Úterý 17. září 2024, svátek má Naděžda
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

PRŮVODCE: Umělecký Londýn

diskuse (6)

Nakladatelství Lidové Noviny vydalo levného průvodce po stopách londýnských „spisovatelů, malířů, hudebníků a bohémů“. Je to bichle. Má čtvrt tisíce stran. Napsal je zkušený právník a nestor českých průvodcopisců Václav Fiala (*1942), autor knih Umělecká Paříž (2005) a Benátky: Literární toulky městem umělců, hudby a karnevalu (2011).

Zvláště v Londýně měl odkud čerpat, a když jsem se zajímal, kdo se tam dočkal první pamětní desky, zvěděl jsem, že lord Byron. Roku 1866. Octla se na jeho rodném domě v Holles Street 16 A, kde se roku 1788 narodil (v zadní místnosti). Budova již neexistuje, a kdyby existoval aspoň stroj času schopný létat do minulosti, patrně byste stejně rovnou navštívili Byrona a ne jeho studenou desku. Ale pokud byste navštívili Byrona, tak by třeba dostal infarkt a nikdy by nic nenapsal, takže byste se vrátili a zde by o Byronovi pražádná kniha nevěděla ani ň. Ani řádku. Nebo si představte, že byste ho unesli a zachránili byste ho tím pádem před ikonickým utonutím ve Středozemním moři. Co by ale asi Byron dělal ve 21. století a napsal by vůbec ještě něco?

Podobnými spekulacemi se však doktor Fiala po právu nezanáší a je stejně racionální jako aktuální pravidla pro umísťování pamětních desek. Jaká jsou? Každá kulturně významná osoba, a to je, prosím, ctěná zásada, smí v Londýně mít jen jednu plaketu. Navíc musí uplynout dvacet let od její smrti anebo 200 let od jejího narození. A fiktivním osobám se pamětní desky nezřizují, takže i sám Sherlock Holmes má smůlu a nedostal výjimku.

V Londýně je aktuálně tisíc podobných plaket. Každoročně jich ještě tucet přibude. Od roku 2016 je kupříkladu na Gladstone Avenue 22 deska skladatele a zpěváka skupiny Queen Freddie Mercuryho.

Pan Fiala knihu rozdělil podle čtvrtí a podle ulic a uliček na čtyřiatřicet oddílů. Začíná Národní galerií na Trafalgar Square a pokračuje Strandem (mj. hotelem Savoy) a po Fleet Street (Kleopatřina jehla). Dále jde Katedrálou svatého Pavla, skrz City (Bank of England, Lloydova pojišťovna), Towerem, Whitechapelem (Jack the Ripper Pub), skrz Bloomsbury (Britské muzeum), skrz Covent Garden a Drury Lane, Královskou operu, oblastí Soho (Čínská čtvrť) a následují další povědomá místa. Mayfair (Regent Street, Piccadilly Circus, Albany, Bond Street a Savile Row), Marylebone (Madame Tussauds, Baker Street), Regent´s Park s zoologickou zahradu a hotel Ritz. Carlton House. Pall Mall. Whitehall (Scotland Yard i Downing Street). Westminster (Parlament, Katedrála, Buckinghamský palác, Královská galerie). Hyde Park a Kensington Gardens. Obchodní dům Harrod´s. Přírodovědné muzeum. Royal Albert Hall. Chelsea. Notting Hill s Portobello Road. Hampstead. Southwark včetně The Old Vic. Lambeth a Bedlam. Battersea a Crystal Palace. A samozřejmě Greenwich (klipr Cutty Sark, Royal Navy College, National Maritime Museum, Royal Observatory a Millenium Dome).

Navzdory tomuhle působivému záběru (je ještě daleko širší) jsem napřed nemohl vědět, zda to Fiala nebere moc hopem, i podrobil jsem knížku, kterou musel sestavoval léta, testu. Vybral jsem osobnost, o které vím docela dost, a vyhledal její stopy podle rejstříku. Tou osobností nebyl Charles Dickens, i když by si to zasloužil (ale je toho zde o něm až moc) a nebyl to ani John Lennon (třináct odkazů) a ani herec Pierce Brosnan (dva odkazy), ale duchovní otec Sherlocka Holmese. Nu?

Především visí Doylův portrét v Národní portrétní galerii. V Northumberland Street 22, abych pokračoval, najdu „Sherlock Holmes Pub“ a v Southampton Row 91 žil „nejnenáviděnější muž v Londýně“ a král vyděračů Charles Augustus Howell (1840-1890), předloha titulního hrdiny holmesovky Charles Augustus Milverton.

Nakonec ho podřízli a vrazili mu do pusy zlatku, ale zaživa byl geniální manipulátor s bystrým úsudkem v otázkách umění a s praktickou znalostí tržní hodnoty uměleckých předmětů. Vlastnil dopisy některých významných osobností, které snadno mohl využívat k jejich vydírání, a některé byly objeveny po jeho smrti. Rosetti zachytil Howella kresbou a Whistlerova díla sám Howell prodával, takže ho malíř označil za génia.

