27.5.2022 | Svátek má Valdemar


PRAHA: Sochařství Zimbabwe opět v Troji

12.7.2007

Po roce se na léto vracejí sochy do botanické zahrady

Moderní sochařství Zimbabwe - tak zněl titul premiérové výstavy, která během července a srpna roku 2006 přivedla do Botanické zahrady hl. města Prahy úctyhodných více než 33.000 návštěvníků. (Což v "letní návštěvnosti" vyneslo akci na 2. příčku v historii BZ. Lepší prázdninové měsíce měl jen rok 2004, to lidé do zahrady spěchali hlavně za nově otevřeným skleníkem Fata Morgana. - pozn. MU.)

matronaZimbabwské sochy jsou letos v Troji opět k vidění (a opět i ke koupi). Výstava Sochy Zimbabwe odstartovala spíše v komornějším tónu a bez pompéznosti počátkem července a potrvá až do 16. září 2007 a je otevřena denně od 9 do 19 hodin.

Na centrální travnaté ploše venkovního areálu Jih během akce nalezneme 150 uměleckých děl. Páteř výstavy tvoří sochy autorů z Tengenenge - jediného místa v Zimbabwe, kde se můžeme stále ještě setkat jak s "otci-zakladateli", kteří už dávno překročili sedmdesátku, tak nejmladšími sotva náctiletými sochaři. Je to prostě výjimečná multikulturní komunita umělců a zemědělců, muslimů a křesťanů, celosvětově známých učedníků svého oboru...

V Zimbabwe - zemi, kde před zhruba 50 lety začali tvořit vesměs negramotní a uměleckými školami nezformovaní sochaři, dnes sochá několik tisíc tvůrců: od Zimbabwské národní galerie, přes řadu soukromých ateliérů v hlavním městě Harare a nedalekých městech Chitungwiza a Ruwa, až po neformální skupinky sochařů, kteří se po vzoru Tengenenge usadili poblíž kvalitního zdroje kamene v pohoří Great Dyke. Dnes jsou moderní zimbabwské sochy oceňovány galeriemi doslova od Tokia po New York a mezi odborníky se o nich mluví jen v superlativech.

Jejich nepopiratelné umělecké hodnotě vzdal symbolicky čest i generální ředitel Národní galerie v Praze Prof. Milan Knížák, Dr. A.: Zatímco v loňském roce byl pouhým čestným hostem vernisáže výstavy v botanické zahradě, nad kterou převzal osobní záštitu, letos shluk sochSoučasné zimbabwské sochařsví probíhá souběžně i ve Veletržním paláci (tam výstava potrvá do 31. prosince 2007).

Ale vraťme se do Troje:

Výstava Sochařství Zimbabwe je koncipována generačně: tedy v každé části prostoru jsou zastoupeni "vrstevníci" doby, ve které díla vznikla. A protože dnes hovoříme o začínající čtvrté generaci, je patrné, kolik má částí...

Pokud budou chtít návštěvníci trojské sochařské výstavy shlédnout i tu "veletržní", po předložení vstupenky při vstupu do Národní galerie mají nárok na 50% slevu!

Určitě o Zimbabwské republice (Republic of Zimbabwe) víte:
* 390 tisíc km2 (5x větší než ČR)
* 13 miliónů obyvatel:
- Šonové - 80 procent obyvatel
- Ndebelci - 16 procent obyvatel
- Evropané - méně než 1 procento obyvatel
* Oficiální jazyk: angličtina
* Hlavní město: Harare
* Prezident: Robert Gabriel Mugabe (od 1987)
* Sousední státy: Jihoafrická republika (jih), Botswana a Namibie (západ), Zambie (sever) a Mosambik (východ)

Foto: Sochy ze Zimbabwe se do trojské botanické zahrady po roce vracejí...Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!