináče, ale i pověrčivou mentalitu Dlouhého Bidla.

„Křtím tě jménem Jana Tleskače stínadelskou černou vodou,“ dí Tyčka. Trio losuje, kdo poletí. Smolař Strašoun zdrceně táhne černou kuličku. Bude pokusným králíkem a ocitáme se na půdě hororu, jak je to u Foglara ostatně časté. Rychlé šípy šílenému pokusu překvapivě nezabrání, nešťastník se rozjede co neřízená střela - v ústrety propasti. Zapíná vrtuli, na celých dvou komiksových panelech letí jako pták, i jásá. Kolo však padá na „čuminu“ a aviatik si zlomí ruku. Bago Rychlonožkovi slíbí, že mu trojka učňů koupí nový bicykl.

Ale není to konec příběhu. Foglar finále nastavil ještě dvěma obrázky, kde Tyčka kajícně běduje: „Ukradli jsme ti kolo, způsobili ti nepříjemnosti - a ty nám všechno odpouštíš! Nejsme hodni z prachu otřít tvoje botky a...“ Rychlonožka rozšafně odvětí: „Dobrá, dobrá, mladý muži. Však toho od vás taky nežádám; čistím si botky každý den sám.“ A Jarka Metelka mudruje: „Tak se mi zdá, že uplyne ještě hodně vody, než bude Tleskačovo létací kolo znovu vynalezeno.“ Tolik k počátkům letectví dle Foglara, nicméně bicykly se v seriálu objevily už předtím; poprvé 20. 5. 1939 v díle Rychlé šípy závodí. Hoši se účastní silniční jízdy s klubem Mladého hlasatele Ontario. Rychlonožka prahne po vítězství, „i kdyby měl zavařit kolo“, ale krach přijde odjinud. Srážkou Mirka Dušína s červeným autem. To prchá. Láďa z Ontaria nelení, otočí svůj bicykl a padoucha honí, což je ale kumšt: pirát „otevřel výfuk, aby nebylo vidět číslo“ a díky této bondovské fintě mizí v prachu cest. Ne provždy. Hned úvodem dílu Mirek Dušín je odškodněn se týmy obrací na představitele zákona. Zprávu vytroubí rádio. Auto ujíždělo „na Český Brod“. Tamní klub V jednotě síla se dá do hledání. Hoši se rozptýlí do ulic. Člen Jednoty díky tomu objeví vůz s poškozeným chladičem: v servisu jakéhosi pana Josefa „Vyl…“ Zlého šoféra zadrží četníci a Dušínovu otci přijdou peníze na nové kolo. „Už nikdy nepořádejte závody na silnici,“ káže Mirkovi. Takto polopaticky byla čtenářům předvedena funkčnost sítě čtenářských klubů. Lze ji doslova užít k odchytu lidí.

Trať tohoto závodu měřila tři kilometry, startovalo se ve dvojicích a při střetnutí s řidičem jsem už při prvém čtení v dětství registroval nepřirozené zkroucení Mirkovy nohy. Přišel o kus chodidla? Lekl jsem se!

V jiném dílu Rychlé šípy robí šlapohyb jdou titíž hrdinové do vetešnictví, kde vidíme nejméně 4 bycikly. V příběhu Rychlé šípy pod vlivem kočičí pracky Rychlonožka poprvé, ale zdaleka ne naposled padá právě z kola. Epizoda Rychlé šípy cvičí sebeovládání je o cyklo-výpravě a na špici Mirkova kola vidíme bedničku s klubovním psem Bublinou. V dalším dobrodružství Rychlé šípy zkoušejí nového člena kreslil bicykl třikrát Václav Junek, později Marko Čermák. Prvně zvíme, že každý člen klubu musí umět jezdit na kole. Tudíž i tlustý Bambus to má zvládnout, když se touží přifařit. Kolo si půjčí od zevlujícího hocha. Prásk! Je to něco jako s ruskými vojáky po válce, anžto končí v prkenné ohradě.

Na další cyklo-výpravě za koupáním se Šípy „stanou svědky neštěstí“. Bublina si opět hoví v bedničce, tentokrát ale nad zadním blatníkem Jindrova či Jarkova kola. Na druhé tabuli příběhu Rychlonožka opět letí na kokos. A u vody? Role bicyklů končí. Naposled jeden zříme na čtvrtém obrázku - a Šípy jsou vystřeleny na venkov, kde dojde k honbě za pašíkem“. Metelícího bicyklu užije až divošsky Metelka, ale oj žebřiňáku hocha zklidní.

Další cyklo-příběh Nebezpečný sport je ze zimy 1947, z 11. února. Jan Dedků chce zlepšit výkon na zamrzlé louži, již objíždí na kole, a chce rekord 75 vteřin stáhnout navzdory Mirkovu a Rychlonožkovu varování na minutu. „Jděte si radši na Kašpárka, strašpytlové,“ ohradí se. Je to jediná reklama na tohoto hrdinu v Rychlých šípech.

Jenda se bohapustě rouhal a uklouzla mu pneumatika. Po pádu leží v nepravděpodobné poloze, ale tvůrcům ji odpusťme. A dál? Uprostřed příběhu Honba za odcizenou knihou vrhnou jacísi kluci titulní knihu do korby ujíždějícího náklaďáku obchodu se zeleninou pana V. Melichara - a poctivý Dušín si půjčí cizí bicykl se slovy: „Musím dohnat tamhle to auto.“

Zdrží ho strážník řídící křižovatku a Mirka napadne, že šlo Melicharovi zatelefonovat z budky. A happy end? „Velmi jsi nám pomohl, že´s mi kolo půjčil!“ dí Mirek. „Vracím ti je s díky a v pořádku!“ Mrknete-li však do tváře naivního půjčovatele, napadne vás nejspíš jediné: To ale byl vůl! Výraz je totiž jednoznačný.