Sám Sherlock Holmes bydlel, jak známo, v Baker Street 221 B, ale adresa to je fiktivní, protože ulice tenkrát měla jen 85 domů; teprve později se spojila s York Place, takže je dnes delší. Holmesologové byt nejčastěji situují do domu 109, ale ani čísla 19, 21 a 33 nejsou vyloučena. V 68 se navíc narodil lord Bulwer-Lytton, autor Posledních dnů Pompejí a románu Zanoni, kterým se Dickens inspiroval pro svou vůbec nejúspěšnější knihu Příběh dvou měst. Ale k Doylovi. Krátce žil na Montagu Square 23 a poté v Tennison Road a byl člen Reformního klub na Pall Mall 104. Klub nikdy ve své historii nedefinoval, co vlastně má být reformováno, a v tom je možná vtip, který by za Kanálem neobstál. V Evropě. Členy RK jsou i sám britský král a královna a chodili sem jak Winston Churchill, tak někdejší ředitelka tajné služby Stella Remington; ale především byl členem Fileas Fogg, bydlící v Saville Row, ale stihnuvší objet svět za osmdesát dní.

Ani tady v klubu však odkazy na Conana Doyla ještě nekončí a Fialova kniha jich přináší jedenáct. To na tvůrce Bonda Iana Fleminga je odkazů hned 21 a Wilkie Collins, dodnes ne plně doceněný mistr zápletek, má šest odkazů. Chesterton pět, Ann Radcliffová jeden a tvůrce Draculy Bram Stoker devět. Stevenson pět, Walter Scott čtyři a spisovatel polského původu Joseph Conrad (autor Srdce temnoty), od jehož smrti uplynulo v sobotu 3. srpna sto let, má taky čtyři odkazy. Nepochybujme, že tato kniha za studium stojí, a jak se do ní jednou ponoříte, hlavu víc nevystrčíte, protože je to sice hra, ale vy nedokážete přestat a budete muset dál a dál zkoumat zákoutí Londýna. Budete se prodírat mlhou a podobnou situaci ostatně už stejně radostně zformulovat Sherlock: „The game is afoot.“

Václav Fiala: Umělecký Londýn. Průvodce po stopách spisovatelů, básníků, malířů, hudebníků a bohémů. Vydalo NLN. Praha 2023. 744 stran.

Umělecký Londýn - Václav Fiala | KOSMAS.cz - vaše internetové knihkupectví

Aston Ondřej Neff
17. 9. 2024

Ani velká voda nemůže zastavit přípravu voleb do krajů a třetiny senátu. Byly takové nápady,...

Ivo Fencl
17. 9. 2024

On to byl, kdo zavedl do českého básnictví moderní vymoženosti jako jsou pivo, viržinka a aeroplány.

Jan Ziegler
17. 9. 2024

Stalo se tak před 85 lety, kdy 17. září 1939 Sověti vpadli do zad Polákům statečně se bránících...

George Švehla
17. 9. 2024

V demokratické společnosti patří volby správních jedinců k občanským výsadám ale i povinnostem.

Tomáš Guttmann
17. 9. 2024

Mnozí jsou pro Rusko a mnozí proti Americe, ale málokdo je pro silné Česko.

Aston Ondřej Neff
14. 9. 2024

Za oknem je clona deště, píšu tyto řádky, kdy máme za sebou 30 hodin nepřetržitého deště. Ráno to...

Aston Ondřej Neff
16. 9. 2024

Povodně přicházejí a odcházejí. Pokaždé zasáhnou jinde a jinak, tam kde zasáhnou, nechávají za...

Chechtavej tygr
14. 9. 2024

Chlapec z intelektuálské moskevské rodiny hrál s chlapci na dvoře fotbal.

Marian Kechlibar
16. 9. 2024

V červenci 1997 mi bylo necelých devatenáct let a povodně jsem znal … no, víceméně jen z četby.

Benjamin Kuras
14. 9. 2024

Jestli vás Putin štve, zkuste si ho vyslovit francouzsky a vyhrknout s přízvukem na obou slabikách.

Josef Kopecký
16. 9. 2024

Na územích zasažených povodněmi bude pomáhat až 2000 vojáků a to až do konce října, rozhodla vláda....

ČTK, Lidovky.cz
16. 9. 2024

Škody nejméně za desítky milionů korun napáchaly o víkendu katastrofální povodně v Jeseníku, kde...

alis Sabina Ali
16. 9. 2024

V souvislosti s ničivými záplavami evidují pojišťovny téměř devět tisíc událostí za 1,14 miliardy...

Lidovky.cz, ČTK
16. 9. 2024

Sněmovní volby by podle volebního modelu agentury NMS Market Research vyhrálo se ziskem 32,1...

Ondřej Neff
16. 9. 2024

Není to bohužel poprvé, kdy mě povinnost glosátora vede k úvahám o povodních a potížích s velkou...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz