20.5.2022 | Svátek má Zbyšek


PRAHA: Masožravý týden v Troji

6.9.2006

Druhý ročník unikátní výstavy zahájil v botanické zahradě

masožravka 2Tropický skleník Fata Morgana Botanické zahrady hl. města Prahy je sice poměrně nový (otevřen v červnu 2004), přesto se může pochlubit rozsáhlou sbírkou masožravých láčkovek i heliamfor, které patří vesměs mezi velmi pomalu rostoucí druhy. Přesto již první z nich obsadily svými pastmi stromy a keře a výsledný vzhled se začíná podobat stavu v přírodě: Nejpozornější návštěvníci si mohou v horské expozici prohlédnout čtyřicet druhů láčkovek z celkové stovky existujících druhů.

Seznámit návštěvníky s trojskou sbírkou masožravých rostlin si dala za úkol akce Masožravé rostliny, která zahájila 5. září a potrvá do 10. září 2006, denně od 9 do 19 hodin. Během 6 dnů se dozvíme zajímavosti ze světa těchto zelených dravců rostlinné říše. Například že některé láčkovky mají v dospělosti pasti ve tvaru otevřené nálevky a živiny nezbytné pro svůj růst získávají tak, že ptáci strdimilové přilétají na okraj pasti ozobávat nektar a přítomný hmyz, no a jejich trus je pro láčkovku doslova pochoutkou... „Po dobu akce jsou navíc vystaveny sbírkové rostliny ze zázemí, které zůstávají zrakům běžně masožravka 1příchozích utajeny,“ upřesňuje kurátor výstavy Vlastík Rybka. Návštěvníci tak mohou zhlédnout i vzácnosti popsané teprve před několika lety jako třeba Nepenthes jacquelinae s krásnými náprstkovitými pastmi. Ve stanu před skleníkem Fata Morgana se dozvíme, že je známo celkem asi 600 druhů (výčet se stále rozšiřuje) masožravých rostlin - pro člověka nikterak nebezpečných, nahlédneme do problematiky jejich pěstování, můžeme si zde zakoupit nějakou tu svoji „Adélu“, příp. knihu Masožravé rostliny a setkat se s jejím autorem. Po oba víkendové dny (9. a 10. září) budou odborní průvodci provádět rozsáhlou sbírkou masožravek. Provádění, které začíná v každou celou hodinu, je zdarma.

Tak se přijďte nechat lapit!

A na co se můžete v nejbližších dnech těšit?
* do 24. 9. Výstava okrasných a užitkových dýní
* 7. 9. v 16.00: Deváté z cyklu provázení – Letničky
* 7. 9. v 18.00 vernisáž Výstavy dřevěných plastik Zvino Va Africa
* 9. 9. – 17. 9. Výstava bonsaje a suiseki
* 9. + 10. 9. Víkend světových vín ( a trojského burčáku)

Botanická zahrada hl. města Prahy je v září otevřena denně od 9 do 19 hodin, skleník Fata Morgana zůstává v pondělí z důvodu pravidelné údržby uzavřen. Vstupné činí 90,- Kč pro dospělé, 45,- Kč pro děti 6-15 let + studenty + seniory, zdarma pro osoby s průkazem ZTP a děti do 6 let. Návštěvníci mohou ke vstupu rovněž využít nákupu tzv. Trojské karty: 120,- Kč pro dospělé, 60,- Kč pro děti 6-15 let, 270,- Kč za rodinné vstupné. Karta má platnost do 30.9.2006 a svým držitelům umožňuje po jednom vstupu do botanické zahrady, ZOO a Trojského zámku. Vstupenka umožňuje prohlídku venkovní expozice i skleníku Fata Morgana.

Foto: Masožravé rostliny jsou v těchto dnech ve středu pozornosti návštěvníků Fata Morgany.

Další informace o akcích v trojské zahradě naleznete na www.botanicka.cz