26.5.2022 | Svátek má Filip


PRAHA: Seznamte se s Vinicí sv. Klára

25.8.2006

Víkend ve společnosti největší pražské vinice

Jedna z nejkrásnějších a svou rozlohou 3,5 ha největší pražská vinice – Vinice sv. Klára bude ústředním námětem víkendového programu Seznamte se s... v Botanické zahradě hl. města Prahy v Troji.

sv. Klára s cestičkouTato památkově chráněná vinice, která dnes připomíná zašlou slávu pražského vinařství, zde byla pravděpodobně již za vlády Václava II. Vinice sv. Kláry byla původně spojena z Trojským zámkem, který nechal postavit Václav Vojtěch ze Šternberka v letech 1678 – 1685. Zde se také hrozny zpracovávaly v ohromných sklepích, do kterých se dalo vjet celými povozy. Současně se zámkem byla postavena kaple pro jeho manželku, která ji nechala zasvětit své patronce sv. Kláře...

Nynější podobu vinice získala v 70. letech, kdy bylo původní vedení „na hlavu“ změněno na současné Vertiko. „Vzhledem k prudkému svahu, na kterém se vinice nachází, je možné veškeré práce provádět pouze ručně,“ upřesňuje vedoucí vinice Vladimíra Bahulová. Od roku 1995 spadá tato vinice pod správu Botanické zahrady hl. města Prahy, která intenzívně pracuje na jejím obnovení. Z odrůd je zde zastoupen zejména Ryzlink rýnský, Tramín červený, Müller Thurgau, Modrý Portugal, Sauvignon, Chrupka bílá a červená. Loni bylo zpracováno 12.000 kg hroznů a z něj vyrobeno 5.000 litrů kvalitního vína. Chrupka červená

U příležitosti akce Seznamte se s Vinicí sv. Klára se budou moci návštěvníci zahrady zúčastnit odborného provázení, a to po oba dny v 10.00, 13.00 a 15.00 hodin. Zájem ze strany návštěvníků by měla zajistit i následná degustace vín z Vinice sv. Klára, kterou bude každé provázení završeno. Sraz vždy u kaple sv. Kláry!

Přijďte se seznámit s vinicí, která kromě možnosti uspořádat soukromé oslavy, svatby či rauty nabízí především krásu a klid s výhledem na hlavní město.

Botanická zahrada hl. města Prahy je v letních měsících otevřena denně od 9 do 19 hodin, skleník Fata Morgana zůstává v pondělí z důvodu pravidelné údržby uzavřen. Vstupné činí 90,- Kč pro dospělé, 45,- Kč pro děti 6-15 let + studenty + seniory, zdarma pro osoby s průkazem ZTP a děti do 6 let. Návštěvníci mohou ke vstupu rovněž využít nákupu tzv. Trojské karty: 120,- Kč pro dospělé, 60,- Kč pro děti 6-15 let, 270,- Kč za rodinné vstupné. Karta má platnost do 30.9.2006 a svým držitelům umožňuje po jednom vstupu do botanické zahrady, ZOO a Trojského zámku. Vstupenka umožňuje prohlídku venkovní expozice i skleníku Fata Morgana.

Foto: Vinice sv. Klára připomíná zašlou slávu pražského vinařství.

Další informace o akcích v trojské zahradě naleznete na www.botanicka.czChcete zpevnit tělo? Vyhrajte unikátní gely značky bioten
Chcete zpevnit tělo? Vyhrajte unikátní gely značky bioten

Plavková sezona pomalu klepe na dveře a my pro vás máme speciální soutěž o zeštíhlující gely od přírodní značky bioten. Stačí se jen přihlásit.