26.5.2022 | Svátek má Filip


PRAHA: Slunečnicový víkend v Troji

18.8.2006

Slunečnice - posvátná, plná vitamínů a v trojské botanické zahradě

Pokud si na internetu zadáte heslo slunečnice, dozvíte se, že může jít o katalog softwaru, klub pohybu a krásy, bytový dům, internetový obchod, mezinárodní projekt zaměřený na psychosociální a komunitní pomoc uprchlíkům či horskou chatu....

slunečnice 1V Botanické zahradě hl. města Prahy ovšem půjde především a jen o jednoletou, 30 až 300 cm vysokou, drsně chlupatou bylinu z čeledi hvězdicovité (Asteraceae), s listy střídavými, řapíkatými, ve tvaru srdce až trojúhelníku, vroubkovaně pilovitými. S květními úbory až 30 cm v průměru, s okrajovými jazykovitými květy zlatožluté barvy. O víkendu 19. a 20. srpna 2006 je totiž v Troji na programu Slunečnicový víkend.

Během něj se dozvíme například i to, že slunečnic (Helianthus) je známo zhruba 70 druhů, které jsou doma převážně v oblasti zasahují od jihu Kanady až na sever Mexika, ale jejich zástupce najdeme téměř na celém světě.

Pýchou venkovních expozičních ploch trojské botanické zahrady je od června do září centrální záhon, na kterém roste sbírka asi 500 taxonů letniček doplněná okrasnými trávami a trvalkami, kde nemohou chybět ani jedny z nejatraktivnějších letniček: asi 40 kultivarů slunečnic. Že se nejedná pouze o statné rostliny, které jsou vhodné k výsadbě jen kolem plotů, ale jedná se o opravdu atraktivní rostliny, se můžeme přesvědčit během odborného provázení nebo během aranžování. Specialisté na letničky nás seznámí s kultivary zbarvenými nejen klasicky zlatožlutě, ale i se sírově žlutými, hnědočervenými či bronzově hnědými variantami. K nejkrásnějším, v botanické zahradě pěstovaným kultivarům patří zcela jistě ´Florenza´, s hnědými pruhy v zlatavě žlutých květech; z pěstitelského hlediska je zajímavý i kultivar ´Sunspots´ s panašovanými listy.

Program SLUNEČNICOVÉHO VÍKENDU: (uvedené časy platí pro sobotu i neděli)
- v 10.00, 14.00 a 16.00 h: Provázení po sbírce slunečnic s odborným výkladem: Ing. Gajdoština (z firmy SEMA Semčice, která je naším největším šlechtitelem slunečnic) a Ing. Uhra (ze Zahradnické fakulty Mendelovy zemědělské a lesnické univerzity v Lednici). Sraz zájemců u centrálního expozičního záhonu.
- v 10.00 a 14.00 h: Květinové vazby léta: předvádí Ing. Simona Břečková (majitelka květinářsko - floristické firmy Anette a dlouhodobá spolupracovnice BZ v Troji v oblasti aranžování)
- prodej semen slunečnic (a jiných květin) ze Semo Smržice
- výstava řezaných květů u letničkového záhonu (ve skleněných nádobách) se představí 40 odrůd slunečnic
- Druhá vlna: stánek s oděvy, oděvními doplňky a bižutérii s motivy slunečnic

... a víte, že: slunečnice 2
- Slunečnice často inspirovala mnohé umělce: Kdo by neznal Slunečnice Vincenta van Gogha? (Když se Goghovi život s bratrem ve městě ukázal jako špatně snesitelný, v roce 1888 opustil Paříž a odstěhoval se do Arles, kde vytvořil sérii známých kreseb se slunečnicemi. - pozn. MU)
- Semena slunečnic obsahují až 45% oleje, dále bílkoviny, glyceridy, steroly, fosfolipidy, karotenoidy, organické kyseliny (citrónová, vinná, chlorogenová), lecitin a provitamin A?
- Ze semen se vyrábí slunečnicový olej, který obsahuje vysoký podíl nenasycených mastných kyselin (zejména kyselinu linoleovou a olejovou)?
- V květech a stejně tak i v listech je obsažen flavonoid quercimeritrin, kumarínové glykosidy, triterpenové saponiny, karotenoidy, antokyany, třísloviny, cholin, xantofyly, solantová kyselina, betain, helianthin a minerální látky?
- Slunečnicový květ snižuje horečku, vylepšuje trávení, snižuje pocení, stimuluje činnost jater, zevně léčí hnisavé kožní afekce, záněty a zapaření?
- Slunečnicová semena v množství 2 až 4 čajové lžičky denně zlepšují ostrost vidění?
- Existují i odrůdy slunečnic plnokvěté a vytrvalé?
- Slunečnice občas zplaňuje?
- Semena slunečnic tvořila důležitou součást jídelníčku domorodých obyvatel jihoamerického kontinentu, proto byla v Peru uctívána jako posvátná rostlina?

Slunečnice sice původem pochází z Ameriky, odkud byla v polovině 16. století převezena do Evropy, ale Slunečnicový víkend všechny přesvědčí o tom, že v Botanické zahradě hl. města Prahy je už více než doma...

Botanická zahrada hl. města Prahy je v letních měsících otevřena denně od 9 do 19 hodin, skleník Fata Morgana zůstává v pondělí z důvodu pravidelné údržby uzavřen. Vstupné činí 90,- Kč pro dospělé, 45,- Kč pro děti 6-15 let + studenty + seniory, zdarma pro osoby s průkazem ZTP a děti do 6 let. Návštěvníci mohou ke vstupu rovněž využít nákupu tzv. Trojské karty: 120,- Kč pro dospělé, 60,- Kč pro děti 6-15 let, 270,- Kč za rodinné vstupné. Karta má platnost do 30.9.2006 a svým držitelům umožňuje po jednom vstupu do botanické zahrady, ZOO a Trojského zámku. Vstupenka umožňuje prohlídku venkovní expozice i skleníku Fata Morgana.

Foto: O víkendu narazíte v Troji pouze a jen na slunečnice.

Další informace o akcích v trojské zahradě naleznete na www.botanicka.czAkční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!