18.10.2019 | Svátek má LukášDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


PRAHA: Před 130 lety „děly se věci neuvěřitelné“Řazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 12, poslední: 1.3. 2019 22:50, přehled diskusí

:
Autor: M. Krčmář Datum: 1.3.2019 21:32

Byli to borci!

Dneska by výstavba trvala možná taky rok, ale :
Autor: P. Kubáč Datum: 1.3.2019 14:19

20 let by trvalo "stavební řízení", nemluvě o tom, že z nasbírané částky by se pokusil šlohnout nejprve stát a potom asi i stavební firma

Příklad z mého nejbližšího okolí: :
Autor: J. Kraus Datum: 1.3.2019 13:45

Začátkem 70.let v pětitisícové obci odchází v jednašedesáti do pense technik se strojní průmyslovkou. Za pár dní ho zastaví na ulici známá, jestli by nechtěl na národní výbor dělat stavebního referenta, že ten současný půjde za pár týdnů do pense a nikoho nemají. Muž souhlasí a dělá ho, podle shodných názorů, zřejmě k úplné spokojenosti všech. Zákonů a vyhlášek je pár a orientuje se v nich každý. Dnes je místo jednoho referenta stavební odbor o osmi lidech, samí inženýři, a čemu nerozumějí, na to si pozvou právníky.

:
Autor: J. Jurax Datum: 1.3.2019 22:38

A to ten osamocený technik v těch sedmdesátých neměl k dispozici počítače s připojením na net!

Taky mně schopnost našich předků fascinují:
Autor: F. Kusák Datum: 1.3.2019 11:08

Jsem staromilec a jako strojař obdivuji důmyslnost různých mechanizmů, a i ty, kteří to tehdy dokázali vymyslet, spočítat a zrealizovat. Ale zase, abych nebyl nevděčný k mladé generaci, je tolik lidí, kteří historická díla nezištně udržují a obnovují. Vrací se ke starým řemeslům a metodám a jim patří velký dík a mají můj obdiv.

Re: Taky mně schopnost našich předků fascinují:
Autor: Š. Hašek Datum: 1.3.2019 14:23

U mě podobně.

Mně to hlava nebere ....:
Autor: Š. Hašek Datum: 1.3.2019 10:25

Bylo to všechno na papíře krasopisem, zbrojovky nechrlily psací stroje do každé rodiny ....

Faktem je, že na úřadech se nekouřilo, nepilo kafe, ....... a podnikatelé, živnostníci, sedláci, domkáři, ....... všichni chtěli stavět, budovat, modernizovat. Na neziskovky nebyl čas. A teplotní certifikát ponechán na odbornosti stavitele, atd.

Re: Mně to hlava nebere ....:
Autor: P. Lenc Datum: 1.3.2019 10:51

Nojo, ten "pokrok" je do jisté doby "nezastavitelný".Bohužel tento "pokrok" se často dostává do situace, kdy se znovu začne zemljankama.Dějiny o tom ví své...

:
Autor: J. Jurax Datum: 1.3.2019 22:50

Zemljanku Vám dnes nepovolí, natož aby ji zkolaudovali.

Nejsou pro ni zpracovány stavební, bezpečnostní, požární, ekologické a právní předpisy. Není určeno, jak pro ni provést studii EIA.

Ba i EU stran zemljanek mlčí.

Pláč na špatném hrobě!:
Autor: P. Hlosta Datum: 1.3.2019 7:20

Na špatném hrobě pláčete! Vina není na nevzdělanosti občana, či na jeho neaktivitě z lenosti. Máme tak přebujelý byrokratický systém, že Rakousko-Uhersko by mohlo závidět a to už je co říct. Na každou kravinu je potřeba povolení a tak černé stavby "krášlí" Česko. K tomu se přidalo spřísnění zákonů, takže černou stavbu nelze legalizovat a tak ani ouřada nemá vliv na odčernění staveb. Naše babička(pánbůh ji dej lehké odpočívání) za mlada s dědou postavili jakousi malou budovu, měli v ní záchod i vodu(záchod do žumpy padací, vodu ze studny vedoucí) a pak šli na MNV se žádostí, aby jim bylo přiděleno na tu budovu číslo popisné. Dostali ho a žili spolu šťastně až do smrti v tom načerno zbudovaném skromném příbytku. Babička nám říkala "Nenadávejte na ty komunisty tolik, ještě na ně budete vzpomínat, že to za nich bylo všechno jednodušší." Ačkoliv je to sporné dost, jistá pravda v tom je. Byrokracie nám roste geometrickou řadou a už se ani nejde vyznat v tom, co je svoboda a co povinnost.

Re: Pláč na špatném hrobě!:
Autor: A. Hrbek Datum: 1.3.2019 8:13

Autor poněkud opomenul jednu zásadní věc. Od podání žádosti o povolení stavby na pražské místodržitelství, přes příslušné ministerstvo ve Vídni, přes Františka Josefa I (který měl nad výstavou patronát a přispěl na ní) a zpět do Prahy uplynul jeden jediný měsíc.

Re: Pláč na špatném hrobě!:
Autor: P. Lenc Datum: 1.3.2019 10:26

Jo a to se v téže době tvrdilo, že ta "byrokracie" je neúnosná.Nakonec, přijmout 40 000 úředníků během pěti let od "osvícené vlády která maká", tak nato tmářské Rakousko-Uhersko prostě nemělo.