Následoval onen příběh kola létajícího a znovu se bicykl vynořil v dílu Rychlé šípy hledají hocha se žlutým kolem, ale i v Rychlonožkově snu. Tam se však vlastně jedná o koloběžku, na níž se indiánským táborem prohání jeho táta. Vjíždíme tím do spektra malíře Marko Čermáka a v pokračování Rychlé šípy se vzdávají odměny je na pavlači zdárně nalezeno právě ono žluté kolo. A známý díl Rychlé šípy jezdí na pětikole? Zveřejněn poprvé teprve v dubnu 1971 v časopise Rychlé šípy, ale samo pětikolo předtím čekalo „celou věčnost v kumbále po panu Tvrdíkovi“ u Metelků na dvoře. Zavadili oň při úklidu, tak týden cvičili spanilou jízdu a Rychlonožka sedával vzadu. Párkrát div nesletěl, i tak ale stačil dělat dlouhý nos na Bratrstvo. Na tržišti došlo jedno odpoledne k předvádění umu krotitelů bicyklu, a proč Mirek nechal řídit Rychlonožku, nevíme. Možná však „Ježoun“ za katastrofu nemohl a vážně „ruplo“ v řídítkách. Kdo ví. Určitě nebyla vinna babička ve žlutém šátku, již Rychlonožka objímá okolo krku během pádu a ještě s tímto pokřikem: „Kilo jablek, ale ať v nich nejsou červi. Rychle, máme fofr.“ Po čemž poněkud bohorovně dodá: „Klucí! Vždyť vy jste mi vzali draka. To jste nemohli chvilku počkat?“ Avšak Šípy leží rozhozeny po tržišti. Jeho rozverná bujarost během pádu je v rozporu s duchem Rychlých šípů, ale vezmi to čert, stejně brzdíme před samým závěrem ságy. Kola se vynoří už jen v Rychlé šípy jedou na přehradu (červen 1971), a to pouze ve dvou obrázcích. Nikoli nepodstatných. Je totiž napravena dávná scéna ze silničního závodu dvojic, anžto Mirek Rychlonožku kárá: „Hele, koukej zapadnout do řady. Víš, že dvě kola vedle sebe nesmějí jet.“ A které kolo se v Rychlých šípech objevilo naposled? Rychlonožkovo, a to v příběhu Rychlé šípy vidí tajemné světlo z června 1971 (v časopise Rychlé šípy, číslo 9). Rychlonožka tu dostává od Mirka za úkol nakoupit ve vsi a cestou stane u skupiny cvičících děvčat! Symbolicky tím nekončí jen „bicyklování“, ale i tradičně chlapecké pojetí ságy. Howgh!

Student FAMU vidí kolo Jena Tleskače v krátkém pokusu o film:

Aston Ondřej Neff
23. 7. 2024

Určitě nejsem sám, kdo by rád pravicový koncept podporoval. Ze setrvačnosti volím ODS od jejího...

Ondřej Neff
23. 7. 2024

Co by se stalo, kdyby se Crooks trefil? Tak především bychom měli jinou ikonickou fotografii...

Václav Vlk st.
23. 7. 2024

Stačí číst „západní“ noviny a weby a najdete tam milion úvah o tom, proč jsme tam, kde jsme, jak z...

Tomáš Zdechovský
23. 7. 2024

Hnutí ANO už stačilo vynaložit mnoho energie v přesvědčování veřejnosti o tom, že vůbec není...

Lukáš Kovanda
23. 7. 2024

Predikční platformy, jako je PredictIt, jež umožňují sázet na výsledek prezidentského klání jako...

Aston Ondřej Neff
22. 7. 2024

Biden byl to přes všechno snahu starý bílý heterosexuální muž, tedy živočišný druh na odpis. Paní...

Aston Ondřej Neff
23. 7. 2024

Určitě nejsem sám, kdo by rád pravicový koncept podporoval. Ze setrvačnosti volím ODS od jejího...

Aston Ondřej Neff
20. 7. 2024

Volání po odvaze má svoji druhou stranu mince, totiž nářek nad absencí odvahy, nářek nad...

Marian Kechlibar
22. 7. 2024

Služba Crowdstrike, která se používá k ochraně různých korporátních počítačů před malwarem,...

Benjamin Kuras
20. 7. 2024

Žalobcem je list New York Times, a o odmítnutí poskytnout ke zveřejnění korespondence s šéfem...

Lidovky.cz, ČTK
23. 7. 2024

Jako kandidátku na francouzskou premiérku navrhne levicový blok Nová lidová fronta státní úřednici...

Miloslav Novák
23. 7. 2024

Sparťanští fotbalisté do kvalifikace o Ligu mistrů vstoupili vítězně. V úvodním utkání 2. předkola...

jhr Jan Hron, ČTK
23. 7. 2024

Kamala Harrisová vidí souboj s Donaldem Trumpem jako volbu mezi svobodou a chaosem. Americká...

Lidovky.cz, ČTK
23. 7. 2024

V neděli 21. července 2024 dosáhla celosvětová průměrná teplota nejvyšší hodnoty od začátku měření...

inc Lubomír Světnička
23. 7. 2024

Je to přesně 129 let od narození legendárního generála Františka Moravce, jednoho z nejvýraznějších...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz